Abstrakt hodiny telesnej výchovy s využitím krokovej platformy v prípravnej skupine. Otvorená hodina telesnej výchovy s využitím krokových platforiem „Krajina zdravia Súhrn hodín s využitím krokovej platformy

Pozícia: inštruktor telesnej výchovy

Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU №72

Poloha: mesto Krasnojarsk

Názov materiálu: zhrnutie lekcie

Téma: Lekcia telesnej kultúry s využitím platformy „Námorná plavba“

Popis:

V súčasnosti navštevuje materské školy mnoho detí so zlým zdravotným stavom. Učitelia preto neustále hľadajú nové moderné technológie na ochranu zdravia. Triedy s formou nástupišťa správne držanie tela, posilňuje a rozvíja kardiovaskulárny, dýchací, pohybový aparát. A tiež triedy so stupňovitou platformou zvyšujú záujem detí o telesnú kultúru a deťom sa to veľmi páči.

Odkaz na publikáciu:

http: // site / doshkolnoe / index? nomer_publ = 4819

Publikované 19.11.2016

Textová časť publikácie

„Lekcia telesnej kultúry používajúca neštandardné

športové vybavenie (nástupište) “.

„Námorná plavba“ (prípravná skupina).

Cieľ:
vytváranie podmienok pre telesný vývoj a vzbudenie záujmu o telesnú výchovu u predškolákov s použitím neštandardného športového vybavenia (kroková platforma).
Úlohy:
- cvičiť v odlišné typy chôdza a beh; - upevniť schopnosť vliezť priamo pod bránu; skočte na dve nohy cez prekážku; prekročenie prekážky;
-
naučiť pracovať na c-p; postupujte správne podľa základných krokov; koordinovať pohyby rúk a nôh; - rozvíjať koordináciu pohybov v cvičeniach na cp; flexibilita a pohyblivosť kĺbov; obratnosť, sila, rýchlosť, vytrvalosť; zmysel pre rytmus; - vytvoriť stabilnú rovnováhu; koordinovať pohyby na zmenšenej oblasti podpory; záujem o nové vybavenie; správne držanie tela; - vychovávať vlastnosti dobrej vôle, vzájomnú pomoc.
Typ povolania:
výchova a vzdelávanie.
Miesto:
telocvičňa.
Tvar dieťaťa:
Tričká, šortky, športová obuv.
Vybavenie:
nástupištia (podľa počtu detí), loptičky 20 cm (podľa počtu detí), oblúky 40 cm (2 ks), gymnastická palica(podľa počtu detí), tenisové loptičky (20-25ks), šišky (3ks).
Vzhľad a vlastnosti:
sála je vyzdobená v námornom štýle (ryby, mušle atď.), mapa trasy, cestovné odznaky (podľa počtu detí).

Priebeh hodiny

Tempo

Dosie

priekopa

Metodické pokyny

Úvodná časť
Formácia v jednom riadku. Tvorba stĺpcov.  Chôdza v stĺpci jeden po druhom.  Chôdza na nohách, ruky hore.  Chôdza na podpätkoch, ruky za chrbtom.  Beh je normálny.  Beh so zmenou smeru.  Bežiaci „had“ medzi kužeľmi.  Spustite „rozhádzane“ medzi s-p.  chôdza.  Kráčajúci „krab“, nohy dopredu a s oporou v dlaniach.  Normálna chôdza. Dýchacie cvičenie „Čajky“. Priemerný 5 min. Dávajte pozor na formu, držanie tela, zrozumiteľnosť vykonania príkazu. Sledujte vzdialenosť, netlačte jeden na druhého rukami, jasne dodržiavajte povel. Ruky sú pokrčené v lakťoch. Zaistite, aby sa ich deti, behajúce po schodoch, nedotýkali. Tím: formácia v jednej línii s nájdením svojho miesta. Vdychujte nosom, rukami hore cez bok a simulujte krídla. Vydychujte dlho ústami, spustite ruky nadol.
Hlavná časť

„Tanec s kokosmi“
: OSU pomocou nástupišťa a lopty.
„Ukáž kokos“

I.P.
- hlavný postoj, ruky s loptou na hrudi. 1-dotyk pravou nohou s „prstom“ s-p, natiahnite ruky dopredu; 2-návrat na ip; 3-4 aj z ľavej nohy.
„Ukážte kokos“

I.P.
- hlavný stojan, loptička stredná 20 min. 8 krát S-p sú striedavo umiestnené v strede haly. Pripomeňte mi základné technické pravidlá pre operáciu chodidla na c-p. Naučte sa pohyby pod počítadlom a pripojte sa k hudbe. Chrbát majte vystretý, hlavu rovno. Pri otáčaní tela
vpredu ruky mierne pokrčené v lakťoch. 1-pravá noha stúpa na stupeň, otočte telo na pravú stranu; 2- tiež ľavou nohou a otočením tela ľavá strana; 3-4- vráťte sa do a. NS.
„Umyte kokos“

I.P.
- stojace pred schodom, chodidlá na šírku ramien, loptička na hrudi. 1-2- nakloňte nadol, položte loptu na c-p; 3-4-hod loptičkou na pravý a ľavý okraj schodu; 1-2-návrat na ip; 3-4 pauza.
„Nakrájajte kokos“

I.P.
- stojace na boku schodu, nohy sú hlavným stojanom, ruky sú vpredu. 1-krok bokom pravá noha na krok; 2-ľavé koleno ohnite a zdvihnite nohou, dotknite sa kolena loptou; 3-4 návrat na I. str. Prejdite s-n na druhú stranu. Tiež z ľavej nohy.
„Daj kokos“

I.P
.- hlavný stojan pred schodom, lopta na hrudi. 1-krok s pravou nohou na stranu; 2-krok s ľavou nohou do strany (nohy od seba); 3-trafte loptu z podlahy; 4- chytiť bez ohýbania; 1-pravá noha klesá zo schodu; 2-pravá noha zo schodu; 3-4- pauza.
„Skočiť s kokosom“

I.P
... - stojace nohy od seba, s-p medzi nohami, ruky hore. 1-2-skok na schod, nohy spolu, loptička k hrudníku; 3-4 kroky na mieste; 1-2- i.p; 3-4-otočte zadok.
Hlavné typy pohybov:

„Prekážkový kurz“
1. Plazenie sa pod klenbou (stojte 4 sekundy) na kolenách a predlaktiach. 2. Kráčajúci „had“ medzi c-p (3 sú za sebou). Priemer 4 krát 6 krát 8 krát 6 krát 6 krát 2-3 krát, chodidlá stoja na s-p rovnobežne voči sebe a neotáčajú sa. Pri zostupe zo s-p dajte päty na podlahu. Nohy sú mierne pokrčené v kolenách. Pred cvičením urobte krok nabok a zmeňte prístup na cp. Pri zdvíhaní by koleno malo mať 90 stupňov. Vykopnite loptu priamo nadol bez toho, aby ste o ňu prišli. Prenos pred cvičením ľavá noha prostredníctvom s-p a zmeňte prístup. Chrbát je rovný. Skáčte opatrne. Čelne. Dodržuj vzdialenosť.
3. Prekročenie gymnastických palíc (navlečených 4 s-p), zdvíhanie kolien vysoko, ruky na páse. 4. Skok na dvoch nohách cez s-p (3 stoj v rade), ruky voľne pomáhajú.
Outdoorová hra: „Medusa“
Deti na povel rozbiehajú medzi s-p (koralové útesy) roztrúsene k rýchlej hudbe. Inštruktor sa pozerá ďalekohľadom, na povel „medúza!“ Zakaždým sa odstráni niekoľko krokov a úloha sa stane komplikovanejšou. Deti musia pomáhať, zachraňovať svojich kamarátov a klásť odpor na s-p. 3 -krát rýchlo Dávajte pozor, aby sa deti pri behaní navzájom netlačili rukami, behali po schodoch, nezakopli.
Záverečná časť

Sedavá hra: „Rybári“
S-p („člny“) sú umiestnené v strede haly v kruhu, v rukách gymnastických palíc („rybárske prúty“). Na príkaz „jeden, dva, traja chytia rybu“ lektor naleje tenisové loptičky („ryba“) do kruhu. Deti vyťahujú loptičky gymnastickou palicou. Vyhráva ten, kto uloví viac rýb. Formácia v jednom riadku. Odraz. Udelenie odznakov „Najlepší cestovateľ!“. Pomaly 5 min 1 krát Deti by nemali opúšťať schody. Nedotýkajte sa navzájom tyčinkou.

Svetlana Kuznecovová



Typ povolania:

Výchovno - vzdelávacie.

Úlohy programu:

1. Zlepšiť úroveň fyzického a hudobného rozvoja detí;

2. Pokračujte v učení sa práce na platforme step:

Skákanie na 2 nohách cez krok s pohybom dopredu;

Chôdza s výpadmi na schodisku;

Kráčajúci „had“ s vysokým nárastom kolien;

3. Formujte schopnosť skákať cez dlhé lano a bežať pod ním;

4. Rozvíjajte zmysel pre rytmus a schopnosť koordinovať svoje pohyby s hudbou;

5. Formovať silné vôľové vlastnosti;

6. Rozvíjajte priateľské vzťahy medzi deťmi.

Vybavenie:

Krokové plošiny - 10 kúskov, dlhé lano, orientačné body, nahrávka súčasnej hudby.

Priebeh hodiny.

Formácia v riadku, vykonávanie príkazov: „Zarovnať“, „V pozornosti“, „V pohode“.

Inštruktor.

Ahojte chlapi! Dnes budeme cvičiť na stupňovej platforme. Povedzte nám, prosím, základné pravidlá techniky vykonávania cvičení na krokovej plošine.

Odpovede detí:

Pri zdvíhaní položte celú podrážku chodidla na nástupište a choďte od prstov k päte;

Vykročte na krok plnou nohou, aby päta nevisela dole zo schodu;

Pri vykračovaní na schod je koleno podpornej nohy mierne ohnuté;

Musíte vykročiť na krok pokojným pružným krokom.

1 časť.

Deti vystupujú vŕtať chôdza a beh jeden po druhom.

Na prstoch (ruky hore);

Na pätách (ruky za chrbtom);

Pravá strana

Ľavá strana (ruky na páse);

Ľahký beh (paže ohnuté v lakťoch);

S prekrývaním spodnej časti nohy (ruky na páse);

Roztrúsený beh.

Dýchacie cvičenie „Vánok“ v smere pohybu.

Fúka ľahký vánok-f-f-f-f

A on tak zatrasie listom-f-f-f (chôdza v kruhu vykonávajúca pokojný, uvoľnený výdych).

Fúka silný vánok-f-f-f

A on tak zatrasie listom-f-f-f (urobte aktívny výdych).

Chôdza v kruhu - deti robia kroky a prestavujú ich do troch stĺpcov.

Časť 2.

Všeobecné vývojové cvičenia s použitím krokovej platformy.

1. „Pochod na mieste“.

(vdýchnutie, výdych, sprevádzané pohybom rúk) 4 krát.

2. „Krok základného kroku“.

I. P. - stojaci tvárou k plošine vo vzdialenosti dĺžky chodidla od nej, ruky na páse. Pri každom kroku sa dotknite kroku prstom a nakloňte hlavu doprava a doľava v počte 1-2-3-4, v počte 5-6-7-8, dotknite sa kroku s pätou ( 1-2 minúty).

3. Striedavý krok na schod s pravou nohou.

I. P. - nohy vo vzdialenosti 7 - 10 cm od seba. Ruky na opasku. Začíname vykračovať na schod. Snažte sa, aby bol váš krok pružný, snažte sa udržať postoj, hlavne dávajte pozor na ramená (8 -krát).

4. Striedajte krok na kroku od ľavej nohy s pridaním rúk k ramenám. I. P. - nohy vo vzdialenosti 7-10 cm. jeden od druhého, 1- vykročte ľavou nohou na plošinu; 2- pripevnite právo; ruky k ramenám; 3-4- vykonajte kroky späť od kroku (8 krát).

5. „Švih striedavo späť.“

I. P. - stojaci tvárou k plošine, 1 - vykročte vpred ľavou nohou na plošinu; 2- hojdajte sa späť pravou nohou, pričom sa švihajte rukami; 3-krok späť z plošiny pravou nohou; Položte štvrtý vľavo na podlahu. To isté urobte s pravou nohou (8 -krát).

6. „Otočenie trupu“

I. P. - stojaci na stepi, rukách, na páse. 1-krok s pravou nohou na stranu; 2- otočenie tela; 3- vráťte sa do I.P. To isté urobte s ľavou nohou (8-krát).

7. Stojace na všetkých štyroch s rukami na schodisku. Zdvihnite rovnú ruku na stranu ramena 2 krát v každom smere.

8. Podopierajte rukami na stupačke rovné nohy zozadu. 1-2 kroky rovných nôh vpravo; 3-4 návrat do I. I .; 5-6 vľavo, 7-8 návrat na I.P.

9. „Krok - dotyk“.

1-2- hlboký drep s dlaňami dotýkajúcimi sa kroku; 3-4 narovnajte, roztiahnite ruky do strán (8-krát).

10. „Jednoduchý krok za krokom“.

I. P. - nohy vo vzdialenosti 7 - 10 cm od seba. Ruky na opasku. Položte nohy na prsty s nádychom kroku (1-2 minúty).

11. „Skočí na krok“ na úkor 8.

12. „Pochod na mieste“ (za sprievodu rúk, nádych, výdych 4 krát).

Základné druhy pohybov

a) chôdza po stepi, striedanie nôh. Pri každom kroku tlieskajte nad hlavou / v dvoch prúdoch, opakujte 2 -krát /;

b) chôdza po schodoch s výpadmi, „had“ (s vysokým zdvihnutím kolien) / streamovanie vo dvoch, opakujte 2 krát /;

c) skákanie cez stupienok na 2 nohách / streamovanie v dvoch, opakujte 2 -krát /;

d) skákanie cez dlhé lano, ktoré prebieha pod ním.

/ v smenách dvoch, troch, opakujte 3-4 krát /.

Dýchacie cvičenie "Kyvadlo".

I. P. - stojaci tvárou v tvár nádychu plošiny. Skloňte sa na stranu a povedzte:

"T-oo-oo-oo-x-x-!" "T-oo-oo-oo-x-x-!" - vydýchnuť. Opakujte 2 krát.

Hra „Milujem krok“

(deti sú rozdelené do dvoch riadkov a rozložené proti sebe)

Vynašiel môj priateľ Pinty Gris zábavná hra(vykročte na krok nohami);

Teraz si to zahrajte so mnou

A v chlade a teple! (pokračujeme v chôdzi);

Udrel si čelo: „Hej!“ (stojace na stepi, napodobňujúce úder na čelo, povedzte „Hej“ - behúň pravej nohy na stupienku, zdvihnite ruky hore);

Je načase sem pozvať priateľov (deti prídu k sebe a priateľsky sa objímu);

Keď k nemu vošli priatelia (kráčajúc na schod);

Zakričal na nich: „Ahoj!“ (stojaci na stepi - deti povedia slovo „ahoj“);

Ach, ako šialene som rád

Nevideli sme sa sto rokov (deti k sebe prichádzajú a tlieskajú po ramenách);

Ďakujem Ďakujem!

Ďakujem priatelia! (deti si navzájom podávajú ruky);

Za to, že miluješ krok, ako som ja bez pamäte!

(pri slove „ja“ - deti vyslovujú svoje meno).

Deti odložia schody. Zarovnanie. Zhrnutie výsledkov hodiny.

Chlapci, povedzte mi, aké vybavenie sme dnes použili v triede?

Aké cvičenia ste robili na nástupišti?

Čo sa vám na lekcii najviac páčilo?

Dnes ste skvelí, všetky úlohy a cvičenia ste vykonávali správne, jasne.

Inštruktor plávania: V.I. Repina

Otvorené telesná výchova pomocou krokových platforiem „Krajina zdravia“

Cieľ: Prispievajte k fyzickému a emocionálnemu rozvoju dieťaťa prostredníctvom tried na platforme step.

Úlohy:

Formujte motorické zručnosti a schopnosti;

Podporovať rozvoj všetkých svalových skupín, tvorbu muskuloskeletálneho systému a vývoj motorického analyzátora;

Vytvorte priaznivé podmienky pre výchovu silných povahových vlastností (odvaha, vytrvalosť);

Miesto: Telocvičňa.

Vybavenie: píšťalka, moduly, zrub, tunel, značky, kroky, gymnastické koberce, hruď, kvet, hudba (na schodisku - platforma, hra, relaxácia).

Priebeh hodiny

Inštruktor: Buďte si rovní, v pozornosti! Ahojte chlapi.

(Deti pozdravujú)

V pohode!

Pozor! Pozor!

Ponáhľam sa vás informovať

Vydajte sa na výlet ešte dnes

Chcem ťa pozvať!

Za morami za lesmi

Existuje obrovská krajina

Hovorí sa mu „krajina zdravia“.

V tejto obrovskej krajine je kvet zdravia!

Kto nájde čarovný kvet

A keď to pričuchne, stane sa tým najviac:

Silný, obratný a zdravý na celej Zemi!

Ideme teda na cestu?

Deti: Áno

Inštruktor: Ideme za zdravím?

Deti: Áno

Inštruktor: Vpredu je veľa prekážok

Bude to ťažká cesta!

Aby to prekonal

Budeme sa musieť spotiť

Nestrácajme však čas

Poďme priatelia!

Buďte si rovní, v pozornosti! Vpravo pochod za sprievodný krok do „krajiny zdravia“!

Bežná chôdza jedna za druhou

Zdvihnite nohy vyššie

Kráčame cez kamene(chôdza s kolenami zdvihnutými vysoko cez moduly, rukami za hlavou)

Pozri, tu je denník!

Dáta - čakajú na nás už dlho

Vezmeme ruky do strán,

Poďme rýchlo na to(chôdza na gymnastickom kladine)

Plazíme sa do jaskyne,

Nájdeme veľa nových vecí(plazenie sa po všetkých štyroch s podporou na kolenách a dlaniach do tunela)

Teraz pôjdeme rýchlo(rýchle tempo)

Potom prejdeme k behaniu.

Bežný beh do 1 minúty.(beží priemerným tempom)

Veselo bežali spolu,

A teraz opäť kráčame!

Kráčať jeden za druhým. (Cvičenie na obnovu dýchania)

Inštruktor: Chlapci, pozrite sa, máme pred sebou ukazovatele:

„Ak pôjdeš rovno, ocitneš sa v ospalom kráľovstve“

"Pôjdeš doprava - nájdeš kvet zdravia"

„Ak pôjdeš doľava, nájdeš kopec sladkostí.“

Inštruktor: Po ktorej ceste pôjdeš?

Deti: Poďme doprava - nájdeme kvet zdravia.

Inštruktor: Choďte k gymnastickým kobercom a vezmite si jeden po druhom.(Deti sedia na gymnastických podložkách)

Niečo ako spôsob, ako pokračovať vo svaloch, potrebuje na zahriatie všetkého.

(strečingové cvičenia)

Teraz sme pripravení pokračovať v ceste,

Poponáhľajte sa, všetci príďte do stepi,

Bavme sa chôdzou, aby sme rozvíjali pohybovú koordináciu.

Krok - aerobik

k piesni Barbariky „Láskavosť, banánová mama“

Sada cvičení (dávkovanie 4-6 krát)

    Chôdza po stepi. Ruky kreslia striedavo veľké kruhy pozdĺž tela, prsty zaťaté v päste.

    Krok za krokom - z kroku. Ruky striedavo kreslia malé kruhy pozdĺž tela.

    Bočný schodík na schodisku doprava - doľava. Súčasne sa rovné ruky zdvíhajú dopredu - choďte dole.

    Ďalší krok na stupienku doprava - doľava s polovičným podrepom (krok - sadnúť si). Ruky ohnuté v lakťoch idú k ramenám a potom dole.

    Chôdza po stepi s vysokými kolenami. Tlieskanie sa súčasne vykonáva s rovnými rukami pred vami a za chrbtom.

    Šliapnite na krok - zo schodu zdvíhajte rovné ruky hore a dole.

    Súčasne s chôdzou po stepi uchopte pravú ruku ľavé rameno, ľavou rukou - pravým ramenom, potom roztiahnite ruky do strán a znova sa chyťte za ramená.

    Krok za krokom krok za krokom; súčasne energicky uvoľnite ruky ohnuté v lakťoch dopredu (prsty zovreté v päste). Vezmite ruky späť a narovnajte sa do strán z polohy - ruky pred hrudníkom.

    Súčasne s chôdzou po stepi robte rovné ruky kruhové pohyby dopredu a dozadu striedavo a spoločne.

    Krok za krokom striedajte s otáčaním tela doprava a doľava, ruky na páse.

    V sede na stepi, opierajúc sa rukami dozadu, zdvihnite a spustite vystreté nohy.

Hra vonku: „Cirkusové kone“. Krokový kruh je cirkusová aréna. Deti chodia po schodoch a zdvíhajú kolená vysoko(„Ako kone v cirkuse“), potom na signál prejdú na beh s vysokými kolenami, potom na chôdzu a po zastavení hudby urobia krok(„stánok“). Kroky by mali byť o 1 - 2 menšie ako u účastníkov hry.

Inštruktor: Všetci sme spolu tancovali

Hrali sme veľmi veselo a trochu sa unavili.

Aby sme obnovili svoje sily, musíme spolu odpočívať. (deti ležia na gymnastických podložkách)

Relaxuj (ku klasickej hudbe)

Inštruktor: Pomaly vylezte z „krajiny zdravia“ do materskej školy a čoskoro sa vráťte. Poponáhľajte sa, nezívajte za sprievodcom v jednom rade. Buďte si rovní, v pozornosti! V pohode!

Takže naša cesta sa skončila. Ale nezabudli ste, že sme sa do „Krajiny zdravia“ vybrali z nejakého dôvodu. Hľadali sme čarovný kvet, tak nám ho poslali.

Otvorte truhlu, ktorá obsahuje kvet.

Deti to očuchávajú!

Inštruktor: Chlapci, pozrite sa, v truhle je darček pre každého z vás, to sú malé kvietky. Nie sú však jednoduché „Kvet zdravia“ ich zasypal peľom, vidíte, ako sa trbliece. Ak zrazu prechladnete, ucítite vôňu kvetu a choroba okamžite zmizne. Všetci ste boli skvelí, zvládli ste všetky testy. A teraz je čas rozlúčiť sa, zbohom. Buďte si rovní, v pozornosti! Doprava! Za sprievodcom vľavo, k východu, krok pochodu!

Deti opúšťajú telocvičňu.

inštruktor telesnej výchovy

Zakharova Irina Viktorovna

GDOU materská škola №41

Krasnoselsky okres

St. Petersburg

Úvod.

V. posledné roky dochádza k poklesu pohybovej aktivity detí, ktoré trávia voľný čas sedením za počítačom alebo televízorom. Totiž v detstve je potreba pohybu obzvlášť veľká. Vzhľadom na nízku fyzickú aktivitu a prejedanie sa už v nízky vek dochádza k obezite. Preto je mimoriadne dôležité zapojiť deti pravidelné triedy telesná výchova v ranom detstve.

V tejto súvislosti vytvorenie vhodných detstvo step - programy aerobiku, lákanie detí na pravidelné činnosti, ktoré im robia radosť, vštepovanie zručností pri pohybových aktivitách - prvoradá úloha materskej školy.

Vlastnosťou step -aerobiku je použitie špeciálnej step -platformy. Platforma vám umožňuje vykonávať rôzne kroky („krok“ v preklade z angličtiny „krok“), skákanie po nich, zoskoky, dá sa použiť na cvičenie cvikov na brucho, chrbát atď. Toto neštandardné vybavenie prispieva k formovaniu držania tela, muskuloskeletálneho korzetu; rozvoj koordinácie pohybov; posilnenie kardiovaskulárneho systému a rozvoj dýchacieho systému, schopnosť rytmicky dôsledne vykonávať jednoduché pohyby.

Pri step aerobiku musíte dodržiavať základné pravidlá.

V prvom rade musíte naučiť deti správne stúpať:

1. obe chodidlá by mali byť mierne od seba a prsty smerovať dopredu.

2. Cvičenie na strane kroku, mali by ste začať nohou, stojac blízko kroku.

3. dajte nohu bližšie k stredu schodu, inak sa môže pošmyknúť.

4. Úplne položte nohu na plošinu.

5. Chrbát majte vystretý.

6. nerobte náhle pohyby.

Hlavnými prvkami cvičení v kroku sú aerobik.

1. Základný krok.

Vykročte pravou nohou na plošinu, položte ľavú nohu, vystúpte z plošiny pravou nohou atď. To isté sa vykonáva v 4 bodoch s ľavou nohou.

Od I.p. noha stojí oddelene po stranách plošiny (pozdĺž), vykročte pravou stranou na plošinu, položte ľavú a pri narovnávaní nôh striedavo vykračujte pravou, ľavou stranou z plošiny. Pohyb sa vykonáva v 4 počtoch.

3. Prejdite platformou.

Od I.p. - noha stojí bokom k plošine. Ľavým krokom do strany sa postavte na plošinu, položte pravú, vykročte ľavou stranou z plošiny (na druhú stranu), pravú dajte na pol prsta doľava.

4. Kroky - nohy spolu, nohy od seba.

(i.p. stojte nohy od seba; stojte na nohách plošiny spolu)

I. str. môže byť otočený tvárou k schodíku, nabok, na ľavú alebo pravú stranu, ako aj zozadu. Všetky vyššie uvedené polohy sú spravidla rôzne, aby cvičenia zahŕňali čo najviac svalových skupín bez toho, aby boli jednotvárne.

Najprv sa naučia kroky na krok, potom pridávajú pohyby rukami. Všetky cvičenia by mali byť vykonávané jedným smerom a druhým (pre harmonický rozvoj oboch častí tela).

Zaťaženie by sa malo zvyšovať postupne, zvyšovať tempo hudobného sprievodu, komplikovať komplexy, znižovať prestávky na odpočinok.

Cvičenia sú možné v rôznych konštrukciách: v šachovnicovom vzore, v kruhu, po obvode haly atď.

Krok - platformu je možné použiť v triede telesná výchova, za samostatnú prácu, ako súčasť hodiny.

Štruktúra hodiny využívajúcej stupňovú platformu je podobná štruktúre klasické zamestnanie: rozcvička, hlavná časť, záverečná.

V triede je možné použiť nasledujúce kroky:

1. V úvodnej časti:

Chôdza po platformách a medzi nimi (na vytvorenie správneho držania tela)

2. Pri vykonávaní všeobecných vývojových cvičení, a to ako s predmetmi (loptičky, činky, telocvičňa. Palica), tak bez nich.

K hudbe: posilnenie dýchacích a kardiovaskulárnych systémov, rozvoj koordinácie pohybov

· V základných druhoch pohybov: skákanie, rovnováha, škola loptičiek, beh.

· Vo vonkajších hrách „Sova“, „Vezmite si svoj dom“ atď.

V individuálnej práci sa step -platformy používajú na upevnenie motorických schopností detí. Veľkosť nástupišťa:

Výška - 10 cm.

Šírka - 20 cm.

Dĺžka - 40 cm.

Pozitívny vplyv krokovej platformy.

Cvičenie step aerobiku má pozitívny vplyv na telo detí, ich vývoj, berúc do úvahy vekové charakteristiky, racionálne zvolené prostriedky a techniky.

Pozitívny vplyv týchto činností je vyjadrený v týchto skutočnostiach:

1. Prevencia chorôb kardiovaskulárneho systému.

2. Zníženie nadváhy.

3. Zlepšenie držania tela.

4. Osvojenie si potrebných pohybových schopností a schopností.

5. Vývoj motorickej pamäte.

6. Posilnenie dýchacieho systému.

7. Normalizuje činnosť vestibulárneho aparátu.

8. Cvičenie v kroku - aerobik je jednoduchý, preto je vhodný na tréning s deťmi.

Herné úlohy na schodoch.

„Vtáky na konári“ - drep na stepi.

„Weathervane na streche“ - krúženie v oboch smeroch na stepi. Jedna ruka je vonku.

„Lietadlo“ - stojace na stepi, nohy spolu, ruky do strán vo výške ramien, ruky - krídla lietadla, ktoré sa počas letu nakláňa doprava a doľava.

„Tučniaky“ - zoskok, skok na schod.

„Hod loptou“ - párové cvičenie... Hádzanie lopty v stoji na schodoch.

„Bocian na streche“ - stojan na jednej nohe s otvorenými očami.

„Trvalý cínový vojak»- stojac na stupienku na jednej nohe, druhá je pokrčená v kolene, položená dozadu.

„Freeze - frame“ - imitácia fotografických obrázkov (možnosti).

„Egyptský krok“ - stojaci na stupienku (po dĺžke kroku) - prst jednej nohy sa dotýka päty druhej.

„Obrie“ - stojace na špičkách na stepi, zdvihnite ruky hore.

„Žeriav“ - stojaci na schode, chodidlá na šírku ramien, paže k ramenám, predĺžené dopredu. Zdvihnite pravú nohu, pokrčenú v kolene, dotknite sa kolenom ľavého lakťa, vráťte sa do SP. to isté s ľavou nohou.

„Vážka“ - stojaci na stepi na prstoch, ruky na páse, lakte späť.

OSU na stepiach.

1. Cvičenie pre ruky a ramenný pletenec.

1.2. postavte sa na schod, ruky rovno hore.

2. i.p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky pred „poličkou“ hrudníka

3. I. p. - chodidlá na šírku ramien, paže pozdĺž tela

1.2. postavte sa na schod, ruky do strán

4. I. p. - tiež

1.2. vykročte na krok jednou rukou hore, druhou dole

3.4. zmena rúk

5. I. p. - tiež

1.2. postavte sa na schod, ruky do strán

3. tlieskajte nad hlavou

6. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pokrčené v ramenách

1.2. šliapnuť na krok.

3.4. otáčanie rúk dopredu (dozadu)

7. I. s. - tiež

1.2. šliapnuť na krok.

3. Narovnajte ruky do strán.

4. ruky po plecia

2. Cvičenia pre nohy.

1. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky na páse, vo vzdialenosti jedného kroku od kroku.

1. Dotknite sa kroku pravým palcom na nohe.

2. položte pätu na schod.

to isté s ľavou nohou.

2. I. s. - tvárou v tvár schodom, ruky na páse.

1.2. sadnite si, roztiahnite kolená do strán, položte ruky na schod.

3. I. p. - tiež.

1.2. šliapnuť na krok.

3. pravá noha rovno do boku.

to isté s ľavou nohou.

4. I. p. - tiež.

1. pravá noha na kroku.

2. Posuňte ľavú nohu nad schod, dotknite sa podlahy pred schodom.

to isté s ľavou nohou.

5. I. p. - tiež.

1. pravá noha na kroku.

2. ľavá noha ohnutá v kolene je posunutá dopredu - bavlna

6. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky na páse smerujú do strany.

1. pravá noha na kroku.

2.3. švih ľavej rovnej nohy dopredu - dozadu.

7. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky sú na páse, smerujú ku schodisku.

1. pravá noha na krok

2. ľavá noha sa prekrýva dozadu, krížom

8 I. s. - ležiaci na chrbte, nohy rovno na stepi, ruky za hlavou.

1. Zdvihnite rovnú pravú nohu.

3. Zdvihnite rovnú ľavú nohu.

5. Zdvihnite obe nohy.

9. I. s. - chodidlá na šírku ramien, ruky na páse.

1. pravá noha na kroku.

2. výpad dopredu, ruky von do strán.

To isté s ľavou nohou.

„Cvičenia pre kmeň“

1. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pozdĺž tela.

1. Zdvihnite ruky

2. Predkloňte sa, rukami sa dotknite kroku

2. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky sú na páse, smerujú ku schodisku

1. Dajte pätu pravej nohy na schod, ruky hore

2. Nakloňte sa k nohe

3. Ruky hore

3. I. p. - tiež

1.2. šliapnuť na krok

3. otočte doľava, ruky do strán

4. Ruky na opasku

5. otočte sa doprava, ruky do strán.

6. Ruky na opasku

4. I. p. - sedenie na stepi, ruky na ramená.

1. otočte sa doľava, ruky do strán.

3. odbočte doprava, ruky do strán.

5. I. p. - sedí na stepi, narovnané nohy spočívajú na podlahe, ruky k ramenám

1. ohyb, dotknite sa rukami pravej nohy

3. to isté s ľavou nohou

6. I. s. - chodidlá na šírku ramien, ruky na páse.

1.2. šliapni na krok, ruky hore

3.4. nakloňte doprava - doľava

OSU s loptou.

1. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pozdĺž tela, v pravej ruke lopta.

1. pravá noha na kroku, ruky hore.

2. ľavá noha, ohnutá v kolene, je nesená dopredu, lopta je posunutá na ľavá ruka.

3. ľavá noha na podlahe.

2. I. s. - tiež.

1, 2. stoj na schodíku, ruky hore.

3. aby ste posunuli loptu, postavte sa na prsty.

3. I. p. - tiež.

1.2. postavte sa na schod, ruky do strán.

3. odbočte doľava, presuňte loptu do ľavej ruky.

4. I. p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, loptička v rukách pod vami, pred vami.

3.4. nakloňte doprava a doľava.

5. I. p. - to isté, lopta je na stupačke.

1. predkloňte sa, vezmite loptu.

2. narovnať sa, ruky hore.

3. nakloňte, položte loptu na schod.

6. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, krok od kroku, lopta v pravej ruke.

1. položte pravú nohu na schod.

2. nakloňte, posuňte loptu za kolenom do ľavej ruky.

3. narovnať sa

7. I. s. - ľah na chrbte, ruky za hlavou, chodidlá na stepi, lopta medzi nohami.

1. zdvihnite nohy s loptou hore.

ORU s gymnastickými palicami.

1. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky pozdĺž tela, pred vami.

1. pravá noha na kroku.

2. ruky hore, ľavá noha späť, natiahnuť.

3. ľavá noha na podlahe, ruky nižšie.

to isté s ľavou nohou.

2. I. s. - to isté vo vzdialenosti kroku od kroku.

1. Pravá noha na päte na schodíku, ruky hore.

2. nakloňte sa dopredu, palicou sa dotknite prsta na nohe.

3. ruky hore.

to isté pre ľavú nohu.

3. I. p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, držte palicu za ramenami.

1.2. postavte sa na krok.

3.4. nakloňte doprava - doľava.

4. I. p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, držte palicu pri hrudníku.

1. pravá noha na kroku.

2. ľavá noha pokrčená v kolene, vyložená, ruky vystreté pred sebou.

3. ľavá noha na podlahe, ruky k hrudníku.

to isté s ľavou nohou.

5. I. p. - tiež.

1.2. postavte sa na schod, ruky hore.

3.4. otáčky tela doprava - doľava.

6. I. s. - sediac na stepi, vylož nohy na palicu.

Roll palicou tam a späť.

OSU s obručou.

1. I. s. - tvárou v tvár schodom, držte obruč pred sebou na podlahe pred schodom.

1. pravá noha na kroku.

2. ľavá rovná noha späť, predkloňte sa.

3. ľavá noha na podlahe.

to isté s ľavou nohou.

2. I. s. - chodidlá na šírku ramien, obruč pred sebou.

1. pravá noha na stupadle, ruky natiahnuté dopredu

2. ľavá noha nabok.

3. ľavá noha na podlahe

to isté s ľavou nohou.

3. I. p. - to isté vo vzdialenosti kroku od kroku.

1. pravá noha na kroku.

2. predkloňte sa, dotknite sa obruče podlahy

3. narovnať sa

to isté s ľavou nohou.

4. I. p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, obruč pokrčte v náručí pred sebou.

1.2. šliapnuť na krok.

3.4. nakloňte doprava a doľava.

5. I. p. - bokom ku schodisku, obruč v pravej ruke, na podlahe za schodom.

1. pravá noha na kroku.

2. ľavú rovnú nohu dopredu, obruč vystretá ruka dopredu.

3. ľavá noha na podlahe, spodná časť paže s obručou.

to isté s ľavou nohou.

6. I. s. - krok medzi nohami, obruč pred tebou na stupienku.

1. zdvihnite obruč.

2. Nakloňte sa, položte obruč pred seba na podlahu.

3. Narovnajte sa, tlieskajte nad hlavou.

4. nakloňte, zdvihnite obruč

OSU bez položiek.

1. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pozdĺž tela.

1.2. šliapnuť na krok

3. Bavlna nad hlavou.

2. I. s. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pri pleciach, prsty zaťaté v päsť.

1. pravá noha na kroku.

2. Natiahnite sa dopredu, natiahnite ruky, uvoľnite prsty. Ľavá noha na podlahe.

3. ruky k ramenám.

to isté s ľavou nohou.

3. I. p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pozdĺž tela.

1. pravá noha na kroku.

2 ľavý pokrčené koleno dopredu, dotknite sa lakťa pravou rukou.

3. ľavá noha na podlahe.

to isté s ľavou nohou.

4. I. p. - to isté vo vzdialenosti kroku od kroku.

1. Pravou rovnou nohou na päte vystúpte rukami nahor.

2. náklon k nohe.

3. ruky hore.

to isté s ľavou nohou.

5. I. p. - sedieť na podlahe, ruky opreté za sebou, pokrčené nohy na stepi.

1. Zdvihnite rovnú pravú nohu.

3. Zdvihnite rovnú ľavú nohu nahor.

6. I. s. - ležiaci na podlahe, krok medzi nohami.

1. Zdvihnite rovné nohy.

2. nasadnúť na schod.

3. Nohy hore.

OSU bez položiek.

1. I. s. - o.s. ruky na opasku.

1. ruky za hlavou, pravá päta na stupadle.

3.4. to isté s ľavou nohou.

2. I. s. - chodidlá na šírku ramien, ruky na páse.

1. lakte do strán, pravá päta na stupadle.

2.3. svahy k pravej nohe

to isté s ľavou nohou.

3. I. p. - chodidlá na šírku ramien, ruky za hlavou.

1. Pravá noha na kroku, výpad dopredu.

2. ruky do strán, otočte sa doľava.

3. ruky za hlavou.

to isté s ľavou nohou.

4. I. p. - kľačanie na kolenách, ruky pozdĺž tela.

1. Ruky na kroku

2.3. "Mačička"

5. I. p. - sedieť na podlahe, ruky opreté za sebou, rovné nohy na stupadle.

1. Vytiahnite kolená k hrudníku.

2. dajte nohy na schod.

ORU.

1. I.p. - chodidlá sú od seba vzdialené na šírku ramien, paže pozdĺž tela.

1.2. stojte na stupienku, ruky k ramenám.

3. vytiahnite prsty na rukách, ruky hore.

4. ruky po plecia

2. I. s. - tiež.

1.2. postavte sa na schod, ruky hore.

3.4. nakláňa sa doprava a doľava.

3. I. p. - chodidlá na šírku ramien, ruky na páse, pravá strana na schod.

1. pravá noha na kroku.

2.3. kývajte ľavou nohou tam a späť.

rovnaká ľavá strana.

4. I. p. - kľačať, sedieť mu na podpätkoch.

1. kľaknite si, ruky na krok.

2. pravá noha rovno dozadu.

3. od nohy po koleno

to isté s ľavou nohou.

5. I. p. - sedieť na podlahe, ruky opreté za sebou. Nohy pokrčené v kolenách, na schodoch.

1. Narovnajte pravú nohu.

3.4. ľavá noha.

ORU.

1. I. s. - sediaci obkročmo na stepi, ruky na páse.

1. ruky po ramená.

2. ruky hore, natiahnuť.

3. ruky k ramenám.

2. I. s. - tiež.

1. ramená do strán.

2. Nakloňte sa a rukou sa dotknite podlahy vpravo

3. narovnať sa

4. nakloňte sa, rukou sa dotknite podlahy vľavo.

5. narovnať sa

3. I. p. - sedenie na stepi, rovné nohy do strán, ruky na páse.

1. ruky hore.

2. nakloňte sa k pravej nohe.

3. narovnať sa.

4. nakloňte sa k ľavej nohe.

5. narovnať sa

4. I. p. - sedieť na podlahe, vykročiť medzi chodidlá, ruky mať odzadu naprázdno.

1. Zdvihnite nohy, nasadnite na schod.

5. I. p. - ľah na chrbte, nohy na stepi, ruky za hlavou.

1.2. zdvihnite pravú nohu, natiahnite ruky dopredu, tlieskajte za kolenom.

ORU.

1. I. s. - obrátený k stepi, stojaci na podlahe. Postavte sa na prsty.

2. I. s. - sediaci obkročmo na stepi, ruky pozdĺž tela, prehýba sa do strán.

3. I. p. - tvárou v tvár stepi, sedí s rukami položenými za sebou a ohnutými nohami.

1. položte palec pravej nohy na schod.

2. položte palec ľavej nohy na schod.

4. I. p. - ležiaci na chrbte, na podlahe, ruky pozdĺž tela, stonanie na stepi.

1.2. zdvihnite žalúdok.

5. I. p. - sivá na podlahe, ruky opreté za sebou, chodidlá na stepi.

1.3. zdvihnite žalúdok.

6. I. s. - kľačať, položiť ruky na schod.

1.3. pružné predklony.

7. I. s. - stojaci na stepi.

1.3. nakloňte sa dopredu, siahnite rukami k podlahe.

Hry v prírode pomocou krokov.

„Tučniaky na ľadovej kryhe“

Deti - „tučniaky“ voľne pobehujú po hale. Kroky - na podlahe sú „kryhy“ v náhodnom poradí. Šoférujúce dieťa - „lovec“ sa pokúša „tučniaky“ odchytiť a zafarbiť. Ak „tučniak“ vyliezol na ľadovú kryhu, to znamená, že vykročí na krok, nie je dovolené ho chytiť.

"Rohy"

Deti - myši sú vo svojich domoch - rohoch (stoja na stenách). Jeden z hráčov, ktorý zostáva v strede, pristúpi k jednému z nich a hovorí:

„Myš, myš,

predaj mi svoj kútik “

Dieťa odmieta, vedúci ide k inému. V tomto čase myši menia miesto a vodič sa pokúša zaujať voľné miesto. Ak sa to podarí, miesto v kruhu zaujme ten, ktorý zostal bez rohu. Ak vodič dlhodobo neobsadí zákrutu, na signál „mačka!“, Všetci súčasne zmenia miesto. Myši nemôžu dlho sedieť v ich rohu pred pomlčkou, môžete vyjednávať s kýmkoľvek, s kým si chcete vymeniť miesto.

„Cestovanie do Moskvy“

Deti sedia (stoja) na schodoch v kruhu napodobňujúcom letisko. Moderátor hovorí: „Letím do Moskvy, vezmem so sebou každého.“ Deti opúšťajúce schody stoja za vodcom, ktorý pomocou základných pohybov (beh, chôdza, skákanie) vedie deti rôznymi smermi a po všetkých druhoch trajektórií. Na povel „Pristátie“ musia deti a moderátorka urobiť krok čo najrýchlejšie. Dieťa, ktoré zostalo bez kroku, bude vodcom v nasledujúcej hre.

"Zajac bez domova"

Schody sú umiestnené náhodne v hale, o jeden menej ako je počet účastníkov v hale. Všetky deti: „zajace“ behajú po chodbe. Na príkaz „Všetci v dome!“ - deti urobia akýkoľvek krok. „Zajac bez domova“ je dieťa, ktoré neurobilo krok. Je mimo hry. V každej ďalšej hre sa počet krokov zníži o jeden.

„Líška a Jerboa“

Vyberie sa jedno dieťa - „líška“, ktorej úlohou je preplniť všetky ostatné deti - „jerboas“. Na príkaz: „Deň!“ „Jerboas“ zoskočí zo schodov (dôjdu nory) skok, beh po hale, kto chce. Na príkaz „Noc!“ - vyskočia, vykročia na schod a zmrazia. „Líška môže zjesť každého, kto sa pohne.“

"Kozmonauti"

K dispozícii je o jeden krok „rakiet“ menej, ako je hráčov. Všetky deti voľne pochodujú po chodbe a vyslovujú slová:

Čakajú nás rýchle rakety

Na prechádzky planétami

Čokoľvek chceme

Letíme k tomuto.

V hre je však jedno tajomstvo:

Pre oneskorencov nie je miesto.

Po týchto slovách sa deti rozpŕchnu a vezmú „rakety“. Dieťa, ktoré zostalo bez kroku, hru preskočí.

"Tvary"

Hráč kráča (behá) po hale medzi schodmi, šofér je v strede. Na signál (píšťalka, tlieskanie) všetci stoja na schodoch a mrznú, pričom predpokladajú rôzne pózy. Vodič si vyberie toho, ktorého postava sa mu páči viac a zmení s ním miesto. Hra sa opakuje s ďalším vodičom.

„Pavúk a muchy“

V jednom z rohov haly obruč označuje miesto, kde žije „pavúk“ (vodič). Ostatné deti predstavujú muchy, schody sú domčeky múch. Na signál sa hráči rozchádzajú po hale - muchy lietajú, bzučia. Pavúk je v tejto chvíli vo svojom dome. Na signál „Pavúk!“ muchy sa rozpŕchnu do ich domov a zmrazia. Pavúk vyjde, pozerá sa. Každý, kto sa pohne, pavúk odvedie do svojho domu. Počíta sa počet porazených, vyberie sa ďalší ovládač a hra sa pokračuje.

"Líška a kurčatá"

Deti predstavujú kurčatá. Jeden z hráčov je kohút, druhý líška. Kurčatá prechádzajú po mieste a hľadajú jedlo. Líška ich pozorne sleduje. Na signál učiteľa (všetkými bez povšimnutia) vyjde líška a potichu sa prikráda ku kurčatám. Kohút hlasno kričí „Ku-ka-re-ku!“. Kurčatá utekajú, odchádzajú na úkryt (kroky). Kohút by mal byť posledný, kto unikne. Líška chytá tie kurčatá, ktoré nemali čas rýchlo vstať, aby sa stratili.

„Nezostaň na zemi“

Je vybraná pasca. Deti behajú po chodbe. Na signál „chytiť“ by mal každý rýchlo vyjsť po schodoch. Pasca zachytí tých, ktorí zostanú na podlahe. Pri opakovaní sa vyberie nová pasca. Na hre sa zúčastňujú všetky deti.

"Zmeň tému"

Za čiarou je 5-6 detí, každé drží predmet (loptu). Na druhom konci haly je na schodoch jedna kocka. Na signál „Bež!“ deti rýchlo bežia na schody, dajú loptičku, vezmú kocku a rýchlo sa vrátia na svoje miesto. Signál môže byť (skokom „Had“).

„Lovec a opice“

Vyberie sa „lovec“, „opice“ stoja a sedia na stepiach („na palme“). „Poľovník“ musí nalákať „opice“ z palmy, aby na to vykonal akékoľvek tanečné pohyby a pohyboval sa dozadu. „Opice“ vybehnú na schody, vstanú a sadnú si na ne. Ulovená „opica“ vojde do „klietky“ (obruč ležiaca na podlahe), vykoná skoky (8–10) a znova sa zapojí do hry. Je zaznamenaný „lovec“, ktorý ukázal najzaujímavejšie pohyby a chytil najväčší počet detí.

„Lepkavé konope“

V hale sú schody („konope“). Na nich stoja deti. Vyberie sa šofér, ktorý má v ruke loptu. Za slovami „Jeden, dva, tri - chytajte!“ hráči behajú od pňa k pahýlu a šofér po nich hodí loptičku. Ak loptou zasiahne hráča na podlahe, stane sa šoférom. Dlho nemôžete stáť na pni - budete sa držať.

"Včela"

Táto hra s krokmi zahŕňa 8-9 detí („včely“). Počet schodov je o jeden dom menej. Kroky sa vykonávajú v kruhu. Hráči kráčajú vo vonkajšom kruhu a hovoria:

Prebudí sa iba slnko -

Včela krúži, včela sa vlní

Nad kvetmi, nad riekou

Na lúčnej tráve.

Zbiera čerstvý med

A vezie ho domov.

Deti pri vyslovovaní textu napodobňujú pohyb včely podľa svojich predstáv. Posledným slovom sa hráči pokúšajú obsadiť každý dom, v ktorom zaujmú vopred dohodnutý postoj. Včela, ktorá zostala bez domu, obchádza kruh a skúma hráčov. Včela si všimla hráča, ktorý zaujal nesprávne držanie tela, a obráti sa k nemu so slovami: „Vletel som do zlého domu, priateľ. Toto je môj dom. " Po týchto slovách majiteľ opustí schod a beží po vonkajšom kruhu v jednom smere, včela v opačnom smere, ten, kto ako prvý pobeží po kruhu, vezme dom a zostane v ňom.

Hra pokračuje.

„Slávik je lupič.“

Moose. kompozícia na schodoch.

Úvod: Dieťa vybehne do stredu haly, kymáca sa doprava alebo doľava, pozerá do diaľky „pod priezor“, rukou volá všetky deti. Deti im na krok sadnú na päty.

Verš 1.

1 fráza - sedieť na kroku, pravá ruka na schod, ľavá ruka na schod, predkloňte sa, stojte za schodom.

2. fráza - pravá päta na krok, paže do strany atď.

ľavá päta na stupačke, paže do strany a pod.

3 fráza - pravá noha na kroku, pokrčte ľavú koleno, zdvihnite ruky dopredu k ramenám „silných mužov“ atď.

Ľavá noha je na stupačke, pravá noha je pokrčená v kolene, pritlačená dopredu, rukami k ramenám „silákov“ atď.

4 fráza - pravá noha na krok, ľavá na vrhnutie dopredu, paže do strán atď.

Ľavá noha je na stupačke, pravá noha je hodená dopredu, paže sú po stranách atď.

Refrén: 1 krát - prechod po šírke kroku. Pravá päta na stupadle, ruky za hlavou.

Prechod po šírke schodu, ľavá päta na krok, ruky za hlavou

2 krát - prechod po dĺžke kroku. Pravá noha je na stupačke, ľavá je odhodená dopredu atď. (krok medzi nohami).

Ľavá noha je na stupačke, pravá je odhodená dopredu atď. - krok medzi nohami.

Strata: prechádzka okolo kohútika.

"Lúpežník", "hrdina"

Verš 2.

1 fráza - stojaci na podlahe, za schodom, ruky na páse. Pravá päta sa prekrýva vľavo, ľavá päta sa prekrýva doprava.

2. fráza - pravá noha na stupienku, prekrývať ľavú pätu, ruky k ramenám. Ľavá noha na kroku, pravá päta sa prekrýva, ruky k ramenám.

3 fráza - stojace na stepi.

„Jar“ ruky pred vami

„Police“ na narovnanie

Pravá noha do strany, ruky do strán, to isté s ľavou nohou.

4 fráza - pravá noha na schodíku, ľavá noha na podlahe. Zmena nôh s otočením tela doprava - doľava. Ruky cez boky hore.

Refrén: pohyby zboru sa opakujú

Dokončite tanec:

Chlapci - „hrdinovia“

Pravá noha je na stupačke, ľavá noha pokrčená v kolene je vynesená dopredu, ruky k ramenám.

Dievčatá - „slávik - lupič“

Pravá päta na stupadle, ľavá noha na podlahe, ruky za hlavou.

"Quadrille"

Hudobná skladba na schodoch.

Vstup: na „pružine“ zasa pravé a ľavé rameno dopredu, ruky dole, dlane rovnobežné s podlahou.

1 verš... i.p. stojaci za schodom, ruky na páse.

1 fráza - pravá noha na stupačke na päte, paže do strán atď.

2 fráza - ľavá noha na stupienku na päte, paže do strán atď.

3-4 frázy - ľavá noha na stupačke, pravá noha krokom, nasadenie prsta na podlahe, pravá ruka za hlavu atď.

5-6 fráz - pravá noha na stupienku, ľavá noha krokom, položte si prst na podlahe, ľavú ruku za hlavu atď.

refrén: striedavo

pravá noha na kroku,

ľavá noha - hod dopredu.

Ľavá noha na kroku,

Pravá noha - hod dopredu.

Ruky do strán (noha na kroku)

Ruky na páse (krok medzi nohami)

Zvýšte úroveň fyzického vývoja u detí. Posilnite schopnosť detí vykonávať cvičenia pomocou krokových platforiem, pohybujte sa rytmicky v súlade s povahou hudby. Udržujte správne držanie tela.

Zhrnutie telesnej výchovy v prípravná skupina pomocou krokových platforiem

Integrácia vzdelávacie oblasti: telesný rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj

Účel: Zlepšiť úroveň fyzického rozvoja detí. Posilnite schopnosť detí vykonávať cvičenia pomocou krokových platforiem, pohybujte sa rytmicky v súlade s povahou hudby. Udržujte správne držanie tela.

Obsah softvéru:

Vývojové úlohy:

1. Rozvinúť fyzické vlastnosti: obratnosť, sila, rýchlosť, krása a správnosť pohybov, motorické funkcie: rovnováha, koordinácia.

2. Upevniť techniku ​​vykonávania cvičení na schodiskových plošinách.

3. Cvičte pri udržiavaní stabilnej rovnováhy pri cvičení na step - platformách.

Vzdelávacie úlohy:

1. Vytvorte správne držanie tela pri všetkých druhoch pohybových aktivít.

2. Posilniť techniku ​​úderu a chytania lopty.

3. Zlepšiť schopnosť vykonávať masáž biologicky aktívnych bodov.

Vzdelávacie úlohy:

1. Vypestujte si vedomý postoj k svojmu zdraviu.

2. Zvýšiť potrebu fyzickej aktivity a fyzického zlepšovania.

3. Pokračujte vo formovaní schopnosti jasne a dôsledne vykonávať hudobné a rytmické pohyby.

Vybavenie: schody - plošiny podľa počtu detí, košík s loptičkami, tamburína, loptičky, gumené krúžky podľa počtu detí, magnetofón,

Priebeh hodiny

Prípravná časť

Všetci zhromaždení ?!
Sú všetci zdraví ?!
Ste pripravení bežať a hrať?
Tak nebuďte leniví a postavte sa do radu!

Formácia v riadku, zarovnanie, prestavba v stĺpci.

Chôdza s rôznymi polohami rúk;

· Na prstoch;

· Na podpätkoch;

· Späť dopredu;

· Päty spolu, prsty na nohách od seba;

· „Raci na ceste“, „stonožka“;

Ľahký beh na prstoch, silne ohýba kolená dozadu;

· Techniky hry: počas behu vyberte z košíka jednu plastovú loptičku a po spustení jedného kruhu ju vložte späť do koša;

· Vysoký skok z bežeckého štartu na tamburínu;

· Skoky;

· Bočný cval;

· Beh stredom haly;

· Beží diagonálne.

Pokojná chôdza. Vykonajte tieto kroky a zaraďte sa do troch stĺpcov.

Hlavná časť hodiny

Cvičenia na schodisku - platforma pre hudbu.

1. Kráčajte na mieste - 8 s.

2. Krok - dotknite sa. Bočný schod vykonávaný na podlahe bez nástupišťa. Mierne ohýbanie kolien, pružinové kroky sa vykonávajú zo strany na stranu, pričom jedna noha je položená proti druhej. Ruky aktívne pracovať -8 s.

3. ZÁKLADNÉ - krok. Pravou nohou urobíme krok na plošinu, položíme na ňu ľavú nohu, potom zídeme dole zo schodu, najskôr pravým a potom ľavým. -8 str. Potom zmeníme nohu - 8 s.

4. ZÁKLADNÝ - krok, do ktorého sú zapojené ruky. V počiatočnej polohe sú ruky na páse. Vykročte ľavou nohou na krok, ľavou rukou dopredu, pričom vykročte pravou nohou, pravou rukou dopredu. Keď schádzame z nástupišťa, postupne uvoľňujeme ruky v páse, najskôr sklopíme ľavú nohu a pravú ruku. 8 str.

5. Zosilnite. Spravte krok pravou nohou, položte na ňu ľavú nohu a potom ju vráťte na podlahu, potom spustite pravú nohu. - 8 s. Vymeňte nohu. - 8 str.

6. Krok-koleno. Krok urobíme pravou nohou na stupienku, ľavou pokrčenou v kolene je potrebné ju vytiahnuť až k žalúdku. - 8 str. Meníme nohu. - 8 str.

7. Step-kick. Pravou nohou urobíme krok na schod, ľavou nohou vyhodíme pred seba, ako keby sme predvádzali úder. - 8 str. Zmeňte nohu - 8 s.

8. Wee - krok. Urobíme krok pravou nohou do pravého horného rohu a ľavým - do ľavého horného rohu, po ktorom vrátime najskôr pravú nohu, potom ľavú do pôvodnej polohy. - 8 str.

9. Výpady na stupadle, ruky do strán. Postavte sa čelom k nástupišťu. Položte na ňu pravú nohu, výpady na ňu, pričom noha, ktorá zostane na podlahe, je položená na špičke, uistite sa, že koleno nohy, ktorá je na stupačke, nepresahuje konce prstov na nohách. Vykonajte 8 výpadov s každou nohou.

10. Výpady z kohútika do strany, paže do strán. Šliapnuť na krok. Výpady sa vykonávajú s chodidlom na zemi do strany. Opakujeme 8 -krát s každou nohou.

11. Švihnite do strany. Spravíme krok pravou nohou na plošine, ľavou nohou švihneme nabok - 8 s. Vykročte ľavou nohou na plošinu, švihnite pravou nohou do strany - 8 str.

12. Skákanie. Stojíme pravou nohou na nástupišti, ľavou na podlahe, rukami v páse. Zoskočíme dole, zmeníme ľavú nohu na plošine, pravú nohu na podlahe. Cvičenie sa vykonáva v energetickom tempe. Pri tomto cviku musíte dávať pozor, aby ste sa nezošmykli alebo nespadli z plošiny. - 8 str.

13. Dychové cvičenie.

1. Rovnováha - chôdza po prstoch medzi nástupišťami s gumovým krúžkom (priemer 15 cm) na hlave. Podávajte pri zachovaní rovnováhy bez toho, aby ste spustili kruh.

2. Skok cez nástupište (3 plošiny, vzdialenosť medzi plošinami je 2 metre).

3. Odovzdávanie basketbalu navzájom úderom loptičky o plošinu. (vzdialenosť medzi deťmi 3 metre, platforma v strede)

Vonkajšia hra „Farebná lopta“

Pravidlá hry: V hale sú schody. Vyberie sa ovládač. Deti odovzdávajú loptu v kruhu a vyslovujú slová hry:

„Viacfarebná lopta

Skáče po ceste.

Po ceste, pozdĺž cesty,

Po ceste k osike,

Otočte sa z osiky

Rovno do ... (meno dieťaťa, ktoré malo loptu v rukách) v záhrade.

Za slovami „Jeden, dva, tri - chytajte!“ hráči behajú od pňa k pahýlu a šofér po nich hodí loptičku. Ak loptou zasiahne hráča na podlahe, stane sa šoférom. Na stepi nemôžete dlho stáť.

Masáž biologicky aktívnych bodov.

(vyvinula M.Yu. Kartushina)

Aby hrdlo nebolelo Pohladte krk dlaňami

Odvážne ho pohladíme. jemné pohyby zhora nadol

Aby ste nekašľali, nekýchli, potierajte ukazovákmi

Je potrebné trieť nos. krídla nosa.

Tiež si potrieme čelo, položia si dlane na čelo

Dlaň držíme priezorom. „Štít“ a votrite ho

pohyby do strán - spolu.

Vytvorte "vidličku" prstami, roztiahnite index a stred

Masírujte si uši, vy šikovne, prsty a trite body pred aj za sebou

Vieme, vieme - áno - áno - áno! - Trieť im dlane.

Nebojíme sa prechladnutia!

Záverečná časť.

Relaxácia v suchom bazéne

1. I.P. - ľah na chrbte, ruky pozdĺž tela, zatvorte oči, relaxujte. - 1 minúta.

2. I.P. - ležať na chrbte, ruky pozdĺž tela, otvoriť oči,

1- Vytiahnite ponožky chodidiel od seba

2- Vytiahnite ponožky nôh k sebe - 8 -krát.

3. I.P. - ležiaci na chrbte, ruky pod hlavou

1- Zdvihnite pravú nohu a odtiahnite prst od seba

3- Zdvihnite ľavú nohu a odtiahnite prst od seba

4- I.p .; (6 krát pomalé tempo)

4. I.P. - ležiaci na chrbte, ruky pod hlavou;

1- Zdvihnite dve nohy nahor, odtiahnite ponožku od seba;

2-I.p. (5 krát pomalé tempo)

Dychové cvičenia.

1. Ruky cez boky, hore, vdychujte.

2. Ruky po stranách vydýchnite so zvukom sh….

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie telesnej výchovy v prípravnej skupine

Lekcia s použitím krokových platforiem.

Zvýšte úroveň fyzického vývoja u detí. Posilnite schopnosť detí vykonávať cvičenia pomocou krokových platforiem, pohybujte sa rytmicky v súlade s povahou hudby. Udržujte správne držanie tela.

Zhrnutie hodín telesnej výchovy v prípravnej skupine pomocou krokových platforiem

Integrácia vzdelávacích oblastí: telesný rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj

Účel: Zlepšiť úroveň fyzického rozvoja detí. Posilnite schopnosť detí vykonávať cvičenia pomocou krokových platforiem, pohybujte sa rytmicky v súlade s povahou hudby. Udržujte správne držanie tela.

Obsah softvéru:

Vývojové úlohy:

1. Rozvíjať fyzické vlastnosti: obratnosť, sila, rýchlosť, krása a správnosť pohybov, motorické funkcie: rovnováha, koordinácia.

2. Upevniť techniku ​​vykonávania cvičení na schodiskových plošinách.

3. Cvičte pri udržiavaní stabilnej rovnováhy pri cvičení na step - platformách.

Vzdelávacie úlohy:

1. Vytvorte správne držanie tela pri všetkých druhoch pohybových aktivít.

2. Posilniť techniku ​​úderu a chytania lopty.

3. Zlepšiť schopnosť vykonávať masáž biologicky aktívnych bodov.

Vzdelávacie úlohy:

1. Vypestujte si vedomý postoj k svojmu zdraviu.

2. Zvýšiť potrebu fyzickej aktivity a fyzického zlepšovania.

3. Pokračujte vo formovaní schopnosti jasne a dôsledne vykonávať hudobné a rytmické pohyby.

Vybavenie: schody - plošiny podľa počtu detí, košík s loptičkami, tamburína, loptičky, gumené krúžky podľa počtu detí, magnetofón,

Priebeh hodiny

Prípravná časť

Všetci zhromaždení ?!
Sú všetci zdraví ?!
Ste pripravení bežať a hrať?
Tak nebuďte leniví a postavte sa do radu!

Formácia v riadku, zarovnanie, prestavba v stĺpci.

Chôdza s rôznymi polohami rúk;

· Na prstoch;

· Na podpätkoch;

· Späť dopredu;

· Päty spolu, prsty na nohách od seba;

· „Raci na ceste“, „stonožka“;

Ľahký beh na prstoch, silne ohýba kolená dozadu;

· Techniky hry: počas behu vyberte z košíka jednu plastovú loptičku a po spustení jedného kruhu ju vložte späť do koša;

· Vysoký skok z bežeckého štartu na tamburínu;

· Skoky;

· Bočný cval;

· Beh stredom haly;

· Beží diagonálne.

Pokojná chôdza. Vykonajte tieto kroky a zaraďte sa do troch stĺpcov.

Hlavná časť hodiny

Cvičenia na schodisku - platforma pre hudbu.

1. Kráčajte na mieste - 8 s.

2. Krok - dotknite sa. Bočný schod vykonávaný na podlahe bez nástupišťa. Mierne ohýbanie kolien, pružinové kroky sa vykonávajú zo strany na stranu, pričom jedna noha je položená proti druhej. Ruky aktívne pracovať -8 s.

3. ZÁKLADNÉ - krok. Pravou nohou urobíme krok na plošinu, položíme na ňu ľavú nohu, potom zídeme dole zo schodu, najskôr pravým a potom ľavým. -8 str. Potom zmeníme nohu - 8 s.

4. ZÁKLADNÝ - krok, do ktorého sú zapojené ruky. V počiatočnej polohe sú ruky na páse. Vykročte ľavou nohou na krok, ľavou rukou dopredu, pričom vykročte pravou nohou, pravou rukou dopredu. Keď schádzame z nástupišťa, postupne uvoľňujeme ruky v páse, najskôr sklopíme ľavú nohu a pravú ruku. 8 str.

5. Zosilnite. Spravte krok pravou nohou, položte na ňu ľavú nohu a potom ju vráťte na podlahu, potom spustite pravú nohu. - 8 s. Vymeňte nohu. - 8 str.

6. Krok-koleno. Krok urobíme pravou nohou na stupienku, ľavou pokrčenou v kolene je potrebné ju vytiahnuť až k žalúdku. - 8 str. Meníme nohu. - 8 str.

7. Step-kick. Pravou nohou urobíme krok na schod, ľavou nohou vyhodíme pred seba, ako keby sme predvádzali úder. - 8 str. Zmeňte nohu - 8 s.

8. Wee - krok. Urobíme krok pravou nohou do pravého horného rohu a ľavým - do ľavého horného rohu, po ktorom vrátime najskôr pravú nohu, potom ľavú do pôvodnej polohy. - 8 str.

9. Výpady na stupadle, ruky do strán. Postavte sa čelom k nástupišťu. Položte na ňu pravú nohu, výpady na ňu, pričom noha, ktorá zostane na podlahe, je položená na špičke, uistite sa, že koleno nohy, ktorá je na stupačke, nepresahuje konce prstov na nohách. Vykonajte 8 výpadov s každou nohou.

10. Výpady z kohútika do strany, paže do strán. Šliapnuť na krok. Výpady sa vykonávajú s chodidlom na zemi do strany. Opakujeme 8 -krát s každou nohou.

11. Švihnite do strany. Spravíme krok pravou nohou na plošine, ľavou nohou švihneme nabok - 8 s. Vykročte ľavou nohou na plošinu, švihnite pravou nohou do strany - 8 str.

12. Skákanie. Stojíme pravou nohou na nástupišti, ľavou na podlahe, rukami v páse. Zoskočíme dole, zmeníme ľavú nohu na plošine, pravú nohu na podlahe. Cvičenie sa vykonáva v energetickom tempe. Pri tomto cviku musíte dávať pozor, aby ste sa nezošmykli alebo nespadli z plošiny. - 8 str.

13. Dychové cvičenie.

ATS

1. Rovnováha - chôdza po prstoch medzi nástupišťami s gumovým krúžkom (priemer 15 cm) na hlave. Podávajte pri zachovaní rovnováhy bez toho, aby ste spustili kruh.

2. Skok cez nástupište (3 plošiny, vzdialenosť medzi plošinami je 2 metre).

3. Odovzdávanie basketbalu navzájom úderom loptičky o plošinu. (vzdialenosť medzi deťmi 3 metre, platforma v strede)

Vonkajšia hra „Farebná lopta“

Pravidlá hry: V hale sú schody. Vyberie sa ovládač. Deti odovzdávajú loptu v kruhu a vyslovujú slová hry:

„Viacfarebná lopta

Skáče po ceste.

Po ceste, pozdĺž cesty,

Po ceste k osike,

Otočte sa z osiky

Rovno do ... (meno dieťaťa, ktoré malo loptu v rukách) v záhrade.

Za slovami „Jeden, dva, tri - chytajte!“ hráči behajú od pňa k pahýlu a šofér po nich hodí loptičku. Ak loptou zasiahne hráča na podlahe, stane sa šoférom. Na stepi nemôžete dlho stáť.

Masáž biologicky aktívnych bodov.

(vyvinula M.Yu. Kartushina)

Aby hrdlo nebolelo Pohladte krk dlaňami

Odvážne ho pohladíme. jemné pohyby zhora nadol

Aby ste nekašľali, nekýchli, potierajte ukazovákmi

Je potrebné trieť nos. krídla nosa.

Tiež si potrieme čelo, položia si dlane na čelo

Dlaň držíme priezorom. „Štít“ a votrite ho

Presuňte sa do strán - spoločne.

Vytvorte "vidličku" prstami, roztiahnite index a stred

Masírujte si uši, vy šikovne, prsty a trite body pred aj za sebou

Uši.

Vieme, vieme - áno - áno - áno! - Trieť im dlane.

Nebojíme sa prechladnutia!

Záverečná časť.

Relaxácia v suchom bazéne

1. I.P. - ľah na chrbte, ruky pozdĺž tela, zatvorte oči, relaxujte. - 1 minúta.

2. I.P. - ležať na chrbte, ruky pozdĺž tela, otvoriť oči,

1- Vytiahnite ponožky chodidiel od seba

2- Vytiahnite ponožky nôh k sebe - 8 -krát.

3. I.P. - ležiaci na chrbte, ruky pod hlavou

1- Zdvihnite pravú nohu a odtiahnite prst od seba

2- i.p .;

3- Zdvihnite ľavú nohu a odtiahnite prst od seba

4- I.p .; (6 krát pomalé tempo)

4. I.P. - ležiaci na chrbte, ruky pod hlavou;

1- Zdvihnite dve nohy nahor, odtiahnite ponožku od seba;

2-I.p. (5 krát pomalé tempo)

Dychové cvičenia.

1. Ruky cez boky, hore, vdychujte.

2. Ruky po stranách vydýchnite so zvukom sh….