Hodina rytmu v II. skupine juniorov „Glade for butterfly. Komplex rytmickej gymnastiky v druhej skupine juniorov Projekt Rytmus v druhej skupine juniorov

Abstraktné otvorená trieda rytmicky v mladšej skupine

Cieľ:

Rozvoj umenia, vnútorná sloboda, odhalenie

tvorivý potenciál dieťaťa pomocou hudobno-rytmických a tanečných pohybov.

Úlohy:

Vzdelávacie :

    Posilnenie zručností presného vykonávania pohybov pre učiteľa;

Rozvíjanie :

    Rozvíjať kreativitu, zmysel pre rytmus, potrebu sebavyjadrenia v pohybe k hudbe;

    Rozvíjať expresívnosť a motorické oslobodenie detí v hudobných a rytmických cvičeniach, hrách a tanečných štúdiách;

    Rozvíjať expresivitu pohybov; konať s predmetmi; počuť koniec hudobnej frázy;

    Podporovať rozvoj pozornosti, motorickej pamäte a schopnosti počúvať hudbu;

Vzdelávacie :

Pestovať zdvorilosť pri jednaní s partnermi v hre, tanci.

Vybavenie:

Audio technika, kartónové kvety, farebné kocky.

V súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom vedúcu úlohu vo všetkých vzdelávacích oblastiach je priradená herná aktivita. Preto sme počas celej hodiny využívali hry a hrali hudobné štúdiá.

Priebeh lekcie:

    Vstup do haly:

Deti jazdia vláčikom s pohybmi spolu s učiteľom na pesničku„Šťastnú cestu ».

    Pole je veľké, zelený les.
    Koľko ciest a ciest na jar. na celom chodidle

Refrén:
Na ponožkách

Veľmi, veľmi, dobrý spôsob.

    Všetko je zaujímavé, nech sa pozriete na čokoľvek. posadil sa
    Priateľská pieseň nad svetom odkazov. na pätách

Refrén:
Dobre na svete, slnko, lesk.
Zaželaj nám, vietor, dobrú cestu. ísť had
Milý, láskavý, dobrý spôsob
Veľmi, veľmi, dobrý spôsob.

učiteľ:(hudba zvuk prírody : spev vtákov)

Chlapci, necháme prívesy. Tak sme sa odviezli - išli na kvetinovú lúku a dorazili. Pozrite sa, koľko krásnych kvetov je. Na čistinke nás čakajú veselé dobrodružstvá! Rastú tu totiž kvety nie jednoduché, ale čarovné – kto príde na túto lúku, všetci tancujú. Chlapci, tlieskam rukami - 1,2,3 ideme, vyberieme si ľubovoľnú kvetinu a postavíme sa vedľa mňa.

Teraz sa pozdravme s hosťami, ktorí sa na nás prišli pozrieť a poďme s nami dobrá nálada... Ale pozdravíme sa ako ozajstní tanečníci – poklonou! A naši hostia nám ako odpoveď povedia: „Dobrý deň“.

Sme pripravení, naše nohy sú priateľské, zhromaždili sme ich, chrbty sú rovné, dobre! (Myslím, že deti sa klaňajú grófovi).

(Dievčatá - 1-2, drep, plie; chlapci -3-4, záklon hlavy)

učiteľ:(hrá magická hudba) Takže naše kvety začínajú kúzlo. Všetci stojíme v kruhu.

Zapnem pesničku"No, všetci stáli v kruhu."

učiteľ: Chlapi, kvety mi šepkajú (Priložím si ruku k uchu a idem na čistinku)že nás chcú zmeniť na zajačikov. Poďme tancovať ako zajačiky.

(vrátane transformácie hudby) Zatvorte oči 1,2,3, urobte z bábätiek zajačikov!

(vrátane transformácie hudby) Etuda "Zajačiky tancovali na lúke"

Zavri oči, 1,2,3, urob nás zo zajačikov späť na deti.

Chlapci, aké je ročné obdobie? Jar. Presne tak, dobre urobené. Začnime jarný okrúhly tanec.

Okrúhly tanec"Dnes som na ulici videl, že je jar"

učiteľ: Teraz, chlapci, pozrite sa, čo mám v ruke? Správne kvet. Chce sa s nami hrať. (pripomínajúc pravidlá hry)

Deti stoja v kruhu a podávajú si kvietok (úlohová hra).

učiteľ: Radujme sa, tlieskajme.

učiteľ: Toľko si tancoval a samozrejme si unavený. Poďme si trochu oddýchnuť.

Deti sedia na koberci vr. pokojný" Hudba kvetov“.

Ako v lese na humne

Kvety vyrástli ruky hore, zatínať päste, uvoľňovať

Kvety, kvety

Kvety, kvietky baterky

Šepkanie s vánkom dlane tri proti sebe

Usmievali sa na slnko mávacie pero mi

Ležíme a ovoniavame kvety!

učiteľ:

Oddýchnite si, chlapci, doprajme našim hosťom dobrú jarnú náladu“ Tanec s kockami“. Stojíme vedľa kvetov.

učiteľ:

Výborne! Všetci ste aktívni, dobre cvičíte, tancujete. Vďaka všetkým! Dobrodružstvá na čistinke sa skončili, je čas, aby sme to urobili Materská škola vráť sa. Dostali ste dary kvetov, toto sú omaľovánky. V skupine vyfarbite a obdarujte mamičky (Dávam to učiteľovi). Poďme sa rozlúčiť s hosťami. Obráťme sa k publiku a poklonme sa im. (Poklona, ​​potlesk). Staviame s lokomotívou.

Deti budú malým vláčikom k pesničke"Šťastná cesta"a mávali rukami hosťom opúšťajúcim sálu.

Metodická literatúra.

Účel: cvičiť normálnu chôdzu, chôdzu s plytkým a širokým krokom, s vysokým zdvihom kolena, chôdzu s presunom ťažiska z jednej nohy na druhú, ľahký jogging, vykonávať predtým naučené všeobecné rozvojové cvičenia na hudbu (tanečno-rytmické komplexy), rozvíjať aktivitu a kreativitu v hrách vonku, vychovávať deti v schopnosti dodržiavať základné pravidlá, koordinovať pohyby.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Prípravná časť

Chôdza v kruhoch. Chôdza po malých krokoch (šľapací krok) - "škriatkovia" v širokom kroku - "obri" , s vysokým zdvihom kolena "bocian" skok vpred - "zajačikovia" chôdza s presunom ťažiska z jednej nohy na druhú - "Medvieďa" ... Ľahký chod - "motýle" ... Prestavba v náhodnom poradí. ("Je zábavné chodiť spolu" )

2. Hlavná časť

Tanečno – rytmické komplexy

  • "Kobylka" ,
  • "Chunga - changa" ,
  • "Cheburaška"
  • Kobylka

(V. Shainsky - N. Nosov)

Úvod. I. p.: O. s., ruky na opasku. Otázka: Zákruty sú pružiny.

V tráve sedela kobylka, v tráve sedela kobylka,

Rovnako ako uhorka, bol zelený.

rovnako ako uhorka.

Predstavte si, predstavte si, bol zelený.

I. p.: O. s., ruky nižšie.

Otázka: 1 - dva pružné polodrepy s dvoma údermi na kolená.

2 - dva pružné polodrepy a dva tlesknutia pred sebou.

Jedol len trávu, jedol len trávu.

Boogera sa nedotkol a bol priateľom s muchami.

Refrén. Predstavte si, predstavte si, nedotkol sa booger.

Predstavte si, predstavte si a bol som priateľom s muchami.

I. p.: 1 - dva pružné polodrepy s prekríženými pohybmi paží ("nožnice" ) .

2 - dva pružné polodrepy s dvoma údermi päsťou na päsť ("kladivá" ) .

3 - plynulé pohyby rúk hore a dole (Muchy ) .

Ale potom prišla žaba, ale prišla žaba -

Nenásytné brucho - a zjedol kováča.

Refrén. Predstavte si, Predstavte si

nenásytné brucho

Predstavte si, predstavte si a zjedli kováča.

I. p.: O. s., ruky na opasku. V.: 1 - skákanie na dvoch nohách okolo seba.

2 - poklepať vpravo (vľavo) ruku na bruchu.

3 - rozpažte ruky do strán a tlieskajte ich v dlaniach.

Nemyslel, neuhádol, neuvažoval, neuhádol,

I. p.: Nohy od seba, ruky k hlave. P: Potriasť hlavou.

I. p.: Nohy od seba, ruky ohnuté v lakťoch nahor, dlane do strán.

V.: Úklony do strán, potriasť rukami.

Nikdy nečakal takýto koniec.

I. p.: O. s., ruky na opasku.

V.: Otáča sa vpravo – vľavo, paže do strán.

Refrén. Predstavte si, Predstavte si

nikdy nečakal

Predstavte si, predstavte si, takýto koniec.

Prehrávanie. I. p.: Nohy od seba. V.: Skákanie na dvoch nohách jedným a druhým smerom.

Sediaci tanec "Chunga - changa"

(k pesničke "Chunga - changa" od m / f "Katerok" )

(V. Shainsky - Yu. Entin)

Úvod.

Otázka: naklonenie hlavy doprava - doľava.

Chunga - changa, modrá obloha!

Chunga - changa, leto po celý rok!

I.p.: sedenie na stoličkách, ruky na kolenách.

O: Tlieskanie rukami na kolenách.

Chunga - changa, žijeme si veselo!

Chunga - changa, spievame pieseň!

I.p.: sedenie na stoličkách, ruky na kolenách.

P: tlieska pred vami.

Žiť na ňom je ľahké a jednoduché!

Žiť na ňom je ľahké a jednoduché!

Chunga - chunga!

V.: "hrkálky" (imitácia hrajúcich hrkálok) vpravo a vľavo.

Naše šťastie je stále:

Žuvajte kokosy, jedzte banány!

Žuvajte kokosy, jedzte banány!

Chunga - chunga!

I.p.: sedenie na stoličkách, ruky ohnuté v lakťoch.

V.: "klavír" (imitácia hry na klavíri) vpravo a vľavo.

Chunga - changa, nie je lepšie miesto!

Chunga - changa, nepoznáme problémy!

I.p.: sedenie na stoličkách, ruky na kolenách.

V.: Striedavo predkladať nohu – dupať.

Chunga - changa, ktorý tu žil hodinu!

Chunga - changa, nás neopustí!

I.p.: sedenie na stoličkách, ruky na kolenách.

Q: tlieska doprava a ľavá strana.

Prehrávanie. I.p.: sedenie na stoličkách, ruky pred vami.

V.: "nožnice" vľavo a vpravo.

I.p.: sedenie na stoličkách, ruky na opasku.

O: Dupajte nohami do rytmu hudby.

Refrén. Zázrak je ostrov! Zázrak je ostrov!

Žiť na ňom je ľahké a jednoduché!

Žiť na ňom je ľahké a jednoduché!

Chunga - chunga! (pohyby sú rovnaké).

Cheburashka

(E. Uspensky - V. Shainsky)

I. p.: Päty k sebe, prsty na nohách od seba, paže ohnuté do oblúkov.

V.: Zdvihnite sa na prsty, ruky sa rytmicky zdvíhajte nahor, celé chodidlo spustite do polovičného drepu, ruky spustite nadol.

Teraz som Cheburashka,

I. p.: To isté, ruky sú pritlačené k hlave, prsty sú roztiahnuté ("Uši Cheburashky" ) .

V.: Polovičné drepy do strán.

Pre mňa každý kríženec

I. p.: To isté, ruky ohnuté dopredu, ruky dole.

V.: 1 - polodrepy do strán.

2 - drepy s bokmi do strán ("Krúti chvostom" )

3 - vpravo a ľavá ruka dopredu dlaňami nahor ("Dáva labku" ) .

Keď sa stretnú, okamžite podá labku.

(pohyby sú rovnaké)

Najprv som mal smolu a aj tak sa stalo,

Nikto neprišiel na moje narodeniny.

I. p.: O.s., ruky do strán.

Q.: Správne (vľavo) noha k päte, naklonenie k nohe, Kruhový pohyb ruky.

Teraz som s Genom, je výnimočný,

Je to najlepší krokodíl na svete!

I. p.: O. s., ruky dole, dlane rovnobežné s podlahou.

V.: Krok z nohy na nohu s nakloneným trupom na stranu pre každý krok vpravo a vľavo.

Prehrávanie. I. p.: Podpätky k sebe, ponožky od seba, ruky na opasku.

Otázka: malé pružiny s otáčkami.

Bol som kedysi zvláštnou, bezmennou hračkou

Ku ktorému sa nikto v obchode nepriblíži,

Teraz som Cheburashka, pre mňa každý kríženec

Keď sa stretnú, okamžite podá labku.

Teraz som Cheburashka, pre mňa každý kríženec

Keď sa stretnú, okamžite podá labku.

(pohyby ako vo verši 1)

Vonkajšie hry

"volavka a žaby" ("Kva-kva" ) ,

"Skokanky - vrabce" ("Slnečné zajačiky" )

"volavka a žaby" ... Všetci sa hrajú žaby, jedna je volavka. Pri veselej hudbe začnú žaby skákať, kvákať, baviť sa. Len čo hudba ustane, žaby sa prikrčia a nehýbu sa. Tých, čo sa hýbu, si volavka vezme k sebe a tí jej pomôžu chytiť zvyšok žiab. Vyhlasujú sa tí najopatrnejší "Princezné - žaby" ... Najlepšia volavka vyniká.

"Skokanky - vrabce" ... Na podlahe je kruh. V strede kruhu je vodič vrana. Za čiarou kruhu sú všetci hráči vrabcami. Skáču do kruhu, skáču do kruhu, vyskakujú z neho. Vrana sa snaží chytiť vrabca, keď je v kruhu. Chytený sa stáva vodičom.

Možnosť 2. Vrabce neskáču v kruhu, ale iba priskakujú a vyskakujú; chytené zostávajú v strede kruhu a keď ich bude 4-5, vyberie sa nový vodič.

3. Záverečná časť

Hra s nízkou pohyblivosťou "motýle" ("Pieseň motýľov" )

Improvizácia pohybov k piesni. Deti tancujú na pesničku samé.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

materská škola číslo 104 v Tomsku

Odsúhlasené: Schválené

Mestská inštitúcia v pedagogickej rade

Protokol Informačno-metodického centra č.1 od _ 28.09.2011 G

"_____" __________ 2011 Vedúci MBDOU č. 104

Riaditeľ ÚMV MU

Pustovalová V.V. ____________ S. A. Oslopová

Metodista MU IMC

Yagodkina O.V.

Metodista MU IMTs M.P.

L.V.Luzina

M.P.

Program

"Rytmus tanca pre deti"

(upravené)

pre deti do školského veku

(2 4 roky)

Kobalia Elena Yakovlevna

Tomsk 2011

Informačná karta vzdelávacieho programu

6. Školiace kurzy, disciplíny

    Tanečná logoplastika

7. Vodiace formy a metódy vzdelávacie aktivity

    Gymnastika

    Hudobné a didaktické hry a cvičenia

    Hry s gestami prstov

    Tanečná hra

8. Formy monitorovania výkonnosti

    Povolený dohľad

    Herné úlohy

    Fotokronika a videokronika

9. Personálne obsadenie

učiteľ doplnkového vzdelávania

Kobalia Elena Yakovlevna

10. Účinnosť

    záujem detí o vyučovanie (podľa odhadov rodičov a detí, podľa prejavu aktivity detí v triede);

    pozitívna dynamika rozvoja hrubej motoriky a emocionálno-figuratívnej sféry u 90 % žiakov;

    aktívna účasť 90% detí na koncertnej činnosti MŠ;

    stabilné zloženie skupiny (bezpečnosť kontingentu - 90%)

Nie je žiadnym tajomstvom, že zlyhanie fyzická aktivita nepriaznivo ovplyvňuje zdravie detí. Pre nedostatoksystémov telesná výchova u detí klesá prirodzená potreba pohybu, klesá fyzická aktivita. Nedostatok fyzického pohybu vedie k poruchám centrál nervový systém: u detí klesá emocionálny tonus, ochabuje nervovosvalový aparát, zhoršuje sa držanie tela. Takéto deti potrebujú nielen fyzickú, ale aj duševnú nápravu.

Deti predškolského veku potrebujú spoločné aktivity v kolektíve rovesníkov, v kolektíve; činnosti, ktoré prispievajú k rozvoju emocionálnej a komunikačnej sféry, fyzickej a duševnej činnosti, rozvoj kreativity.

Väčšina krátka cesta emocionálne a fyzický vývoj, emancipácia, uvoľnenie zovretia, výučba cítenia a umeleckého vnímania - to je cesta hry, improvizácie, hudby, pohybu, reči.

V rané detstvo už v 3. roku života deti vykazujú vysokú mieru fyzického a duševného vývoja. V súlade s programom „Detstvo“, ktorý pripravili V. I. Loginova, T. I. Babaeva, je obsah časti „Fyzický rozvoj“ obmedzený časovým rámcom a vo väčšine prípadov je práca redukovaná na zvládnutie základných pohybov. Program Tanečný rytmus pre batoľatá ponúka úvod do tanečných pohybov založených na pohybovej aktivite, ktorá u detí rozvíja rytmické cítenie. Prieskum medzi rodičmi na tému „Rada vaše dieťa tancuje“ ukázal, že rodičia chápu a uvedomujú si dôležitosť hudobno-rytmického pohybu. Zo všetkého, čo bolo povedané, vyplýva záver:

    Je potrebné pracovať na formovaní motorických rytmických zručností u detí vo veku 2-4 rokov

    Potreba extra triedy berúc do úvahy vekové charakteristiky

V lokalite, kde sa materská škola nachádza, sa nenachádzajú žiadne ďalšie vzdelávacie centrá. V tejto oblasti neexistujú žiadne služby. Na vyriešenie týchto problémov bol vytvorený program „Dance Rhythm for Kids“ umeleckého a estetického zamerania

Potreba vytvorenia tohto programu spočíva v tom, že deti vo veku 2-4 rokov sú obmedzené na malý počet najpotrebnejších prípravné cvičenia Program je určený na dvojročné štúdium. Kurzy v rámci programu sa konajú v skupinách 10-12 osôb 2-krát týždenne. Dĺžka jednej lekcie je 15 minút. Do skupín sú prijímané všetky deti bez výberu. Skupiny sa tvoria podľa vekového princípu.

Jedinečnosť tohto programu spočíva v akejsi kombinácii dvoch strán ovplyvňujúcich vývoj dieťaťa:

Fyzické (všestranný účinok na pohybový a svalový systém, kardiovaskulárny a dýchací systém).

Mentálne (emočné pôsobenie nielen prostredníctvom hudby a tanca, ale aj figurálnych a verbálnych cvičení, logoplastických dejových kompozícií).

Fyzická príprava bez emocionálnej interakcie je u predškolákov vylúčená.

Psychofyzická práca učiteľa s deťmi v triede dieťa nielen oslobodzuje, ale rozvíja v ňom aj emocionálno-vôľový potenciál, sebadôveru.

Úloha učiteľa v triede:

    Učiteľ je silný „dobíjač energie“.

Do detí vstupuje s myšlienkou – „Môžem, chcem, milujem a robím“ – ktorá preniká celou hodinou a vyvoláva v deťoch odozvu.

2. Učiteľ-"dirigent".

Sústreďuje pozornosť celého „orchestra“ či „refrénu“. Práve v skupinovej orchestrálnej skladbe sa dieťa učí vidieť a počuť učiteľa-"dirigenta", riadiť sa jeho pokynmi, hodnotiť sa a porovnávať výsledok vystúpenia s výsledkom iných detí.

3. Učiteľ „spevu“.

Ak hrá hudba, na ktorú deti vystupujú fyzické cvičenia, učiteľ bez narušenia súladu hudby a pohybu „zaspieva“ potrebné pokyny a noty.

4. „Hrajúci partner je improvizátor“.

Učiteľ, ktorý sám improvizuje, zapája deti do improvizácie. Improvizačné prostredie vytvorené učiteľkou umožňuje deťom učiť sa tance a piesne nie v monotónnom rytme, ale v aktívnej živej akcii.

Ciele a zámery programu

Účel programu: podpora všestranného rozvoja osobnosti predškoláka pomocou choreografií a rytmická gymnastika, ako aj odhaľovanie a rozvíjanie prirodzených sklonov a tvorivého potenciálu v procese výučby umenia choreografie.

Hlavné ciele programu:

    Vychovávať u detí umelecký a estetický vkus, záujem o tanec a hudbu.

    Rozvíjať duševné procesy (pozornosť, pamäť, myslenie, predstavivosť).

    Formovať a rozvíjať špeciálne zručnosti a schopnosti: pohybovo-koordinačné, hudobno-rytmické, intonačné-rečové, umelecké.

    Podporovať rozvoj tvorivých schopností a emocionálno-vôľovej sféry detí.

Učebné osnovy podľa ročníka štúdia

Program obsahuje tri hlavné časti:

    Subjektovo-logoplastické kompozície.

    Tanečná logoplastika.

    Vývoj hry psychotechnika.

Do sekcie " Subjektovo-logoplastické kompozície »Zahŕňa podsekcie:

    Herná gymnastika využívajúca prvky parterovej gymnastiky.

    Rozcvička medzi hráčmi.

    Gamerytmika založená na literárnych dielach.

« Tanečná logoplastika »Predložené

    Tanečná hra

    Pantomimický tanečný náčrt,

    Tanec s recitačným spevom.

kapitola " Herný rozvoj psychotechniky »Je zameraný na rozvoj základných psychofyzických vlastností dieťaťa: jeho pamäť, pozornosť, myslenie atď.

Táto sekcia obsahuje nasledujúce podsekcie:

    Cvičenie na rozvoj sluchového, zrakového, zmyslového vnímania okolitého sveta.

    Hry s gestami prstov.

    Hudobné a didaktické hry zamerané na rozvoj výškového sluchu, zmyslu pre rytmus a hru.

Všetky sekcie spája herná metóda vedenia tried.

Metóda hry dáva vzdelávaciemu procesu atraktívnu formu, uľahčuje proces zapamätania a osvojenia.

Akademicko-tematický plán

Časti programu

Témy lekcií

Počet hodín

72

1. Vynesenie logoplastických kompozícií

1.1. Herný rytmus s prvkami parterovej gymnastiky

"Cesta do jesenného lesa",

"U babky na vidieku", "Skákanie",

"Vtáky mesta", "Príbeh o zmätenej Máši", "Slnko sa prebudilo", "Spáliť, jasne horieť", "Zvon", "Berry Glade", " Zimné radovánky»,

"Hodinový muži", "Kolobok"

1.2. Rozcvička medzi hráčmi

"kolotoč sa roztočil"

"Bochník", "Had"

1.3. Gamerytmika založená na literárnych dielach

"Chlapec Cipollino a jeho priatelia",

"Stretnutie s Fedorou",

"Kobylky"

2. Tancujte

logoplastika

2.1. Pantomimická tanečná etuda

"Pád lístia", "Ako naši pri bráne",

"Top hore, tlieskať-tlieskať", "Tanec kvetov",

"Čo máš?", "Tanec pre Santa Clausa",

2.2. Tanec s recitačným spevom

"Dobrodružstvo bastardového mravca",

"husi-husi"

"Dážď-dážď, kvapkanie-kvapkanie-kvapkanie"

2.3. Tanečná hra

"Výlet po meste", "Výlet do dediny", "Výlet k moru", "Capel"

3. Herný rozvoj psychotechniky

3.1.Cvičenia na rozvoj sluchového, zrakového, zmyslového vnímania

"Živá fotografia", "Skákanie cez švihadlo", "Premenil som sa",

"Zmraziť, pamätať, opakovať",

"stratený"

3.2 hry s gestami

"Kúzelný svet kvetov", "Chyť zvieratko", "Skok-skok, čižma",

"Potoky", "Zlatá brána"

3.3. Hudobné, didaktické a outdoorové hry

"Vrabce a vrany", "Premeny",

"Petushki", "Tangle",

"Kde sme boli, neprezradíme..."

Monitorovanie výkonu programu:

Formy monitorovania účinnosti programu sú:

    Povolený dohľad

    Herné úlohy

    Vypočúvanie a vypočúvanie rodičov

    Fotokronika a videokronika tried a slávnostných podujatí

Výsledky pozorovania a analýzy materiálov video-foto kroniky lekcií sú zaznamenané na karte „Sledovanie efektivity programu“ Choreografia „(Príloha 1).

Rodičia sa podieľajú na diagnostike ukazovateľov vývoja dieťaťa. Účasť rodičov na tomto procese im na jednej strane umožňuje vytvoriť si predstavu o vekovej norme v nenápadnej forme, na druhej strane im umožňuje lepšie sa orientovať pri výbere najoptimálnejších foriem. interakcie s ich dieťaťom, klásť akcenty s prihliadnutím na problémy jeho vývoja.

Na začiatku školský rok rodič dostane formulár Karta individuálneho rozvoja dieťaťa. Do 1-2 týždňov v ňom vyplní všetky stĺpce, pričom pozoruje dieťa v triede, doma, na ulici. Vyplnenú „Kartu ...“ odovzdá vyučujúcemu, v prípade potreby sa pýta, konzultuje. Rodič sa tak zapája do výchovno-vzdelávacieho procesu a zaujíma aktívne postavenie sprevádzané individuálnym rozvojom svojho dieťaťa.

Podmienky implementácie programu:

    Prítomnosť priestrannej, dobre osvetlenej miestnosti, najlepšie so zrkadlami.

    Možnosť priechodného vetrania miestnosti.

    Dodržiavanie teplotného režimu (+19 +20 С).

    Dostupnosť špeciálnych penových podložiek s rozmermi 100 x 60 cm pre cvičenie na podlahe.

    Špeciálna forma pre cvičiacich: tričká, šortky, legíny, „bicykle“, obuv do telocvične.

    Prítomnosť sprievodných atribútov podľa plánu hodiny (lopty, obruče, "sultáni", vreckovky, palice atď.).

    Hudobné centrum alebo magnetofón.

    Hudobný materiál na audio kazetách.

    Spolupráca so sprevádzajúcim pedagógom a špecialistom na nahrávanie hudby.

Očakávané výsledky

Prvý rok štúdia:

Poznať účel hudobnej sály a pravidlá správania sa v nej. Vedia sa orientovať v hale, stavať v priamej línii, krúžiť. Vedia predviesť niektoré pohyby od abecedy klasického tanca, rytmických tancov a cvičebných komplexov až po hudbu. Osvojte si zručnosti rytmickej chôdze. Vedia tlieskať a dupať do rytmu hudby. Sú schopní prezentovať rôzne obrázky (zvieratá, vtáky, rastliny, postavy) v hudobnej mobilnej hre.

Druhý rok štúdia:

Cvičenci vedia o účele jednotlivých cvičení tanečno-rytmickej gymnastiky, poznajú základné polohy rúk a nôh (polohy) v tanci. Vedia predvádzať ľudové a rytmické tance, ako aj cvičebné komplexy na hudbu. Vedia sa rytmicky pohybovať v rôznych hudobných tempách a sprostredkovať najjednoduchší rytmický vzorec.

Literatúra používaná učiteľom:

    Abdukadyrová R.K. Divadelná rytmologická plastika. - Tomsk: DDT "Pri Bielom jazere", 2005.

    Adamovič G... Umenie výcviku slovanských bojovníkov: [psychofyzický výcvik slovanských bojovníkov]: [rozcvička "Vlkolak"]: [technika "Zdarovatstsa"] .- M .: Ladoga-100, 2006.

    Baryshnikova T. The ABC of Choreography. - M.: Rolf, 1999.

    Bekina S.I.

    Bolekareva N.I. Rozvoj tvorivých schopností detí na hodinách rytmu a choreografie. Študijná príručka. - Kemerovo, 1998.

    Spodná časť P

    Bochkareva N.I. Rytmus a choreografia: Výchovno-metodický komplex pre choreografické odbory škôl, gymnázií, detských hudobných škôl, umeleckých škôl - Kemerovo: Kemerovo. štát Akadémia kultúry a umenia, 2000.

    Burenina A.I. Rytmická mozaika. - SPb, 2000.

    Vinogradov L.V. Rozvoj hudobných schopností u predškolákov. - SPb .: Sphere, 2009.

    Galichenko I.G.Tancujeme, hráme, pozývame všetkých: hudobné prázdniny v materskej škole. - Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 2007.

    Gogoleva M.Yu. Rytmus loga v škôlke. Starší a prípravná skupina.– Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 2006.

    Gusev G. P. Metódy výučby ľudového tanca. Tanečné pohyby a kombinácie v strede sály: Učebnice pre študentov vysokých škôl kultúry a umenia. - M .: Vladoš, 2003.

    E.A. DubrovskayaKroky hudobného rozvoja: Príručka pre hudobných lídrov a pedagógov predškolských vzdelávacích inštitúcií - 2. vydanie. - M .: Vzdelávanie, 2004.

    Efimenko N.N.Divadlo telesného rozvoja a zlepšovania zdravia detí predškolského a základného školského veku: pracovné materiály k pôvodnému autorskému programu - M .: LINKA-PRESS, 1999.

    Zaitseva G.A., Ignatieva E.N., Romina N.A., Chernyakina S.S. Rozprávkové divadlo telesnej kultúry... - Volgograd: Učiteľ, 2004.

    Zaretskaya N.V.... Kalendár hudobných sviatkov pre malé a malé deti predškolskom veku: Príručka pre odborníkov predškolského výchovného zariadenia - 4. vydanie. - M .: IRIS PRESS: Iris didaktika, 2006.

    N. V. ZaretskayaPrázdniny v škôlke: scenáre, piesne a tance - M .: IRIS PRESS: Rolf, 2002.

    R. V. ZacharovSkladanie tanca: stránky pedagogických skúseností.- Moskva: Umenie, 1989.

    Kabalevsky D.B.

    Kolodnitsky G.A. Hudobné hry, rytmické cvičenia, tance pre deti. - M.: Gnom-Press, 2000.

    Koreneva T.F. Hudobno-rytmické pohyby pre deti predškolského a základného školského veku (v dvoch častiach). - M .: Vladoš, 2001.

    I. V. Košmina Hudobné rozprávky a hry - M .: Vlados, 2000.

    Krivonogová T.S., Landarina G.A., Matveeva L.A., Shifanova R.A. Fyzická rehabilitácia so zlým držaním tela. - Tomsk: Peleng, 2002.

    Lifits I., Franko G. Metodický sprievodca rytmom. - M .: Hudba, 1995.

    Michailova M.A.

    Michailova M.A.

    Základy prípravy špecializovaných choreografov. / E.N. Gromová, Yu.I. Gromov, N.L. Gavlikovsky. - SPb .: SPbGUP, 2006.

    Osokina I.M... Stretli sme sa s rozprávkou s piesňou: scenáre hudobných prázdnin pre materskú školu.-Jaroslavl: Akadémia rozvoja, 2006.

    Pasyutinskaya V.M.

    Pervushina E

    S. S. Polyatkov Základy moderného tanca.- Rostov-on-Don: Phoenix, 2005. Saikina E.G., Firileva J.E. Sa fi danse. - SPb.: Childhood-Press, 2003

Hudobný materiál používaný učiteľom:

    "Veselá zima" (Hudba T. Borovik)

    "Ahoj jar" (text Z. Petrova, hudba A. Alexandova)

    "Tanec s jesennými listami" (texty N. Nuzhdina, hudba N. Nuzhdina)

    "Veselý Santa Claus chodil" (hudba na text N. Veresokina)

    Brailovskaya L.V.Samoučná kniha spoločenské tance: valčík, tango, samba. - Rostov na Done: Phoenix, 2005.

    Gusev G.P.Metóda výučby ľudového tanca. Tanečné pohyby a kombinácie v strede sály.- M .: VLADOS, 2004.

    Pesničky pre deti. Disk.

    Zlaté hity. Detská diskotéka.

    Kaul N.Ako sa naučiť tancovať: Športové spoločenské tance. - Rostov na Done: Phoenix, 2004.

    Klasická hudba pre deti - M .: Dve žirafy, 1998.

    Klasická hudba a zvuky prírody pre deti. Disk.

    Najlepšie piesne novoročného karnevalu.

    Svetová zbierka klasickej hudby. Disk.

    Hudba pre deti [zborník klasickej hudby] .- [B. m.]: IDDK, 2005.

    Jemné piesne o láske.

    Populárne tance sveta [[Zvukový záznam]]: [od lambady po lezginku] / [zvukový inžinier N. Medvedev] .- M.: Moskovské okná, 1997.

    Populárne tance.

    Ruské ľudové hity, kolektív Nadeždy Babkiny.

    Ryžkin V.I.

    Mesiac svieti [[Audio kazeta]]: Ruské ľudové tance - M .: VEST-TDA, 2001. - Obsah: Dáma; Breza; Okrúhly tanec; Berezovský štvorcový tanec atď.

    Super kolekcia "77 karaoke pre deti".

    Folklór - hudobno - divadlo: programy a prednášky pre učiteľov doplnkového vzdelávania pracujúcich s predškolákmi: programová a metodická príručka / vyd. S. I. Merzlyakova. - M.: VLADOS, 2003.

    Shevlyuga S... Návod na samoučenie španielskych a cigánskych tancov. Flamenco. - Rostov na Done: Phoenix, 2005.

    Tanečná škola (elektronický optický CD-ROM) .- M .: Amber: Media Art, 2000.

podľa programových sekcií:

Sekcia "Predmet-logoplastické kompozície":

    Bekina S.I.... Hudba a pohyb (cvičenia, hry a tance pre deti 6-7 rokov): zo skúseností hudobných vedúcich materských škôl. - M .: Výchova, 1984.

    Belousová L.E. Dobrý voľný čas podľa tvorby detských spisovateľov. - SPb.: Childhood-Press, 2005.

    Korneeva T.F. Dajte deťom prázdniny // Hudobný režisér, №1 - 2009.

    Michailova M.A. Spievame, hráme sa, tancujeme doma a na záhrade: obľúbená príručka pre rodičov a učiteľov.- Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 1997.

    Michailova M.A.Tance, hry, cvičenia pre krásny pohyb: Pomoc hudobných režisérov, pedagógovia a rodičia. - Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 2001.

    Pasyutinskaya V.M.Čarovný svet tanca. - M .: Vzdelávanie, 1985.

    Pervushina E... Ako identifikovať a rozvíjať schopnosti svojho dieťaťa - M .; SPb .: Tsentrpoligraf: Mim-Delta, 2005.- Okrem toho: Gymnastické cvičenia pre deti rôzneho veku; Vonkajšie hry; Básne do tanca a okrúhle tance.

    E.I. Sinitsyna

    Fomicheva O.S.

    Shebeko V.N.

Sekcia "Tanečná logoplastika":

    ABC tancov: tango, valčík, rokenrol, blues, cha-cha-cha, rumba, samba / komp.: E.V. Dinitz; ÁNO. Ermakov; O.V. Ivanniková - M.; Doneck: AST: Stalker, 2005.

    Bekina S.I.... Hudba a pohyb (cvičenia, hry a tance pre deti 6-7 rokov): zo skúseností hudobných vedúcich materských škôl. - M .: Výchova, 1984.

    Veľká encyklopédia obľúbených sviatkov / A.N. Pečerská, E.G. Rožanov - M .: ROSMEN, 2002.

    Spodná časť P... Moderný a klasický tanec: veľká ilustrovaná encyklopédia. - M .: Eksmo, 2006.

    Bragin A. Art. - M .: Planéta detstva, 2001.

    Všetko o umení / [os. s ital. G. P. Smirnov; text M. Barieri] .- M .: AST: Astrel, 2003.

    Kabalevsky D.B.O troch veľrybách a oveľa viac. - Novosibirsk: West Siberian Book Publishing House, 1979.

    Krátky slovník tancov / vyd. A. V. Filippov. - M.: Flint: Nauka, 2006.

    Lavrova S.A.Podľa krajín a kontinentov - M .: BELY GOROD, 2005.

    Michailova M.A. Spievame, hráme sa, tancujeme doma a na záhrade: obľúbená príručka pre rodičov a učiteľov.- Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 1997.

    Michailova M.A.Tance, hry, cvičenia pre krásny pohyb: Na pomoc hudobným režisérom, pedagógom a rodičom.- Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 2001.

    Ľudové tance / Komp. O. V. Ivanniková - M .; Doneck: AST: Stalker, 2007.

    Národy Ďalekého severu a Ďalekého východu Ruska v prácach výskumníkov (XX storočie) / V.A. Avrorin. Kult medveďa medzi Evenkami. - M.: Severnye Prostory, 2002.

    Pasyutinskaya V.M.Čarovný svet tanca. - M .: Vzdelávanie, 1985.

    Pervushina E

    Ryžkin V.I.Tance pre všetkých. - M .: Telesná kultúra a šport, 1970.

    E.I. SinitsynaChytré básne: Populárna príručka pre rodičov, tútorov a vychovávateľov - M.: Liszt, 1998.

    B.M.Teplov Schopnosti a nadanie.- M .: Pedagogika, 1995.

    Shishkina-Fisher E.M.Nemecké ľudové kalendárne rituály, tance a piesne v Nemecku a Rusku. - M .: Medzinárodná únia nemecká kultúra: Gothic, 2002.

Sekcia "Vývoj psychotechniky":

    Bekina S.I.... Hudba a pohyb (cvičenia, hry a tance pre deti 6-7 rokov): zo skúseností hudobných vedúcich materských škôl. - M .: Výchova, 1984.

    Vagina N. Zdravotne prospešná funkcia hudby, muzikoterapia, mechanizmus vplyvu hudby // Predškolská výchova № 3 - 2010, s. 100.

    Grebennikova N.V., Vasilieva A.G., Udachina E.G. Vplyv odlišné typy hudba na duševný stav človeka. - M., 1995.

    Dormidontová L.P. Hudobné kroky detská kreativita: Program hudobnej výchovy a rozvoja predškolského veku. Smernice... Študijná príručka. - Uljanovsk: UlPU, 2009.

    Lanina T. Delfíny sa smejú // Obruč číslo 2, 2010.- str. 12.

    Leites N.S. Skorý prejav nadania // Otázky psychológie № 4-1988.

    Michailova M.A. Spievame, hráme sa, tancujeme doma a na záhrade: obľúbená príručka pre rodičov a učiteľov.- Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 1997.

    Michailova M.A.Tance, hry, cvičenia pre krásny pohyb: Na pomoc hudobným režisérom, pedagógom a rodičom.- Jaroslavľ: Akadémia rozvoja, 2001.

    Hudobná skrinka / Comp. L. I. Zhuk.- Minsk: Krasiko-Print, 2001.

    Novitskaya L.P. Vplyv rôznych hudobných žánrov na duševný stav človeka // Psychologický časopis № 6 - 1994.

    Novchuk I.M., Severny L.M., Shevchenko Yu.S. Moderné problémy zdravotnej starostlivosti o deti a dospievajúcich. // Nezávislý psychiatrický časopis č. 2-1998.

    Pasyutinskaya V.M.Čarovný svet tanca. - M .: Vzdelávanie, 1985.

    Pervushina E... Ako identifikovať a rozvíjať schopnosti svojho dieťaťa - M .; SPb.: Tsentrpoligraf: Mim-Delta, 2005.

    Petrushin V.I. Hudobná psychoterapia: teória a prax - M., 1999.

    B.M.Teplov Schopnosti a nadanie.- M .: Pedagogika, 1995.

    Tkach L. Nauč sa rozumieť dieťaťu // Predškolská výchova, č.4,2010.

    Filippová Yu.V.Dieťa sa učí komunikovať: od narodenia do 5 rokov. - Jekaterinburg: U-Factoria, 2005.

    Fomicheva O.S.Výchova úspešného dieťaťa v počítačovom veku ..- M .: Helios ARV, 2000.

    Shebeko V.N.Telesná výchova predškolákov.- M .: Academia, 2000.

    Encyklopédia modernej matky. Vychovávajte dieťa zdravé, inteligentné, krásne. ako? / komp. A. Gippius - M.; SPb .: AST: Prime-EVROZNAK, 2007.

20 __ - 20 __ vzdelávacích rok

deti vo veku 2 rokov Skupina č. ________

Zoznam detí skupiny

Výsledok

Tan cvalové pohyby: pružina, odraz, priamy cval, chôdza, beh

Pohyb ako ukazuje učiteľ

Pohyb na hudbu v kruhu jednotlivo aj vo dvojiciach, víry samostatne aj vo dvojiciach

Pohyby na hudbu s predmetmi (stuhy, bábiky ...)

Koordinované pohyby rúk a nôh pri zachovaní rovnováhy, smer a tempo pohybu

Skákanie na mieste na dvoch nohách

Vonkajšie hry s pravidlami

výsledok:

20 __ - 20 __ vzdelávacích rok

Monitorovanie výkonu programu "Choreografia"

deti vo veku 3 rokov Skupina č. ________

"3" - správne vykonáva pohyb, formuje sa zručnosť;

"2" - vykonáva pohyb s menšími chybami, zručnosť je v štádiu formovania;

"1" - vykonáva pohyb nesprávne, zručnosť nie je vytvorená;

"0" - odmieta vykonať pohyb.

Zoznam detí skupiny

Výsledok

Orientácia v sále, reprodukcia tanečných vzorov, tanečné kombinácie

Tanečné pohyby: jar,skoky, priamy cval,striedavé hádzanie nôh dopredu vo výskoku; polodrep s nohami na päte; krok na celé chodidlo na mieste (s pohybom dopredu a v kruhu); pohyb vo dvojici

Pohyb na hudbu vo dvojici v kruhu, točenie samostatne a vo dvojici

Pohyby s predmetmi (stuhy, bábiky...)

Schopnosť zobraziť váš emocionálny stav

Otáča sa doprava, doľava, dookola

Správne držanie tela

výsledok:

Dodatok 2.

Tematický plán

Pre deti od 2 rokov

Naučiť základné motorické zručnosti, dosiahnuť jednoduchosť, prirodzenosť a výraznosť prednesu hudobných diel;

Rozvíjať emocionálnu citlivosť, zmyslové schopnosti, sluch pre hudbu, zmysel pre rytmus;

Formovať expresívnosť pohybov, rozvíjať zručnosti v oblasti hudobno-rytmického pohybu, tvorivú činnosť, samostatnosť a iniciatívu v hudobno-rytmickom pohybe, obohacovať hudobné dojmy detí;

Podporujte lásku a záujem o hudbu.

Zobraziť obsah dokumentu
"Lekcia rytmiky v druhej juniorskej skupine"

Hodina rytmu v druhej juniorskej skupine

Naučiť základné motorické zručnosti, dosiahnuť jednoduchosť, prirodzenosť a výraznosť prednesu hudobných diel;

Rozvíjať emocionálnu citlivosť, zmyslové schopnosti, sluch pre hudbu, zmysel pre rytmus;

Formovať expresívnosť pohybov, rozvíjať zručnosti v oblasti hudobno-rytmického pohybu, tvorivú činnosť, samostatnosť a iniciatívu v hudobno-rytmickom pohybe, obohacovať hudobné dojmy detí;

Podporujte lásku a záujem o hudbu.

Materiály a vybavenie.

Hudobné centrum, audiokazeta s hudobným sprievodom ("Marsh", "Popcorn", "Good Beetle", r.n.p. "Shine Month", "Quadrille").

Úvodná časť. Chôdza s vysokými kolenami, na špičkách, ruky do strán, na pätách, ruky za chrbtom, skákanie na dvoch nohách s pohybom vpred, rovný cval, ľahký jogging, rýchla chôdza, pokojná chôdza.

Hlavná časť.

Hlava sa nakláňa doprava, doľava, dopredu, dozadu. I. p. hlavný stojan, ruky na opasku. 1- vykonáme "pruženie" a predkloníme hlavu, 2-ip.,

3 - vykonáme „pružinu“ a nakloníme hlavu dozadu, 4 - Ip, 5 - vykonáme „pružinu“ a nakloníme hlavu doprava, 6 - Ip, 7 - vykonáme „pružinu“ a nakloníme hlavu doľava, 8 - i.p.

Skloňte hlavu

Dopredu, dozadu a do strán

Pokrčíme kolená

Vykonávame jar.

2.I.p. nohy spolu, ruky dole. Najprv vykonávame krížové pohyby rukami súčasne s pružinou. Pri opakovaní dvakrát rýchlejšie.

Jedna pružina, dve pružiny

Nožnice, nožnice.

3.I.p. chodidlá na šírku ramien, ruky v ramenách. Rotácia rúk dopredu, dozadu.

4.I.p. tiež. Naklonenie doprava, doľava.

Drepnite a predkloňte sa

Urobte rytmus.

5.I.p. základný postoj, paže ohnuté v lakťoch. Choďte vpred, tlieskajte, vráťte sa, tlieskajte.

Jeden krok vpred a dva kroky vpred

A dáme facku môjmu priateľovi.

Jeden krok späť a dva späť

Sme veľmi radi, že vás vidíme.

5.I.p. základný stojan, ruky na opasku. Skákanie striedajúce sa s chôdzou.

Záverečná časť.

Chôdza, dýchacie cvičenia.

Cherezová Tatiana Vitalievna,

vychovávateľka

MŠ MDOU №99

Komsomoľsk na Amure

Rytmická gymnastika "Hodiny"

Hudobný sprievod z karikatúry "Fixies" - Hodiny.

(pre staršie deti v predškolskom veku)

I. p. - stojace nohy na šírku ramien, ruky dole.

Úvod:

Na "čase" drepové ruky za chrbtom. Znížte hlavu.

Na "dvoch" - a. atď opakujte 4 krát

1. verš

1 fráza: Tiki - skok na pravú nohu, lakeť pravej ruky na ľavú nohu

Tiki - Odraz na ľavú nohu, lakeť pravej ruky na ľavú nohu.

2 frázy: Pre každý účet. Tri skoky na dvoch nohách, ruky pozdĺž tela.

4-5 fráza - opakujte 1-2. Na posledný "tak" skok, nohy od seba

Fráza 6: Nakloňte sa dopredu, vezmite ruky dozadu. (pre každý účet - 3 krát)

Opakujte dvakrát.

"Tiki-tak" - tri skoky doprava, ruky pozdĺž tela.

"Tiki-tak" - tri skoky doľava, ruky pozdĺž tela.

Fráza 8: Vyhoďte rovno pravú, ľavú, pravú nohu.

"V žiadnom prípade" - skočte nohy dohromady.

2. verš:

1 fráza: aj.p. Urobte jeden krok doprava, vezmite ruku do strany, nakloňte hlavu k pravému ramenu.

Pre dva i.p

2. fráza – aj v opačnom smere.

3-4 frázy - opakujte 1-2.

5 fráza: na "jeden" Krok napravo od ruky nakreslím kruh zdola.

Na "a" - sadnite si, ruky dole.

6 fráza: -opakujte v opačnom smere.

7-8 fráza - zopakujte 5-6 fráz.

Refrén.

"Tiki-tiki" - krok vpred pravou nohou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; vykročte ľavou nahou, pravou rukou ohnutou v lakti dopredu.

"Tiki-tiki" - krok späť pravou nohou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; krok vzad ľavou nohou, pravá ruka je pokrčená v lakti dopredu.

"Tak-tak-tak" - tri skoky na rovných nohách, ruky pozdĺž tela.

9 fráz:

"Hodiny bežia" - tri skoky doprava, ruky pozdĺž tela.

"Hodiny bežia" - tri skoky doľava, ruky pozdĺž tela.

Fráza 10: Vyhoďte rovno pravú, ľavú, pravú nohu.

"V žiadnom prípade" - skočte nohy dohromady.

Refrén.

"Tiki-tak-" čupli dievčatá, chlapci stoja.

„Tiki-tock“ – chlapci si čupli do drepu, dievčatá sa postavili.

"Sme bez ..." - dievčatá si drepli, chlapci vstali.

"Nie ..." - chlapci sa posadili. dievčatá sa postavili. - posledné "ako" - vstali chlapci.

Prehra:

I.p - nohy v šiestej polohe, ruky na poličke pred hrudníkom, prsty v päsť.

Ktorým smerom sa pohybujeme, tá ruka je tiež navrchu.

V "čase" - sadnite si na stranu pravou nohou, otvorte "okno" rukami.

Na "a" - pridajte ľavá noha, Zavrieť okno".

Vymeňte ruky na 4 počty (teraz je ľavá navrchu).

Na "dve" - ​​to isté v opačnom smere.

Na „tri, štyri“ – opakujte obrázok 1 – 2. Vykonajte celkom 4-krát v jednom smere a štyrikrát v druhom smere.

Refrén.

"Tiki" - otáčanie skákaním okolo seba, ruky na opasku.

"Takže" - skok, fixujte pohyby nôh na šírku ramien, ruky dole.

Opakujte dvakrát.

"Sme bez .." - Vyhoďte nohy dopredu doprava, doľava, doprava.

"V žiadnom prípade" - skok nôh k sebe, ruky dole pozdĺž tela.

Refrén.

"Tiki-tiki" - krok vpred pravou nohou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; vykročte ľavou nohou vpred, pravá ruka je pokrčená v lakti dopredu.

"Tak-tak-tak" - tri skoky na rovných nohách, ruky pozdĺž tela.

"Tiki-tiki" - krok späť pravou rukou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; krok vzad ľavou nohou, pravá ruka je pokrčená v lakti dopredu.

"Tak-tak-tak" - tri skoky na rovných nohách, ruky pozdĺž tela.

"Hodiny bežia" - I. p. nohy v šiestej polohe, ruky dole, ruka je odložená.

Na "jeden" - pružina, pravá ruka dopredu, ľavá dozadu.

Na "dvojke" - I. p.

Na "troch" - vľavo dopredu vpravo dozadu, pružina.

Na "štyri" -i.p.

Opakujte 16-krát na poslednom akorde: Rozkročte nohy od seba, predkloňte sa, ruky vzad.

komplex OSU v kruhu,

s hudobným sprievodom: skladateľ - Vasily Bogatyrev „Korčule“ z karikatúry „Masha a medveď“

(pre deti z druhej mladšej skupiny)

"Roztiahnite naše krídla"

I.P - OS Zdvihnite ruky po stranách, postavte sa na prsty; Znižujeme - I.P.

"Čistíme krídla"

I.P. - nohy k sebe, ruky k ramenám. Otočí sa doprava a doľava, máva „krídla“.

"Tancujeme"

P. - ruky dole, nohy na šírku ramien. Otáča sa doprava a doľava.

"Hľadám zrná"

I. p. ruky dole, chodidlá na šírku ramien. Naklonený dopredu.

"Zbieranie zŕn"

I.P. - ruky dole, nohy na šírku ramien. Sadnite si, ruky cez boky, zaklopte na podlahu a povedzte "Klu - Klyu"

"Učiť sa lietať"

P. - OS, ruky na plecia. Kruhy sú na mieste s mávaním paží na 4 počty, striedavo s chôdzou. Obnovte dýchanie.

Rytmická gymnastika s gymnastické palice, na akúkoľvek rytmickú hudbu.

(pre deti zo staršej skupiny)

1. I. p. - nohy na šírku ramien, držať v dvoch rukách dole.

1-8 -Načas- palica hore, dva - za hlavou, tri - hore, štyri - východisková poloha.

2. I. p. - chodidlá na šírku ramien, palica vpredu

1-2 - V jednom - otočte sa palicou doprava, o dva - doľava.

3-4 - otočte, s palicou opúšťajúcou opačnú nohu.

Opakujte 3-krát

3. 1-2 - sadnite si, otočte palicu.

3-4 - sadnite si, otočte palicu opačným smerom.

5-8 - opakujte.

4. 1-3 - predklon, palica dopredu.

4 - narovnať, vystrčiť.

5 - prilepte sa na hrudník.

Opakujte 3-krát.

4. I. p. - kolmo prilepiť na pravú nohu, v pravá ruka, vľavo za hlavou.

1-8 - obchádzame palicu na špičkách.

1-8- na druhú stranu.

6.I.p. chodidlá na šírku ramien palicu dole.

1- skok na pravú nohu, ľavá noha je položená nabok.

2- Skok na ľavú nohu, pravá noha položená nabok

3-8 - opakujte skoky

7.I. p.- to isté.

1-8 - skákacie "nožnice".

1-8 - skákacie "nožnice", zdvihnite palicu hore a pomaly ju spustite.

8. 1-4 - kroky v mieste palice v spodnej časti.