Zabezpečenie basketbalového tréningu na škole. Naplánujte si osnovu výchovno - tréningového stretnutia v basketbale, rozvrhnite osnovu telesnej výchovy na danú tému. Metodický rozvoj vyučovacej hodiny

Popis materiálu: Dávam do pozornosti osnovu hodiny basketbalu pre žiakov 1. ročníka. Tento súhrn bude užitočný pre učiteľov a študentov vysokých škôl telesnej výchovy. Zhrnutie vyučovacej hodiny je zamerané na oboznámenie žiakov so základnými informáciami, pravidlami správania a bezpečnostnými opatreniami. Rovnako ako nácvik postoja basketbalistu, držanie lopty, jej chytanie a prihrávanie oboma rukami od hrude.

Náčrt hodiny basketbalu pre žiakov 1. ročníka

Účel lekcie: Oboznámiť žiakov so základnými prvkami basketbalu.

Ciele lekcie:

    Hlásiť základné informácie o basketbalová hra, pravidlá správania a bezpečnostné opatrenia;

    Naučiť basketbalistu techniku ​​postojačky, držanie lopty, jej chytanie a prihrávanie z hrude oboma rukami;

    Rozvoj agility, koordinácie, rýchlostno-silových vlastností;

    Pestovateľská aktivita, pracovitosť, záujem o hodiny basketbalu.

miesto: telocvičňa.

inventár: píšťalka, basketbalové lopty.

Vyučovacie metódy:

Jednotlivec;

Skupina.

Kresby pre abstrakt

Časť lekcie

Dávkovanie

(Organizačné a metodické usmernenia)

Prípravné

1.Konštrukcia, komunikácia úloh vyučovacej hodiny.

"Staň sa!", "Buď si rovný!", "Pozor!", "Plať podľa poradia!"

2. Všeobecné rozvojové cvičenia (GED) na mieste:

Sklon hlavy;

Kruhové pohyby hlava;

Rotácia rúk;

Rotácia predlaktia;

Trhanie rukami pred hrudníkom;

Bočné ohyby;

Ohýbanie dopredu a dozadu ohýbanie;

Drepy 20-krát;

Kliky 20-krát;

Bočné výpady;

Výpady vpred;

Swing rovné nohy;

Skákanie na pravej a ľavej nohe;

Tri skoky, štvrtý vysoko hore.

Sledujte držanie tela, synchronizovanú prácu nôh a rúk, správne dýchanie.

3. Bežecké cvičenia:

Beh s vysokým zdvihom stehna 4x20 m;

Beh s presahom holene 4x20 m;

Beh s bočnými krokmi s pravou a ľavou stranou 4x20 m;

Krížový krokový beh s pravou a ľavou stranou 4x20 m;

Skákanie z nohy na nohu;

Nábeh osiva 4x20 m;

Beh so zrýchlením 4x15 m;

Beh na každý krok skákanie 4x20 m;

Beh dlhými krokmi 4x20 m.

Cvičenci vykonávajú cvičenia naraz s celou skupinou. Sledujte držanie tela: ramená sú otočené dopredu alebo dozadu, pozerajte sa dopredu, chodidlo dajte správne. Navrhnite chyby a opravte ich.

Hlavný

4. Informujte študentov:

História basketbalu (stručne);

Pravidlá hry (stručne);

Bezpečnostné pravidlá.

Bezpečnostné opatrenia: pred začatím tried alebo súťaží si musíte obliecť športové uniformy a športovú obuv. Všetky šperky by mali byť odstránené, nechty by mali byť ostrihané nakrátko. Kontroluje sa prevádzkyschopnosť a spoľahlivosť športového vybavenia a vybavenia.

Počas vyučovania je potrebné:

prísne dodržiavať pravidlá správania;

Všetky činnosti by sa mali vykonávať iba na príkaz učiteľa;

Ak sa necítite dobre, prestaňte sa učiť a informujte o tom učiteľa;

5. Výučba techniky držania lopty:

1 je bočný pohľad;

2 je pohľad spredu.

Učiteľ predvádza držanie lopty, informuje o jej hmotnosti a veľkosti. Návod, ako zistiť, či je lopta dobre nafúknutá.

6. Nácvik postoja basketbalistu:

Vytvorte si predstavu o postoji basketbalistu. Nohy sú široko od seba a pokrčené v kolenách, panva je mierne podsadená, telo je mierne predklonené, ruky sú do strán a pokrčené v lakťoch.

"Zaujmite hlavný basketbalový postoj!" Učiteľ opravuje chyby.

7. Výučba techniky chytania a prihrávania lopty dvoma rukami od hrude:

Simulačné cvičenia chytania a prihrávania lopty (20-krát);

Chytanie pri podaní lopty vo dvojiciach (30-krát).

Študenti sú umiestnení oproti sebe. Učiteľ predvedie držanie lopty, potom ukáže, ako by mali byť paže, ruky, prsty umiestnené v momente chytenia lopty.

V momente chytania lopty musí žiak natiahnuť obe ruky dopredu. Prsty oboch rúk tvoria lievik. Sledujte lietajúcu loptu. V momente, keď sa dotknete prstov, stlačte nimi loptu a ohnite ruky v lakťoch a pritiahnite si ich k hrudníku. Nohy sú v tejto chvíli tiež mierne pokrčené.

Prihrávka: lopta je držaná na úrovni brucha, ruky sú mierne pokrčené v lakťoch, prsty smerujú dopredu, nohy sú pokrčené v kolenách, jedna noha je vystretá. Po uvoľnení lopty sa ruky narovnajú a nasledujú loptu.

8. Štafety s basketbalovými loptami:

Dribling na opačnú koncovú čiaru a späť;

Dribling s loptou hodom na krúžok;

Prihrávanie lopty partnerovi s napredovaním a hod na krúžok.

Cvičenci sú v kolónach, prvý začína na signál učiteľa. Dajte loptu do rúk. Je nevyhnutné, aby ste sa dostali do koša driblingom a dvoma krokmi, ak ste minuli, potom sa vráťte na stredovú čiaru a skúste to znova, kým neskórujete. Po prihrávkach hodí hráč, ktorý je bližšie k ringu, ak nedá gól, tak sa vráti do stredu.

9. Hra "Salki".

Počas driblovania s loptou hráč dobehne vyhýbajúceho hráča, ktorý s loptou tiež dribluje, a bez toho, aby stratil kontrolu nad loptou, sa ho snaží osprchovať voľnou rukou.

Možnosti sú:

Bežec môže byť prihrávkou šokovaný, ale má právo chytiť loptu. V tomto prípade sa nepovažuje za solené;

Pri dobiehaní lopty dochádza k interakcii s hráčom za kurtom. Dobiehajúci hráč môže poškvrniť hráča len tým, že prijme loptu od partnera.

Finálny

10. Čistenie zásob.

Upratovanie vykonáva službukonajúca osoba v skupine.

11. Budovanie, zhrnutie.

Nahlás chyby v lekcii.

12.Správa o domácej úlohe.

Hláste domácu úlohu – 30-krát kliky a 30-krát drepy.

Literatúra:

    „Basketbal pre študentov“. Učebnica. Yu. Portnov - M.: FiS, 2003

    Telesná kultúra žiaka. Učebnica. Ed. IN AND. Ilyinich. - M .: Gardariki. 2003 .-- 448 s.

    KURZ MDK 01.02. Teoretické.... Rozvíjajte svoje synopsy povolania berúc do úvahy kontext zadania. Odporúčame prečítať Adashkevichene E.I. basketbal pre predškoláci - M., ...

  1. Vzdelávací metodický komplex odboru Teoretické aspekty prekladu Kreditovou technológiou výučby pre študentov odboru

    Program kurzu

    ... Autor: technológia kreditného vzdelávania pre študentov odbor 050119 - Cudzí jazyk: dva cudzie jazyky Dobre ... študentov na povolania, vzťah s učiteľom, s inými študentov... Požiadavky na študentov: Získanie dobrého skóre na kurz ...

  2. Pokyn a metodický list Ministerstva školstva Bieloruskej republiky „O organizácii vzdelávacieho procesu v akademickom roku 2016/2017 v akademickom roku 2016/2017 ao vedení voliteľných hodín v inštitúciách všeobecného stredoškolského vzdelávania“ I

    Poučný a metodický list

    ... , abstrakty, ... a študentov» (... basketbal, volejbal, hádzaná) pre ... pre vedenie voliteľné povolania na kreslenie; 1 lekcia týždenne pre vedenie voliteľné povolania na ... kurzy alebo iné formy). Domáce úlohy pri organizovaní povolania na ...

  3. 1 telesná výchova predškolákov, žiakov, študentov a dospelých žijúcich v rôznych ekologických prostrediach

    dokument

    Školenie povolania v sekcii na basketbal... Dôležité ... zábava; „schopnosť komponovať synopsy, športové a herné scenáre... povolania počiatočné silový tréning pre študentovšpeciálne lekárske skupiny prvej (september - október) a druhej kurz ...

Plán tréningových hodín

Skupina SOG-1 Dátum 17.09.2015

Miesto: Športová hala strednej školy Bogolyubovskaja

Téma: Zlepšenie techniky ovládania basketbalu

Cieľ: posilnenie zdravia zúčastnených, na zlepšenie výkonnosti organizmu.

Úlohy: 1. Formovanie zmyslu pre loptu: zdokonaľovacie cvičenia s loptou na mieste a v pohybe;

2. Zdokonaľovanie techniky používania w / w lopty (chytanie, prihrávanie lopty vo dvojici, hádzanie lopty z miesta a v pohybe);

3. Výchova ku kolektivizmu, vytrvalosti, pracovitosti, vôli.

Inventár a vybavenie:basketbalové lopty 10 kusov na skupinu; stopky.

Literatúra na prípravu na vyučovaciu hodinu:

  1. Komplexný program telesná výchovažiaci v ročníkoch 1-11. Moskva, "Vzdelávanie", 2006
  2. Telesná výchova. Učebnica pre žiakov 5. – 7. ročníka vzdelávacích inštitúcií. Spracoval V.I. Lyakha, L.E. Lyubomirsky, G.B. Macson. Moskva. "Vzdelávanie", 1997
  3. Mladý basketbalista. Príručka pre trénerov, vyd. Yakhontova E.R. Moskva. "Telesná kultúra a šport", 1987
  4. Špeciálne cvičenia pre basketbalistov. Grasis A., Moskva, "Fyzická kultúra a šport", 1967
  5. basketbal. Koncepty a analýza. Cosey B., Power F., Moskva, "Fyzická kultúra a šport", 1975

P / p č.
časti

Vecný obsah programu

Dávka

Organizačné a metodické usmernenia

Úvodná časť lekcie

A) Stavebníctvo. Bezpečnostné opatrenia.

B) Stanovenie cieľa a cieľov vyučovacej hodiny na zvýšenie úrovne motivácie žiakov-športovcov

C) Zahrejte sa:

Cvičenie na prípravu väzov a svalov na tréningovú prácu (strečing)

7-10 minút

1 minúta

2 minúty

5 minút

Nakreslite vzhľad zúčastnených

Natiahnutie je dokončené, keď svaly cítia „teplo“

Hlavná časť

A) Vytváranie zmyslu pre loptu:
- posunutie w / w loptičky z pravej ruky do ľavej (za chrbtom)
- nad hlavou

Okolo trupu
- posúvanie lopty osmičkou okolo holene
-vyhodiť loptu a chytiť ju za chrbát

Hoďte pred seba pod nohy, chyťte za chrbtom

Zdvihnite loptu z podlahy a driblujte (vpravo, vľavo)

Dribling s loptou pred vami

Dribling s loptou pod nohami „osmičky“

Dribling s loptou pravou (ľavou) rukou po hale

Striedavo driblovanie s loptou

B ) Zlepšenie techniky používania w / w gule:

Chytanie a prihrávanie lopty dvoma rukami od hrudníka v pároch na mieste (s odrazom od podlahy)

Chytanie a odovzdávanie jednou rukou z ramena
- dve ruky spoza hlavy

Chytanie a prihrávka s výpadom do strany s odrazom od podlahy (pravá a ľavá noha)

Dribling s loptou úderomspoluhráč, zastavenie výskoku, rotácia okolo svojej osi, prenesenie lopty dvoma rukami z hrude

V) Zlepšenie hodu v pohybe po dvoch krokoch:

Prevedenie hodu po driblingu (pravá a ľavá ruka)

Vykonanie hodu po hre s partnerom;

V strede prsteňa

G) Trestné hody vo dvojiciach. Na jednom krúžku fungujú dva páry.

D) Kontrolné cvičenie: hádže na kruh opúšťa 3-sekundovú zónu -hráč hádže loptu na signál trénera z stredná vzdialenosť na kruhu, zdvihne loptu, presunie sa na opačnú stranu, čím opustí 3-sekundovú zónu a tiež vhodí loptu do ringu. Celá úloha má 30 sekúnd.

E ) Vonkajšia hra „Desať prevodových stupňov“

Cvičiaci sú rozdelení do 2 tímov. Pravidlá sú také, že jeden tím predvedie desať súvislých prihrávok bez driblingu. Ak druhý tím zachytí loptu, skóre sa začína odznova a všetko ostatné sa riadi pravidlami basketbalu.

G) Vzdelávacia hra

60 minút

10-20 krát
10-20 krát

10-20 krát
10-20 krát

10 krát

10-20 krát 3 krát

10-20 krát

10-20 krát

1 minúta

1 minúta

10 min

8-10 prevodov

5-8 krát
5-8 krát

10 krát

5-krát

10 min

3-4 krát


3-4 krát


3-4 krát
5 minút

3 min

10 min

10 min

Každý študent si vezme loptu;

na úrovni hrudníka;

do výšky narovnaných rúk, zmena vzdialenosti;
v smere hodinových ručičiek, proti smeru hodinových ručičiek
nedotýkať sa podlahy

široký stojan

Sledujte prácu kefy

zmeniť ruky

s výmenou rúk začnite za chrbtom

držať si odstup

zmeniť vedúcu ruku

Pripomeňte si polohu tela v postoji basketbalistu.

Práca so štetcom

Predĺženie lakťa smerom od pasívneho obrancu

Venujte pozornosť joggingu, zdvihnutý lakeť na úrovni ramien

Kresliť na prácu nôh

Ovládajte polohu lakťa a ruky počas hodu

Uistite sa, že účastníci opustia 3-sekundovú zónu

Uistite sa, že nedochádza k driblovaniu, skórujte hru nahlas.

Záverečná časť

A) Trestné hody. 10 hodov pre každého.

B) Strečing.

C) Zhrnutie výsledkov hodiny.

10 min.

Ovládajte lakeť, ruku, dráhu letu lopty. Počítajte iba čisté zásahy.

Každé cvičenie sa vykonáva najmenej 20 sekúnd.

Zaznamenajte výkon každého študentského športovca.

Celkom:

80 minút

Tréner-učiteľ Popov V.V.


Šubin Gennadij Ivanovič
Pozícia: učiteľ telesnej kultúry, učiteľ organizátor
Vzdelávacia inštitúcia: Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia "Stredná škola v obci Rytkuchi"
lokalita: v. Rytkuchi
Názov materiálu: Metodický vývoj a introspekcia hodín basketbalu
téma:"basketbal"
Dátum zverejnenia: 02.11.2016
kapitola: dodatočné vzdelanie

METODICKÝ VÝVOJ

vyhliadka školenia:
Posilovať
Podľa predmetu:
Telesná výchova
kapitola:
basketbal
téma:
Zlepšenie technických a taktických akcií
Skupina:
UTG 1 rok Šubin Gennadij Ivanovič, s. Rytkuchi

Metodický rozvoj vyučovacej hodiny

Predmet:
telesná výchova
téma:
zlepšenie technických a taktických akcií
Forma lekcie:
posilovať
Motivácia témy a forma hodiny:
téma bola zvolená v súlade s učebnými osnovami. Forma hodiny bola zvolená s cieľom upevniť a zdokonaliť predtým preštudované techniky.
Trvanie lekcie:
80 minút
Miesto lekcie:
telocvičňa
Ciele

triedy:
Formovanie pohybových schopností, rozvoj potrieb na upevňovanie a udržiavanie zdravia.
Vzdelávacie úlohy:
1. Zdokonaľovanie basketbalovej hry s rozvojom všetkých predtým naštudovaných zručností a techník. 2. Systematizácia ZUN na technike prihrávky a driblingu s loptou na mieste a v pohybe.
Vývojové úlohy:
1. Rozvoj "zmyslu pre loptu" a koordinačných schopností. 2. Rozvoj rýchlostno-silových vlastností, rýchlosť reakcie, presnosť pohybov, presnosť.
Vzdelávacie úlohy:
1. Pestovanie uvedomelého postoja k telesnej výchove, samostatnosti, aktivity, zmyslu pre kolektivizmus, rešpektu k súperovi v hre, uvedomelého postoja k svojmu zdraviu.
Interdisciplinárne prepojenia:
Fyzika, geometria
Spôsob vykonania:
inventár:

Kritériá a metódy na diagnostikovanie efektívnosti lekcií:
sledovanie správnosti cvičenia, aktivity žiakov v triede.
Časová os lekcie:

ja
Organizačný moment.Výstavba s basketbalovými loptami, správa obsluhy,

komunikácia témy a cieľov vyučovacej hodiny
- 1-2 minúty.

II.
Zahrejte sa
- 15-18 minút.

III.
Práca na téme lekcie
- 55-60 minút.

IV.
Záverečná časť -
3-5 minút.

Náčrt basketbalového tréningu.

Téma: „Zlepšenie technických a taktických akcií“

Účel lekcie:
Hlavné úlohy.
Výchovné úlohy: 3. Zdokonaľovanie basketbalovej hry s rozvojom všetkých predtým naštudovaných zručností a techník. 4. Systematizácia ZUN na technike prihrávky a driblingu s loptou na mieste a v pohybe. Rozvíjacie úlohy: 3. Rozvoj "zmyslu pre loptu" a koordinačných schopností. 4. Rozvoj rýchlostno-silových vlastností, rýchlosť reakcie, presnosť pohybov, presnosť. Výchovné úlohy: 2. Pestovanie uvedomelého postoja k telesnej výchove, samostatnosti, aktivity, zmyslu pre kolektivizmus, rešpektu k súperom v hre, uvedomelého postoja k svojmu zdraviu.
Spôsob vykonania:
individuálny, frontálny, skupinový, streaming, hra.
inventár:
basketbalové lopty, gymnastické lavičky, dresy rôznych farieb, kolky, kartičky úloh na rozvoj herného myslenia, píšťalka, stopky.
Obsah lekcie

Dávkovanie

Metodické pokyny

I. Prípravná časť:

(15-20 min.)

1.Postavte s

basketbalové lopty

správa služobného úradníka,

témy správ a úlohy

triedy.

2. Zahriatie:
jeden). Chôdza: -na prstoch, lopta nad hlavou; -na pätách, lopta pred sebou, na vystretých rukách; - na vonkajších klenbách chodidla lopta za chrbtom na vystretých rukách; -vnútorné klenby chodidla, lopta pred vami na spustených rukách; -chôdza normálnym krokom s prenášaním lopty medzi nohy na každý krok. 2). Dribling v pohybe: o driblovanie s loptou po hale pohodlná ruka; o driblovanie
1-2 minúty

15-18 minút
2-3 minúty 3-5 minút 1 kruh Začnite lekciu usporiadane, skontrolujte zhodu formy oblečenia a vybavenia. Dávajte pozor na držanie tela, presnú polohu rúk a nôh. Udržujte chrbát rovno. Je ľahké bežať. Sledujte prácu rúk a nôh. Pri driblingu sa pozerajte pred seba, na ihrisko.
bočné kroky vpred; o driblovanie s loptou bočnými krokmi vpred; o driblovanie s loptou. 3). Dýchacie cvičenie v pohybe: o 1–4 kroky - plynulé nadýchnutie, rotácia lopty okolo tela doľava; o 1–4 kroky – plynulý výdych, rotácia lopty okolo tela na pravú stranu. 4). Vonkajší rozvádzač s guľou:  I.P. - polodrep, m.Na hrudi 1 - krok pravou nohou vpred, ľavá - na palec, lopta hore, záklon 2 - I. p. 3 - to isté s ľavou nohou; 4 - i.p.  I.P. - polodrep, ruky do strán, lopta do pravej ruky 1-2 - vzpriamenie, vyhodenie lopty hore a doľava nad hlavu; 3-4 - chytiť ľavá ruka v I. p. 5-8 - rovnaký chrbát  I.P. - hlavný postoj, lopta vpredu 1 1-Loptu držte pred sebou, prehoďte si ju cez hlavu dozadu a chyťte ju zozadu za chrbtom dvoma rukami. 2 Pohybom dvoch rúk prehoďte a vráťte sa do východiskovej polohy.  I.P. - hlavný postoj, lopta na hrudi 1 - výpad doprava, ruky do strany, lopta v pr.2 - ip. 3-4 - to isté vľavo  I.P. - predklon, lopta dole, chodidlá na šírku ramien, pokrčené v kolenách "Osmička" - presuny lopty okolo a medzi nohami v 1 kruhu 1 kruh 1 kruh 1-2 min. 6-8 s. 6-8 s. 6-8 s. 6-8 s. 6-8 s. Udržujte vzdialenosť najmenej 1,5-2 metrov. Chrbát držte vystretý, mierne sa ohnite, zatiaľ čo si za chrbtom podávate loptu z ruky do ruky. pozri sa na loptu, ruky vzpriamené, zohni hlbšie, pozri sa na loptu, chyt loptu zhora, pozri sa na loptu, hádž zozadu štetcom. výpad hlbšie, paže vzpriamené
paralelný stojan v stoji.  I.P. - lopta pod 1-2 - loptička na drep vpred 3-4 - I. p. 5-8 - to isté  I.P. - lopta je na spodnej časti prednej časti 1-Hádzanie lopty cez seba, otáčanie o 360 stupňov a chytanie lopty. 2-To isté s otočením na druhú stranu.  I.P. - Lopta je vpredu dole 1- Hodiť si loptu cez seba, sadnúť si, dotknúť sa rukami podlahy a postaviť sa.  I.P. - polodrep, loptička dnu, ľavá noha vpredu 1- skok pre zmenu nohy a prihrávka loptičky popod chodidlá do pravej ruky; 2- skok zmeniť nohy a odovzdať loptu popod nohy do ľavej ruky. 5. Hra "Lopta s loptou" - dvaja vodiči musia loptičkou odpáliť utekajúcich, pričom ju nepustia. Nemôžete používať dribling, iba prihrávky. Každý vojak sa pripojí k vodičom. 6-8 s. 6-8 s. 6-8 s. 6-8 s. 3-5 minút lopta leží v otvorenej dlani, snažte sa nedotknúť lopty nohami, sledujte loptu hlbšie, drepujte s rovným chrbtom, pozerajte sa na loptu, hádzajte loptu vysoko, sledujte loptu, prihrávajte loptu otvorenou rukou , dodržuj tempo skoku a prihrávky Hrá sa na celom basketbalovom ihrisku. Nemôžete si to dať do hlavy. Hra pokračuje, kým nie sú zabití všetci utekajúci.

II. Hlavná časť: (55-60

1. Zlepšenie

driblovanie a hádzanie.
1) Kruhová hra. Deti sú rozdelené do dvoch tímov (jedna lopta na tím). Hra sa hrá tak, ako je znázornené na obrázku. Driblingom prekonávajú vzdialenosť a pred úderom zaútočia na kruh z dvoch krokov. Keď loptička zasiahne krúžok, po chytení lopty odovzdajú obušok ďalšiemu prihrávaním lopty. Tím, ktorý ako prvý dokončí cvičenie, vyhráva. 2) Štafeta v slalomovom driblovaní. Deti sú rozdelené do dvoch tímov (jedna lopta na tím). Hra sa hrá tak, ako je znázornené na obrázku. Na signál začnú hráči úderom driblovať, potom pred úderom zaútočia na kruh z dvoch krokov, driblujú s loptou späť v priamom smere a odovzdajú taktovku inému.
2. Zlepšenie

prihrávanie lopty na mieste a v

pohyb.
1) Prihrávanie dvoch loptičiek po troch. Hráči sú usporiadaní do trojuholníka. Dvaja z nich majú gule. Hráč 2 prihráva hráčovi 1 a ten prihráva späť hráčovi 2. Hráč 3 prihráva hráčovi 1, ten prihráva späť hráčovi 3. Po zapískaní si hráči vymenia miesta tak, že každý hráč bude pracovať na mieste hráča 1 2) Ten istý, ale hráč 1 po podaní lopty preskočí cez gymnastickú lavicu na dvoch nohách. Hráči sa menia na signál od trénera.
7-12 minút
3-5 minút 3-5 minút
20-25 minút
3-5 minút 3-5 minút Veďte loptu pohodlnou rukou, pri driblovaní sa pozerajte na prsteň. Tím, ktorý ako prvý dokončí cvičenie, vyhráva. Keď sa dotknete kolíkov, hráč ich musí umiestniť na miesto.
Miesta. 3) Podanie dvoch loptičiek v šestkách na mieste. Hráči sú rozmiestnení tak, ako je znázornené na obrázku. 1 a 2 držia lopty. Na signál 1 vysiela 3, 2 - 4 atď., ako je znázornené na obrázku. Pozor si musia dávať najmä hráči 1 a 2, ktorí by po prihrávke mali okamžite dostať prihrávku od hráčov na druhej strane. Na signál od trénera si hráči 1, 2 vymenia miesta 3, 5 a potom hráči 3.5 vymenia miesta 4.6. 4) Prihrávanie dvoch lôpt v šestici s výmenou miest. Hráči sú rozmiestnení tak, ako je znázornené na obrázku. Hráč 1 prihrá loptu hráčovi 2 a beží na svoje miesto, 2. až 6. a zaujme jeho miesto. Súčasne s hráčom 1 koná aj hráč 3, potom 4 atď.
3) Zlepšenie

v režime a

d c y x

hráčov

„Prijať

vyjsť "

Práca

skupiny (senior)
1) Cvičenci sú rozdelení do skupín po štyroch osobách – dvaja útočníci a dvaja obrancovia. Útočníci si prihrávajú medzi sebou, potom sa jeden z nich vrhne na kôš, snaží sa získať prihrávku od partnera a skórovať loptu do ringu. Obrancovia bránia tým, že sa snažia zachytiť loptu. 2) Skupina štyroch ľudí (junior) pracuje na driblovaní s loptou bez vizuálnej kontroly pred domácim simulátorom 3-5 minút. 3-5 minút
5-10 minút
3-5 minút 3-5 minút Pozorne sledujte pohyb loptičiek. Po prihrávke, súčasne s pohybom, treba očakávať loptu zozadu. Cvičenie sa vykonáva pomocou všetkých košov v miestnosti. Útočníci musia zmeniť svoje postavenie vo vzťahu ku košu a navzájom sa striedať pri vykonávaní strhnutí. Dávajte pozor na falošný pohyb pri výstupe do koša. Ak je lopta skórovaná, útočníci pokračujú v plnení svojej úlohy. Ak obrancovia zachytia loptu, nasleduje výmena úloh. Nájdite dve čísla pokryté basketbalovou loptou

4. Vývoj hry

myslenie
Študenti dostanú karty úloh na rozvoj herného myslenia. Žiaci vo dvojiciach musia na jednom hárku vyriešiť štyri úlohy s hernými situáciami.
5. Edukačná hra
1) Skupina je rozdelená na dve družstvá, hrá sa basketbal bez driblingu (3 minúty), s driblingom (4-5 minút).
5 minút

10-15 minút
Hráči musia hrať hru a útočiť na ring pomocou prihrávok. Po pase musíte otvoriť, aby ste dostali pas. Je povolené urobiť jeden úder na podlahu na zodvihnutie lopty alebo počas prechodu zaútočiť na ring z dvoch krokov.
III. Záverečná časť:

(5-7 min.)
1. Zlepšenie vhadzovania lopty do koša z trojbodového pásma. Stážisti sú rozdelení do dvoch skupín po šiestich ľuďoch. Každý má loptu. Každý urobí hod z bodu na kôš, zdvihne loptu a ide k ďalšiemu bodu. 2. Zhrnutie výsledkov 3. hodiny. Domáca úloha: vykonajte cvičenie na rozvoj rýchlostno-silových vlastností: 40 sekúnd - zdvíhanie tela, 40 sekúnd - kliky z podlahy, 2 prístupy s prestávkou medzi nimi na 3 minúty. 4. Organizovaný odchod zo sály.
4-6 minút
3-5 minút 1 minúta. 1 minúta. Cvičenie prebieha formou súťaže medzi skupinami „Kto s najväčšou pravdepodobnosťou strelí 8 gólov“. Hodnotiť aktivitu detí v hre, používanie prihrávok na mieste a v pohybe, presnosť prihrávok, technicky zdatný pohyb a prihrávanie lopty partnerovi v hre.
Hráč 1 dribluje s loptou na cudzej polovici ihriska (obr.

5)
Aké rozhodnutie by sa malo urobiť: I - zaútočte na prsteň sami; II - prihrať loptu hráčovi 2;

Introspekcia

školenia
basketbal Shubin Gennadij Ivanovič
S Rytkuchi
Samovyšetrenie basketbalovej triedy

Téma lekcie:
Zlepšenie technických a taktických akcií.
Účel lekcie:
Formovanie pohybových schopností, rozvoj potrieb na upevňovanie a udržiavanie zdravia.
Hlavné úlohy.
Výchovné úlohy: 1. Zdokonaľovanie basketbalovej hry s rozvojom všetkých predtým naštudovaných zručností a techník. 2. Systematizácia ZUN na technike prihrávky a driblingu s loptou na mieste a v pohybe. Rozvíjacie úlohy: 1. Rozvoj "zmyslu pre loptu" a koordinačných schopností. 2. Rozvoj rýchlostno-silových vlastností, rýchlosť reakcie, presnosť pohybov, presnosť. Výchovné úlohy: 1. Pestovanie uvedomelého vzťahu k telesnej výchove, samostatnosti, aktivity, zmyslu pre kolektivizmus, úcty k súperovi v hre, uvedomelého postoja k svojmu zdraviu. Vyučovacia hodina bola vedená s výcvikovou skupinou 1. ročníka, podľa mzdovej agendy skupiny bolo 12 osôb. Typ lekcie - kombinovaná. Táto lekcia je strednou lekciou na tému Technická príprava. V tematické plánovanie Tejto téme je venovaných 116 hodín. Na predchádzajúcich hodinách si žiaci precvičili zručnosti a techniky hry basketbalu. V tejto lekcii sa vypracuje materiál o technike prihrávania a driblovania s loptou na mieste a v pohybe, ktorý sme študovali skôr, a zavádzajú sa nové cvičenia na rozvoj „zmyslu pre loptu“ a koordinačných schopností. V nasledujúcich lekciách budú študenti pokračovať v precvičovaní techník prihrávok a driblingu na mieste a v pohybe. Téma hodiny zodpovedá výchovno-tematickému plánu a programovým požiadavkám športovej prípravy pre CYSS „Basketbal“, v znení preprac. Yu.M. Portnova, V.G. Bashkirová, V.G. Lunichikin. - M. Sovietsky šport, 2008 Žiaci sú na hodinu pripravení, vzhľad zodpovedá forme hodiny (športová uniforma). Telocvičňa je vyvetraná, pripravená športové vybavenie pre každého študenta. Deti sú fyzicky vyvinuté, psychické vlastnosti detí zodpovedajú vekovým charakteristikám žiakov (adolescencia). Pri vedení tried sa berú do úvahy záujmy a sklony a individuálne vlastnosti detí podľa ich veku. Lekcia pozostávala z troch etáp:
1. Prípravná časť. 2. Hlavná časť. 3. Záverečná časť. Vyučovacia hodina sa začala stavbou a hlásením služobníka. Pri oboznamovaní sa s cieľmi a zámermi lekcie sa kladie dôraz na upevnenie predtým preštudovanej látky a precvičenie technických a taktických akcií basketbalovej hry. Pri organizovaní vzdelávacie aktivityštudentom bola nastolená problematika výchovno-vzdelávacích úloh prostredníctvom vedomého plnenia zadaných úloh. Prípravná časť hodiny trvala 17-20 minút, využívali sa cvičenia v driblingu s loptou, rôzne herné cvičenia s basketbalovými loptami: dribling pravou a ľavou rukou; v chôdzi a behu, driblovanie s loptou s bočnými krokmi, dribling bez zrakovej kontroly, všeobecné rozvojové cvičenia s loptičkami, pri ktorých boli zapojené všetky svalové skupiny. Tieto zostavy cvikov slúžili hlavne na to, aby sa telo dobre zahrialo, ako prostriedok všeobecné školenie a ako sprievodca hlavnou časťou hodiny. Použila som demonštračnú metódu, ktorá bola sprevádzaná výkladom učebnej látky. Od prvej minúty vyučovacej hodiny žiaci pracovali s basketbalovými loptami, čo prispievalo k rozvoju koordinačných schopností. V prípravnej časti boli cvičenia realizované in-line a frontálnym spôsobom s využitím celej úžitkovej plochy športová hala... Na aktiváciu motorickej a kognitívnej činnosti sa uskutočnila hra „Salki s loptou“. Hlavná časť vyučovacej hodiny trvala 55-57 minút. Pri prechode do hlavnej časti hodiny boli použité dychové cvičenia, ktoré prispeli k obnove dýchania a zároveň vyriešili dôležitý zdravotný problém - stabilizáciu dýchacieho svalstva. Hlavnou časťou hodiny bolo plnenie cvikov na zlepšenie driblingu a hodu do koša, zlepšenie prihrávok na mieste, v pohybe so zmenou sedenia, rozvoj interakcie medzi hráčmi. Cvičenci sa zdokonaľovali v prihrávke lopty, driblingu s loptou úderom s následným hodom do koša v komplexnejšej forme – v skupinových interakciách blízkych hernej situácii. Pri úlohách sa využívali frontálne, prietokové, skupinové metódy organizácie výcviku. Pre rozvoj duševnej aktivity počas prestávok medzi hrami boli deťom ponúknuté testovacie kartičky-úlohy na riešenie taktických situácií. Štruktúra vyučovacej hodiny zodpovedala didaktickým zásadám:  od jednoduchých po zložité;  od teórie k praxi; Vedomý postoj k cvičebnému výkonu. Na vyučovacej hodine som využíval základné princípy organizácie aktivít:  princíp spoliehania sa na individuálne vlastnosti každého žiaka,  princíp sebarozvoja,  princíp bezúhonnosti sa uplatňoval pri riešení výchovných problémov, kde boli pozitívne schopnosti každého žiaka boli podporované,  zásada humánnych vzťahov - benevolentný tón, vzájomné porozumenie, pomoc žiakovi pri riešení problému. Záverečná časť hodiny obsahovala cvičenie na zlepšenie hodov na kôš, čím sa skupina postupne dostávala do pokojnejšieho stavu. Výsledky hodiny boli zhrnuté s analýzou plnenia zadaných úloh.
Počas celej hodiny som používala metódy stimulácie a motivácie. Štýl komunikácie so žiakmi je dôverný, postavený na vzájomnom rešpekte. Žiaci preukázali vynaliezavosť, schopnosť interakcie vo dvojiciach a skupinách. V procese prípravy boli žiaci motivovaní učiť sa: milujú basketbal, dobre ovládajú technické a taktické akcie. Pri plnení úloh sa ukazuje, že žiaci dostávajú uspokojenie vo svojich osobnostne orientovaných potrebách, ktoré sa prejavujú vo využívaní získaných zručností a schopností nielen v rámci vyučovacej hodiny, ale aj na hodinách telesnej výchovy, mimoškolských a mimoškolských aktivít. Pozornosť som venoval:  integrite používania foriem organizácie zainteresovaných;  celistvosť využívania času na vyučovacej hodine (vysvetľovanie, predvádzanie, cvičenie, aktívny odpočinok);  dodržiavanie bezpečnostných opatrení (interval, vzdialenosť). Riešenie rozvojovej úlohy bolo realizované s prihliadnutím na funkčný stav žiakov, kombináciu záťaže s aktívnym odpočinkom. Pri riešení výchovnej úlohy sa dbá na disciplínu, súhru v kolektíve pri vystupovaní skupinové cvičenie... Snažil som sa vytvárať priateľskú atmosféru spolupráce a rozvíjať také vlastnosti: sebavedomie, nezávislosť, zmysel pre kolektivizmus, vzájomný rešpekt, uvedomelý postoj k svojmu zdraviu. Jednotlivé práce sú sledované cez plánovanie záťaže, ktorá zodpovedá danej fáze prípravy, vykonávanie kontroly na predchádzanie a nápravu chýb. Vykonaná hodina zodpovedá stanoveným úlohám. Úlohy tejto lekcie fungujú aj do budúcnosti, keďže získané technické a taktické zručnosti využijú v edukačnej basketbalovej hre. Vzhľadom na rôznorodosť foriem a metód budovania tréningu majú žiaci väčší záujem o ďalšie vyučovanie basketbalu, o čom svedčí aj fakt, že prevažnú časť detí tohto súboru tvoria členovia školských basketbalových, volejbalových a futbalových družstiev. Všetky fázy boli logicky prepojené, čo prispelo k celostnému vnímaniu učebnej látky. Vo všeobecnosti boli dosiahnuté všetky zamýšľané úlohy a účel hodiny. Vďaka kontinuite tréningov bolo možné privyknúť deti disciplíne a organizácii, vštepovať zručnosti kultúrneho správania, spolupráce, rozvíjať potreby podpory zdravia, aplikovať ZUN v praxi. Domnievam sa, že demokratický štýl komunikácie, priaznivé sociálne a psychologické podmienky prispeli k vytvoreniu benevolentnej atmosféry a situácie úspechu na hodine, čo zabezpečilo úspešnosť výučby a osvojenie si vzdelávacieho materiálu hodiny študentmi.

Sekcie: Školský šport a zdravie detí

Vzdelávacie:

  • naučiť sa chytiť a prihrať loptu na mieste a v pohybe;
  • výučba techniky driblingu striedavo pravou a ľavou rukou;
  • rozvoj motorické vlastnosti prostredníctvom štafetových pretekov s prvkami basketbalu a basketbalových hier.

Wellness:

Vzdelávacie:

  • podporovať schopnosť vykonávať kolektívne akcie.
  • podporovať zmysel pre zodpovednosť za pridelenú úlohu.

Inventár: basketbalové lopty, stopky, píšťalka, stojany.

Počas vyučovania

Dávkovanie

Organizačné a metodické usmernenia

Prípravná časť 12 minút
1. Stavba. pozdravujem. Hlásenie cieľov lekcie Lopatky sú privedené k sebe, dopredu, prítomnosť s / tvar, topánky, identifikácia pacientov
2. Chôdza, jej odrody so zmenou polohy rúk:

- na prstoch, rukách do strán;
- ruky za hlavou na pätách;
- kotúľanie sa od päty po päty

2 minúty. Sledujte polohu postoja, hlavu držte rovno, nehrbte sa. Sledujte svoje dýchanie.

Prechod na normálnu chôdzu. Povel: "Normálna chôdza - MAREC!"

3. Beh v priemernom tempe.

- bočné kroky vpred;
- bočné kroky vpred;
- pravidelný beh s prechodom do chôdze

2 minúty. Zarovnanie stĺpcov, udržujte si odstup.

Sledujte správnosť bočného kroku, noha je odložená, ruky na opasku, sledujte polohu tela pri behu

4. Konštrukcia na realizáciu vonkajšieho rozvádzača.
Východisková poloha - nohy na šírku ramien;
1-2-3 - zdvihnite sa na prsty, ruky nahor;
4 - východisková poloha
4-6 krát Nadýchnite sa.
Výdych
Východisková poloha - hlavný postoj;
1-2 - paže oblúky dopredu nahor, pravá noha dozadu na špičke;
3-4 - východisková pozícia
6-8 krát Zdvihnite sa na prsty - vyššie.
Východisková poloha - základný postoj, ruky k ramenám;
1–4 – kruhové otáčanie ruky dopredu;
5–8 - to isté späť
6-8 krát Kruh sa vykonáva s plnou amplitúdou
Východisková poloha - základný postoj, pravá ruka hore, ľavá dole;
1-2 - pravý únos;
3-4 - to isté s ľavou
6-8 krát Paže rovno

1-2 - sklon tela doprava;
3-4 - to isté vľavo
6-8 krát Lopatky sú spojené, lakte sú presne do strán, chrbát je držaný rovný.
Východisková poloha - nohy na šírku ramien, ruky na opasku;
1 - naklonenie doľava;
2 - predklon;
3 - naklonenie doprava;
4 - východisková poloha
6-8 krát Neohýbajte nohy
Východisková poloha - základný postoj, ruky na opasku. Skákanie na prstoch;
1–4 - vľavo;
5–8 - vpravo
4-5 krát Jemne skáče po špičkách
Hlavná časť 30 minút.
1. Naučiť sa chytiť a prihrať loptu na mieste 8 minút Formácia v dvoch líniách. Učiteľ predvedie niekoľko spôsobov odovzdania lopty na mieste v kombinácii s krátkym, ale prístupným výkladom
- napodobňovanie chytania a prihrávania lopty; Nohy dajte správne (prsty na chodidlách smerujú dopredu), kolená sú pokrčené.

Paže sú ohnuté, ruky smerujú dopredu do strán.

- prenos dvoma rukami z hrudníka - chytenie dvoma rukami; Pri chytaní rúk sa natiahnite, chyťte loptu prstami, pokrčte lakte, loptu k hrudníku.
- prihrávanie lopty oboma rukami s odrazom od podlahy - chytanie oboma rukami. Chytanie po odraze: nohy pokrčte viac, ruky smerujú dole – dopredu, ruky tvoria „lievik“ na prijatie lopty
2. Výučba techniky driblovania s loptou 8 minút Dribling - postupovanie hráča s loptou úderom lopty o podlahu jednou alebo striedavo dvoma rukami (dribling).

Vzhľad a rýchlosť lopty prispôsobte situácii

Učiteľ predvádza správny dribling, polohu pri dotyku lopty a ovládanie lopty. V kombinácii so stručným a prístupným vysvetlením
- pravá a ľavá ruka;
- so zmenou smeru;
- so zmenou výšky odrazu;
- so zmenou rýchlosti.
Významné chyby pri driblovaní lopty: ruka je priložená k lopte úderom (fackom); nesprávna koordinácia práce rúk a nôh, neschopnosť ovládať loptu bez neustálej vizuálnej kontroly
3. Rozvoj motorických vlastností. relé:
- študenti sú postavení v dvoch stĺpcoch. Kvapkanie na signál pravá ruka bočné kroky vpred, dosiahnutím stojana, vymeňte ruky a pokračujte v driblovaní ľavou pravou stranou dopredu, ďalší účastník dostane loptu a zopakuje to isté.
10 min. Dávajte pozor na polohu ruky pri driblovaní lopty ľavou rukou
- tímy sú vytvorené v stĺpci po jednom na opačných stranách haly. Pred každým stĺpcom v diaľke sú štyria hráči

1-1,5 m od seba. Na signál prvý člen každej kolóny dribluje s loptou a obieha každého hráča. Vracia sa tak. späť a prihrať loptu

S loptou je možné driblovať pravou alebo ľavou rukou, pričom loptu kryje pasívne alebo aktívne stojaci hráč
Možnosti hry:

- po driblovaní hráčov urobte tri prihrávky zo steny;
- po driblingu hráčov vykonať hod na kruh;
- po driblingu hráčov urobte tri prihrávky zo steny a hádzajte okolo ringu

S loptou je možné driblovať pravou alebo ľavou rukou, s vizuálnou kontrolou alebo bez nej
Záverečná časť 3 min.
Formácia v jednej línii. Zhrnutie lekcie. Oznámiť a ohodnotiť lekciu. Domáca úloha. Organizovaný odchod z telocvične Oslávte najlepších, aktívnych študentov.

Anna Khaliulina
Zhrnutie lekcií o učení sa hrať basketbal pre deti prípravnej skupiny

Úlohy:

1. Naučte sa pravidlá hry, predstavte vám stránku.

2. Upevniť techniku ​​vedenia, hodu a chytania.

3. Pestovať cieľavedomosť, vytrvalosť, sebadôveru.

4. Rozvíjať presnosť, koordináciu pohybov.

Vybavenie: lopty podľa počtu deti, kolky,

Dávkovanie

I. Úvodná časť

"Slnko vyšlo spoza rieky" Mierne na slová "1, 2, 3 - bež!"

"Nájdi svoju farbu"(beh hry podľa princípu )

Mierny rozptylový beh!

basketbalový hráč

II. Hlavná časť

1. Komplex ORU č.1 (bez položiek)

2. "Podaj - posaď sa" (prihrávanie a chytanie lopty) 3p. Mierne rozdelenie deti na 2 stĺpce

3. "Tunel s loptou" (gúľanie lopty medzi nohami) 3p. Rýchle deti sú rozdelené do 2 tímov (v stĺpcoch, nohy od seba. Herná úloha: Prvé dieťa dokotúľa loptu do poslednej, posledné berie loptu, beží s loptou, stáva sa prvým, kotúľa loptu do posledného atď. Koho tím sa rýchlejšie vráti do počiatočnej formácie

4. Hádzanie lopty do basketbalová doska inštalované v rôznych výškach 2p mierne

5. Dribling, chôdza, beh 2p Mierne

6. "Prúd"... Beh, držanie sa za ruky, napoly otočené, k špendlíkom (vzdialenosť ku kolkám - 10 m) 2 str. Rýchly beh držiac sa za ruky, napoly otočené, k vizuálnemu referenčnému bodu. Čí tím prejde vzdialenosť rýchlejšie bez pretrhnutia reťaze a vráti sa späť

7. Chytanie lopty po náraze do steny 2p Mierne

III. Záverečná hra

"Chyť stužkou" 2-3r. Rýchlo

Zhrnutie lekcií o učení sa hrať basketbal

2. Lekcia v prípravnej skupine

Úlohy:

1. Naučte sa hádzať loptu basketbalový kôš.

2. Posilnite zručnosť driblingu.

3. Rozvíjať rýchlosť, obratnosť, zrak

4. Kultivujte pozornosť.

Vybavenie: lano, kôš, lopty podľa počtu deti

Dávkovanie

Organizačné a metodické usmernenia

I. Úvodná časť

"Serpentine" (beh medzi hráčmi; vzdialenosť medzi hráčmi na vystreté ruky) 4p. Rýchla kontrola v 2 radoch pre 1. a 2. číslo. 1. izby -na mieste; 2- $ - pobehovať. Koho odkaz je rýchlejší. Potom sa čísla vymenia:

1 - e - pobehovať;

2. - na mieste

"Reverse" (6; 9; 12) .Herná úloha

II. Hlavná časť

1. Areál ORU č.2 (s malými loptičkami)

2. "Buď šikovný!" Vzdialenosť - 6 m (dribling s prekážkami - "reťazec", postavte sa nízko) 4p. Mierne Deti stoja na vedľajšej čiare vo dvojiciach vzadu na hlave. Prví hráči majú lopty. Herná úloha: hráči (najprv) driblovať loptičky až k veriacim vo vysokom postoji, prejsť popod lano v nízkom postoji; potom zakrúžkujú kolík, vrátia sa a odovzdajú loptičky svojim partnerom. Čia dvojica je rýchlejšia

3. „Čí odkaz je väčší“ (na príkaz vezme loptu do koša)

Mierne

Deti sú rozdelené do 2 tímov. Každé dieťa má loptu. Družstvá stoja v kolónach pred košmi vo vzdialenosti 1,5 m od nich. Herná úloha: Prvé dieťa hodí loptu ľubovoľným spôsobom do koša, chytí ju a postaví sa na koniec stĺpca. Potom strelí druhý atď. Koho tím strelí viac gólov do koša

4. Hádzanie lopty cez sieť alebo lano natiahnuté nad hlavou dieťaťa (akýmkoľvek spôsobom) 2p Stredná

5. Skákanie s loptami uväznenými medzi nohami 2p Mierne

6. "Ostré šípy" (úder loptou do obruče, vzdialenosť - 6 m)

Mierne

Deti stoja v rade na postrannej čiare s loptou v rukách. Pred každým je vo vzdialenosti 6 m obruč. Na signál deti hodia loptu do obruče (dvoma rukami z hrude, jednou rukou z ramena)... Vyhráva ten, kto trafí loptičku do obruče najviac.

7. Hádzanie lopty do koša po zavedení 2p Moderate

III. Záverečná časť

Chôdza Chôdza rozptylové úlohy: na špičkách, na pätách, s vysokým zdvihom kolien. Na signál - vezmite stojan basketbalový hráč

Zhrnutie lekcií o učení sa hrať basketbal

3. Lekcia v prípravnej skupine

Úlohy:

1. Opravte pravidlá hry;

2. Zlepšiť techniku ​​manipulácie s loptou v spolupráci s ostatnými hráčmi.

3. Formovať túžbu dosahovať pozitívne výsledky;

4. Pestovať vytrvalosť, obetavosť.

5. Rozvíjať presnosť, koordináciu pohybov.

Vybavenie: lopty podľa počtu deti, 2 vlajky, 2 obruče

Dávkovanie

Organizačné a metodické usmernenia

I. Úvodná časť

"Slnko vyšlo spoza rieky" (utekaj sa uvoľniť, rýchlo sa zoraď pri svojej obruči)2-3p Mierne na slová: „Slnko vyšlo spoza rieky, rozsypalo zlaté prstene. Kto prejde cez rieku, nájde prsteň “, - deti sa voľne pohybujú po hale rozptýlene. Na účet "1, 2, 3 - bež!", - sú postavené v 3 kruhoch, pozdĺž vopred určeného stredu. Roztiahnite obruče čo najďalej od seba

"Semafory" (pre červenú si vezmite stojan basketbalový hráč) 3-4r. Rýchle deti pobehujú všade. Učiteľ zdvihne červenú vlajku - deti sa zastavia a postavia sa basketbalový hráč

II. Hlavná časť

Komplex ORU č.3 (s malými loptičkami)

"Chyť to, hoď to - nenechaj to spadnúť!" (hádzanie lopty jeden druhému rôzne cesty : tempom, z rôznych a. n.) 3-6 str. Mierne Deti stoja v dvoch radoch oproti sebe, loptičky v prvom rade. Na signál si hráči začnú hádzať loptičky. Ktorá dvojica už nepustí loptičku? Hádzanie lopty:

a) dvoma rukami z hrude,

b) dvoma rukami z hrude,

sedenie, nohy od seba;

c) s dvoma rukami v ľahu

na bruchu

"Obhajovať loptu" (vzdialenosť medzi deťmi - 8 m)... Dribling s loptou, keď je proti nepriateľovi 2p. Mierne cvičenie vo dvojiciach: jeden dribluje s loptou, druhý sa mu snaží loptu zobrať. Hneď ako sa mu to podarí, začne sám driblovať a jeho partner sa stane obrancom

"psi" (vzdialenosť medzi deťmi - 4 m) 3p.

Mierne

Deti sú rozdelené do tímov po 3 osoby. 2 vodiči si hádžu loptu, "pes" (tretie dieťa) musí ho chytiť. Úlohy sa menia trikrát

Odpálenie lopty na podlahu jednou rukou a jej chytenie oboma rukami 2p. Mierne

Po hraní mini basketbal 5 r.

III. Záverečná hra

"Pole je prsteň" (sedavé hry) 1p- Mierne deti sú roztrúsené po celej stránke. Podľa príkazu "Lúka!" krčia sa, dotýkajú sa rukami podlahy, na povel "Zvoňte!" zdvihnite sa na prsty, ruky hore

Zhrnutie lekcií o učení sa hrať basketbal

4. Lekcia v prípravnej skupine

Úlohy:

1. Naučte sa orientovať v hernom priestore

2. Upevniť zručnosť driblovania s loptou v pohybe, prihrávania a chytania lopty;

3. Formovať potrebu a túžbu hrať sa basketbal.

4. Rozvíjať rýchlosť reakcie, obratnosť, oko

5. Kultivujte pozornosť.

Vybavenie: lano, sieť, lopty podľa počtu deti, obruč.

Dávkovanie

Organizačné a metodické usmernenia

I. Úvodná časť

Chôdza bokom krok, vpred, vzad, výpady 30s Stredná

"Reverse" (traja bežíme, držíme sa za ruky, napoly otočení; vzdialenosť - 6 m) 3p. Rýchle deti sú rozdelené do 2 tímov, ktoré sú postavené v stĺpcoch. Počet členov tímu je násobkom 3 (6; 9; 12) .Herná úloha: prví traja prebehnú okolo kolíka a postavia sa na koniec stĺpca, potom druhý atď., ktorého príkaz sa rýchlo vráti do pôvodnej formácie

"Nájdi svoju farbu"(beh hry podľa princípu "Čí odkaz sa zhromažďuje rýchlejšie")

Mierny rozptylový beh!

1) Formácia na signál v radoch vedľa nich

2) Stavanie na signál okolo;

3) Formácia v kolóne, zaujmite postoj basketbalový hráč

II. Hlavná časť

Komplex ORU č.4 (s veľkými loptičkami)

"Podaj - posaď sa" (prihrávanie a chytanie lopty) 3p. Mierne rozdelenie deti na 2 stĺpce... Pred nimi stoja vodiči s loptou v rukách. Na signál hádžu loptu prvým deťom v tíme; tí, ktorí chytili loptu, vrátia ju vodičovi a posadia sa o podporu. Vodič hádže loptu druhému atď. Koho tím prihrá loptu rýchlejšie

"Cez hrbole" (skákanie na dvoch nohách v obručiach, obruče sú striedavo)

Rozdeliť deti pre 2 družstvá.Herná úloha: na signál prvý skočí z obruče do obruče na oboch nohách, prebehne okolo vlajky, beží späť a odovzdá štafetu ďalšiemu a sám sa postaví na koniec kolóny. Koho tím je rýchlejší

"Robiť rýchlejšie" (plazenie sa medzi stojace nohy s rolovaním obručou, prenosom guľôčok)

Rýchle deti stoja v 2 stĺpoch, nohy od seba. Pred stĺpcom je obruč a loptička leží vo vzdialenosti 5 m na čiare. Herná úloha: na signál sa poslední hráči plazia pomedzi nohy hráčov vpredu, vezmú do rúk obruč, kotúľajú ju k lopte a zastavia na čiare, vezmú loptu do rúk a bežia späť k svojej kolóne , položte loptu pred ňu a staňte sa prvým atď. Koho tím sa rýchlejšie vráti do východiskovej pozície

Dribling s loptou okolo vás 2p. Mierne

Prihrávanie lopty jednou rukou (druhý vzadu) kvôli hlave 2p. Mierne

Chytanie lopty a prihrávanie jednou rukou z hrude (v pohybe)

Mierne

III. Záverečná časť