Obrys osnovy 1 materská škola plávania. Zhrnutie hodiny plávania v prípravnej skupine „námorné cvičenia“. Cvičenie vo vode

Názov práce:Otvorená synopsa telesná výchova plávanie v bazéne pre deti vo veku 6-7 rokov na tému:

Poďme sa hrať vo vode.

Pracovisko:Región Nižný NovgorodKstovo 3 microdistrict house 27 phone 2-11-93, 2-27-16, 2-17-31obecná rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia Materská škola„Malá morská víla“ č. 8 (MBDOU d / s č. 8 „Malá morská víla“)

Miesto:Kúpalisko materskej školy

Druhy aktivít pre deti:komunikatívna, motorická, hra

Integrácia vzdelávacie oblasti: « Fyzický vývoj“,„ Sociálne a komunikačné “,„ Umelecké a estetické “,„ Rozvoj reči “,„ Kognitívny vývoj “.

G. Kstovo

Náčrt plánu GCD na plávanie v bazéne pre deti vo veku 6-7 rokov

(prípravná skupina do školy)

Na tému: „Poďme sa hrať vo vode“

Cieľ : Podporovať emocionálne a motorické oslobodenie detí pri hre vo vode.

Úlohy:

Wellness

1. Prispieť k ozdraveniu a otužovaniu tela, posilneniu celkového fyzického stavu.

2. Zapojenie do zdravého životného štýlu pravidelnou účasťou na hodinách plávania.

Vzdelávacie

1. Zlepšiť motoriku kĺzania na hrudi a na chrbte.

2. Rozvinúť schopnosť vykonávať koordinované pohyby rúk a nôh v plazivom plávaní na hrudi.

3. Rozvíjať silu, obratnosť, vytrvalosť a koordináciu pohybov v hrách - súťažiach.

Vzdelávacie

1. Vychovávať v hre morálne a vôľové vlastnosti: odvahu, vytrvalosť, sebavedomie, zmysel pre kamarátstvo.

2. Vychovávať k potrebe zdravého životného štýlu.

Samostatná práca:

Rozvíjať komunikačné a motorické schopnosti u nesmelých a nerozhodných detí (Eric E., Vika A.)

Použité knihy:

Časopis „Inštruktor telesnej výchovy“ č. 7 2014

- Program výcviku plávania v materskej škole Voronova E.K. SPb: „Childhood-Press“, 80. roky 20. storočia

Formovanie motorickej aktivity detí vo veku 5-7 rokov „Štafetové hry“ Voronova E. K. Volgograd: „Učiteľ“, 2012-1227 s

Prípravné práce:

Učenie sa detí s vetami a detskými riekankami používanými pri hrách, keď sa predškoláci učia plávať.

Rozhovor s deťmi s cieľom upevniť znalosti o pravidlách správania sa v bazéne.

Vytváranie kariet s hrať cvičenia plávanie.

Prezeranie fotografií a videonahrávok s deťmi o zvládnutí plaveckých štýlov kraul a prsia, zoznámenie sa s televíznym projektom „Posledný hrdina“.

Vybavenie a materiál:

Dva stojany s deliacim pásom, plavecké dosky podľa počtu detí, 2 plastové obruče, zalievanie chobotničiek podľa počtu detí, zákazové a dovoľujúce značky podľa počtu detí, trubičky podľa počtu detí, nafukovacie loptičky , gumené loptičky, potápajúce sa gumové loptičky, plastové tyčinky pre polovicu skupiny detí, MP3 prehrávač, CD s hudobnými záznamami, magnetická tabuľa, tabuľa s výsledkami, magnetky, medaily.

Účastníci:

Inštruktor telesnej výchovy, deti prípravnej skupiny „Korablik“.

Miesto:

Bazén.

Priebeh hodiny:

Časti lekcie

Dávkovanie

Metodické pokyny

Úvodná časť

4 minúty

Stavba na pozemku.

Chlapci, dnes sa zúčastňujete hry Last Hero. Budete môcť ukázať, akí ste odvážni, šikovní, silní. Zistíme, kto z vás je skutočným hrdinom. Za každú správne dokončenú úlohu budú uvedené nálepky (body).

Pred spustením hry sa musíte zahriať.

Všeobecné vývojové cvičenia na súši:

1. "Mlyn" - kruhové pohyby rúk dopredu.

2. „Šípka“ - od I. p. o.s., ruky hore, spojte kefy.

3. „Drepy“ - od I. p. o.s. urobte drep, rukami si zopnite holeň.

4. „Nohy -plazenie“ - z podpery v sede, práca nôh „lezie“.

5. Skákanie na dvoch nohách.

1 minútu

3 min

6-8 krát

6 krát

8 krát

2 krát po dobu 30 sekúnd

20 sek

Postavte sa v základnom postoji v rade a skontrolujte svoje držanie tela.

Otvorte v rade.

Vykonávajte prudké striedavé pohyby rúk.

Spojte ruky nad hlavou. Ruky sú rovné. Ohnúť.

V skupine nakloňte hlavu dopredu a bradu pritlačte na hruď.

Nohy sú rovné. Vytiahnite ponožky od seba. Časté pohyby, striedajúce sa s malým rozsahom pohybu.

Pomáha tlačiť rukami.

Hlavná časť

22 minút

Chôdza na masážnych podložkách. Vstup do vody.

Škôlka sa rýmuje vo vode, pričom sa na teba polieva vodou z „zavlažovacej chobotnice“.

Vieme, vieme, áno, áno, áno,

Kde sa skrývaš, voda!

Poď von, voditsa,

Prišli sme sa umyť!

Ľahnite si na dlaň

In-it-noha.

Leisya, Leisya, Leisya

Do-dare-ley-

Myseľ-vaysya ve-se-lei!

Ak chcete začať hry - súťaž, musíte sa rozdeliť na dva tímy:„Zábavné plaváky“ a „Rýchle šípy“(podľa orientačných bodov v červenej a zelenej farbe)

Opakovanie pravidiel správania sa v bazéne v hre „Áno, nie“

Strčte sa navzájom do vody (nie je povolené)

Začnite a dokončite úlohu na signál inštruktora (môžete)

Šplhanie na stranu alebo zavesenie na bok (nie je povolené)

Pozorne počúvajte úlohu (môžete)

Zdržať priateľa pod vodou (nie je povolené)

Vydýchnite do vody (môžete)

Vkladanie vody do úst (nie je povolené)

Hlasný krik v bazéne (nie je dovolené)

Po potápaní si utrite oči (nie je povolené)

Otvor oči vo vode (môžeš)

Pomáhajte svojim súdruhom príkladom (môžete)

Hry - cvičenie v pohybe:

1. "Lode s veslami" (práca s rukami s prsiami);

2. „Mlyn“ (plazivá práca rukami);

3. „Tučniaky“ (skákanie na dvoch nohách, odtláčanie vody rukami);

4. „Kto má viac bublín“ (pomocou slamiek)

Zarovnanie orientačných bodov.

Potápačská hra „Pike - kačica“(šťuka - skákanie, kačica - potápanie)

Herné cvičenia „Fontány“ a „Žaby“(kraul a prsia práca na boku)

Herné cvičenie „Hviezda“ na karte(na hrudi, na chrbte)

Herné cvičenie „Float“ na karte(skupinové potápanie)

Hier - súťaží sa zúčastňujú dva tímy „Funny Floats“ a „Fast Arrows“(po ich cestách).

1. „Rýchle šípky“ na karte (posúvanie sa po hrudníku po tlačení zboku pomocou plávacích dosiek)

2. „Hravé člny“ podľa karty (kĺzanie po hrudníku prácou nôh plazením pomocou plávajúcich dosiek)

3. „Motorový čln“ podľa karty (posuvné na chrbte s plazivou nohou pomocou plaveckých dosiek)

Relé „Lapače perál“ (plávajte k orientačnému bodu plazom alebo prsníkom, chyťte jednu „perlu“ zo spodnej časti bazéna a vložte ju do košíka, potom sa vráťte a odovzdajte štafetu ďalšiemu účastníkovi)

Relé „ťahané“(vo dvojiciach s palicami: jedna ide dozadu, druhá pláva na hrudi pozdĺž dlhej strany bazéna)

V rozbúrenom mori, v modrom mori

Delfíny rýchlo plávajú.

Vlna ich nevystraší

Špliecha neďaleko.

„Malý delfín“(skok do obručovej hlavy nadol, ruky sú spojené nad hlavou)

Tímy: „Fun Floats“ a „Swift Arrows“ hrajú vodné pólo(hodením lopty medzi hráčov rovnakého tímu sa dostanete do obruče ležiacej na vode súperiaceho tímu.

1 minútu

1 minútu

1 minútu

2 minúty

30 sek

30 sek

30 sek

30 sek

1 minútu

1 minútu

1 minútu

1 minútu

3 min

1 minútu

1 minútu

1 minútu

3 min

3 min

1 minútu

3 min

Vykročte na celé chodidlo. Nenechávajte stopy. Choďte dole po schodoch chrbtom dopredu.

Nalejte vodu do postrekovača a nalejte ju pred seba rytmicky na slová detskej riekanky.

Na konci slov si nalejte vodu z postrekovača na hlavu. Neotierajte si oči.

Deti pri zelených kruhoch - „Zábavné plaváky“. Deti pri červených kruhoch - „Rýchle šípy“.

V pravej ruke je zelený kruh (permisívna značka), v ľavej ruke je červený kruh (zákazová značka). Po otázke zdvihnite ruku s červeným alebo zeleným kruhom. Deti dostávajú jeden bod za všetky správne odpovede.

Squat s nohami, ramená sú spustené do vody. Vykonávajte pohyby paží so širokou amplitúdou. Pri skákaní sa súčasne odtláčajte rukami od vody a nohami zospodu.

Vydychujte dlho do vody.

Vyskočte z vody čo najvyššie. Ponorte sa, drepujte bezhlavo pod vodou. Za dokončenie úlohy bez chýb - jeden bod.

Nohy sú rovné, odtiahnite ponožky od seba. Sledujte správnu polohu telo.

Cvičenia „Hviezda“ a „Plavák“ by ste mali vykonávať so zadržaným dychom a po hlbokom nádychu. Do úvahy sa berie čas cvičenia (kto je dlhší).

Nesplávajte z cesty. Sledujte správnu polohu tela. Dajte si tvár do vody. Prejdite prstom, aby ste predviedli výkon, pričom sa rukami pridržiavajte podporného zariadenia (doska na plávanie). Aktívna práca nohy hore - dole.

Držte dosku pod hlavou. Zdvihnite brucho. Nehádžte bradu dozadu.

Koordináciou pohybov sledujte správnu polohu tela a prácu rúk a nôh. Odovzdajte štafetu tak, že sa dotknete rukou ďalšieho člena tímu.

Pomáhajte svojmu partnerovi riadiť sa sami pomocou práce s nohami.

Plávajte pod vodou a zadržte dych.

Počas skoku držte ruky za „šípku“ nad hlavou.

Za každý zásah do obruče získa tím jeden bod. Nemôžete na seba tlačiť a chytať sa.

Záverečná časť

5 minút

Bezplatné plávanie(s kruhmi, volánikmi, hračkami, relaxáciou pri relaxačnej hudbe „Pieseň leva a korytnačky“)

Konštrukcia. Zhrnutie výsledkov herných súťaží. Odmeňovanie.

Ak cvičíte plávanie,

Cvičte ráno,

Nikdy neochorieme-

Prajeme vám to! (deti čítajú)

Organizovaný výstup z vody. Hygienické postupy.

3 min

1 minútu

1 minútu

Deti voľne ležia v kruhoch, kymácajú sa na vlnách a počúvajú relaxačnú hudbu.

Výsledky sú určené počtom bodov, ktoré tímy získali.

Netlačte. Držte sa držadiel. Kráčajte po masážnych podložkách, šliapnite na celé chodidlo.


Kamaletdinova Luiza Nagimyanovna
Pozícia: inštruktor telesnej výchovy
Vzdelávacia inštitúcia: MADOU D / S č. 2 ZATO Mizhgirya z Baškortostánskej republiky
Lokalita: mesto Mizhhirya
Názov materiálu: metodický vývoj
Téma: zhrnutie lekcie plávania „Námorná plavba“
Dátum uverejnenia: 17.02.2017
Kapitola: predškolské vzdelávanie

Zhrnutie lekcie plávania. Prípravná skupina do školy.

Téma: „Námorná plavba“

Inštruktor telesnej výchovy MADOU materská škola č.2

Kamaletdinova L.N.

Cieľ: zdokonaľovanie plaveckých schopností, formácie zdravým spôsobom

život, rozvoj tvorivých schopností u detí.

Wellness úlohy:

Zlepšiť schopnosť detí cvičiť vytrvalosť a silu počas

cvičenie vo vode na posilnenie svalov chrbta, rúk, nôh,

cvičenie;

zvýšiť

činnosť

pracovná kapacita

detská

organizmus,

posilnite dýchací systém cvičeniami na zadržanie dychu.

Vzdelávacie úlohy:

doplniť znalosti o podmorskom svete, jeho obyvateľoch;

podporovať zdokonaľovanie motorických schopností a schopností;

zlepšiť zručnosť plávania a ležania na vode;

zlepšiť

plávanie

spôsob

"Delfín";

konsolidovať vykonávanie pohybov nôh, ako pri plávaní s plazením na chrbte;

naučte sa odvážne otvárať oči vo vode;

rozvíjať obratnosť, rýchlosť reakcie, rýchlosť v hrách a cvičeniach na vode.

Vzdelávacie úlohy:

vychovať

priateľský

vzťah

vytvoriť

pozitívny emocionálny prístup, kultivujte vytrvalosť v dosahovaní

pozitívny výsledok.

Materiál

zvukový záznam

piesne "Oceán" v

poprava

"Barbarikov",

„Zvuk mora“, „Pieseň o delfínoch“ z karikatúry. "V prístave",

"Rezance" - 6 ks; loptičky - 6 ks .; potápavé hračky - 6 ks .; obruč - 1 kus, prekvapenie.

Časť I-úvod:

Vstup do bazéna

Ja.: Ahoj moji drahí

Malí aj veľkí!

Dnes čakajú zázraky - bude to tu zaujímavé!

Nebuď smutný, usmievaj sa!

Bazén nás prekvapuje!

Hľadač: Chlapci, prišli sme na morské pobrežie. Počúvaj…. Čo počuješ?

zvukový záznam "Zvuk mora".

Deti spolu s učiteľkou počúvajú zvuky mora,

výkriky čajok).

Hľadač: Viete, že v mori sú podvodné jaskyne, chceli by ste ich vidieť? pozývam

do vášho tímu na námornú plavbu najsilnejších a najodvážnejších chlapov. Poďme

poďme na ponorku, urobíme rozcvičku a vyplávame.

Vstúpiť do vody a urobiť si rozcvičku - otvorený zdroj s „rezancami“, zaznie pieseň "Oceán".

Časť II - hlavná:

choď

plávanie,

skontrolovať

pod vodou

čln: drží sa

zábradlie

splniť

pohyb

plaziť sa.

Hľadač: No, pripravení na cestu, vydávame sa na dlhú cestu k moru:

plaziť sa.

I .: Nekonečné more a koľko tu je

morský život !!! Tu plávajú

"Medúza"

pozri,

krásne

Hviezdy, ukážte sa

„Hviezdice“ a veselé „morské koníky“ („plaváky“).

Hľadač: Na mori to môže byť nebezpečné, stávajú sa rôzne nehody. Tu a teraz:

musíme zachrániť ježovky vyhodila ich búrka na breh a potrebujú pomoc

aby sa vrátili domov - „Zachráňte morských ježkov“ (plávanie na chrbte s loptičkami).

Misiu záchranárov sme teda dokončili.

Hľadač: Ach, chlapci, vidíte, ako je more rozbúrené? Pozri, je to také krásne

rejnoky plávajú: plávanie na prsiach.

Seeker: A tu sú morské tvory, ktoré žijú v hlbinách našich morí,

zbierajú sa šikovné odpadky, čistí sa morské dno, sú to dôležité kraby (kráčajúce bokom v

drep).

III. Záverečná časť

Pozerám sa:

Ako krásne sa plavia - veľmi rýchlo a hravo,

Zobrazujú sa nám chrbty z morská voda delfíny.

Pozývam vás na hru „Kŕdeľ delfínov“: (Pravidlá hry: Hrá sa pieseň „Asi

delfíny “, deti stoja vo dvojiciach a striedavo čupia vo vode; na "píšťalku"

sú postavené v stĺpci

jeden po druhom a vykonajte „skok delfína“ v

obruč s ďalším plávaním delfínskym spôsobom) -2-3 krát. (Ponorenie do obruče a

plávanie delfínskym spôsobom).

a uvidis co tam je? Nebojíte sa potápať? A ak tam niečo je

nájdite, potom vezmite a plávajte späť: ponorte sa do obruče s otvorenými očami

„Potápači“ (odobraté z dna ryby a prstenca).

Prekvapivý moment.

Hľadač: Pozrite sa, chlapci, tiež som sa ponoril do jaskyne a našiel som tam

Chytiť sa

krabica (truhlica) s prekvapením „Poklad - prekvapenie“.

Seeker: Je čas ísť domov.

9. Hľadač: Pozrite sa, tu sú koralové útesy! Aby sme im neublížili, je potrebné urobiť „mariňáka“

reťazec “-2 krát.

Musíte opatrne plávať okolo týchto útesov jeden po druhom na breh.

Seeker: Takže naša plavba sa skončila a vychádzame na teplý piesok pobrežia

(zvuky soundtracku "Zvuk mora").

Vychádzajúc z vody. (Dajte deťom prekvapenie.)

MBDOU materská škola číslo 6 „Alenushka“

OTVORENÁ LEKCIA PLÁVANIA

„PODVODNÝ SVET“

pre deti prípravnej skupiny

Dátum udalosti: 17.03.2015

Inštruktor plávania

Malysheva E.V.

G. Mendeleevsk

Abstrakt otvorená trieda plávanie "Podvodný svet"

pre deti prípravnej skupiny.

Cieľ:

Vzbudzujúci záujem o plávanie.

Prispievaním k formovaniu zdravého životného štýlu rozvíjajte u detí fyzické schopnosti.

Úlohy:

1. Pokračujte v učení sa ponoriť hlavu do vody a s výdychom do vody.
2. Vytvoriť deťom podmienky na zvládnutie schopnosti zaujať nepodporovanú pozíciu.
3. Na upevnenie plaveckých schopností a schopností: plazte sa pri plávaní na hrudi, s plaveckou doskou a bez podpory.
(Vzdelávacia oblasť “ Telesná výchova»).

4. Formovanie znalostí o pravidlách bezpečného správania sa na vode.
(Vzdelávacia oblasť „Bezpečnosť“).

5. Poskytnúť deťom predstavu o vztlaku predmetov, rozvíjať záujem o experimentovanie s hrou.
(Vzdelávacia oblasť „Poznanie“).

6. Trénujte dýchacie svaly;
7. prispievať k prevencii plochých nôh a porúch držania tela;
8. Rozvíjajte koordináciu pohybov pri cvičení vo vode;
9. Prispievajte k zachovaniu a posilňovaniu fyzické zdravie deti (obliekanie, vyzliekanie, starostlivosť o svoje veci, samopranie v sprche, otužovanie).
(Vzdelávacia oblasť „Zdravie“).

Materiál a vybavenie lekcie: závesná obruč - 1ks. („Labyrint“), penové dosky - 8 ks, „perly“ pre hru.

Prípravná časť

Komplex OSU na súši

7-10 minút

1. „Sledovať“

Východisková pozícia - základný postoj, ruky na páse.
1- naklonenie tela doprava.
2- i.p.
3- naklonenie tela doľava.
4- i.p.
(5-6 krát)
Indikácia metódy:
- rovný chrbát, ruky na páse.

2. "Mlyn"

I.p. - hlavný stojan, pravá ruka je hore, ľavá dole.
1-2 - striedajte kruhové pohyby s rovnými rukami dozadu.
3-4 - striedajte kruhové pohyby s rovnými rukami dopredu.
(5-6 krát)
Indikácia metódy:
- ruky rovné, nohy spolu.

3. "Husi"

I. str. - hlavný stojan.
1-3 - predkloňte sa, ruky dozadu.
2-4 - I. s.
(5-6 krát)
Indikácia metódy:
- zohnúť sa, pozerať sa dopredu.

4. „Krabi“

I. str. - hlavný stojan, ruky na páse.
1-3 sadnite si s rukami dopredu.
2-4 i.p.
(6-7 krát)
Indikácia metódy:
- drep úplne, chrbát rovno.

5. „Volavky“

I. str. - hlavný stojan, ruky dole.
1-3 - zdvihnite (pravú, ľavú) nohu ohnutú v kolene, mávajte rukami.
2-4 - I. s.
(6-7 krát)
Indikácia metódy:
- úplne pokrčte nohy, chrbát máte vystretý.

6. „Raketa“

I. str. hlavný stojan.
1-3 šplhajte na prsty na nohách, ruky hore, pozerajte sa na ruky
2-4 i.p.
(5-6 krát)
Indikácia metódy:
- nohy spolu, zdvihnite zrak.

7. "Float"

I. str. - hlavný stojan.
1-5 - sadnite si, objímte kolená rukami, pritlačte hlavu na kolená,
zadrž dych
2-4 i.p.
(3-4 krát)
Indikácia metódy:
- plne zoskupený.

Hlavná časť

Cvičenie vo vode

20-25 minút

1. "Float"

Účel: naučiť sa zostať pod vodou so zadržaním dychu.

Obsah. Zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych a so zatvorenými očami sa ponorte do vody. Silne pokrčte nohy, omotajte ruky okolo holení a kolená si pritiahnite k hrudníku, pokrčte hlavu čo najbližšie ku kolenám. V tejto polohe vyplávajte na hladinu vody. Plávajte na hladine bez zmeny polohy. Počítajte do 5. Potom sa pokojne dostanete dnu.
3-4 krát.

2. „Medúza“

Účel: naučiť sa voľne ležať na vode.

Obsah. Zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych a so sklonom dopredu si voľne ľahnite na vodu. Telo sa najskôr trochu potápa, potom pláva hore. Ležať nehybne vo vode.
3-4 krát.

3. „Hviezdice“

Účel: naučiť deti pri cvičení zadržať dych, ľahnúť si na vodu, narovnať ruky a nohy.

Obsah. Deti urobia „medúzu“, potom vytiahnu ruky a nohy na hladinu vody a narovnajú ich, potom ticho ležia na vode a zadržiavajú dych.
2 krát na hrudník a na chrbát.

4. Cvičenia na obnovu dýchania.

Obsah.
I. str. - hlavný stojan.

2 - výdych, ruky dole.

5. „Šípka“

Účel: naučiť sa kĺzať po vode so zadržaním dychu.

Obsah. I. str. - stojíte chrbtom k stene, chodidlo opierajte o bok. Ruky sú zdvihnuté (dlaň jednej ruky leží na zadnej strane druhej). Hlava je medzi rukami, uši sú zovreté rovnými rukami. Nakloňte sa nad vodu tvárou a rukami vo vode.

Nadýchnite sa a odrazte nohy zo strany a ľahnite si na vodu. Posuňte sa k opačnej strane bazéna.
5-6 krát.

6. „Katamarány“

Účel: naučiť prácu nôh ako pri kraulskom plávaní na opore.

Obsah. Choďte na stranu, chyťte podperu rukami. Ponorte telo do vody, hneď ako sa nohy vynoria a telo zaujme efektívnu polohu, začnite striedať pohyby nôh s plazením. Po úplnom výdychu sa postavte dnu.
2 minúty.

7. „Lode“.

Účel: zlepšiť prácu nôh (plazenie) pohyblivou oporou a výdychom do vody.

Obsah. I.p. - stojte chrbtom k stene a chodidlo položte na bok. Rovné ruky sú zdvihnuté nad hlavu (v rukách držia dosky). Začnite šmykľavkou na hrudi, ruky vystreté, hlava vo vode, potom nasledujú pohyby nôh ako pri kraule (vykonávajte do úplného výdychu do vody).
2 krát.

8. Cvičenia na obnovu dýchania.

Obsah.
I. str. - hlavný stojan.
1 - hlboký nádych, ruky hore.
2 - výdych, ruky dole.

Záverečná časť

vo vode

5 - 7 minút

Tunelová hra.

Účel: upevniť u detí pohybové schopnosti, kĺzanie vo vode.

Obsah. Deti sa pohybujú jedna za druhou po bazéne, na pokyn inštruktora sa striedavo zasúvajú do obruče.
Na signál každý vystúpi 1 krát a čaká na ďalší signál.
4 - 5 krát.

Hra „Potápači“.

Účel: upevniť schopnosti potápania pod vodou so zadržaním dychu s otvorenými očami.

Obsah. Inštruktor rozhadzuje „perly“ na dne bazéna, na povel ich deti zozbierajú a odovzdajú inštruktorovi.
3 krát.

Voľné plávanie s okruhmi a náramkami.

Účel: poskytnúť dieťaťu pocit voľnosti pohybu vo vode.

Obsah. Plávanie iným smerom.
Dodržuj vzdialenosť.
4 - 5 minút

Cvičenia na obnovu dýchania.

Vychádzajúc z vody.

Literatúra:

1. Eremeeva LF Naučte svoje dieťa plávať. Program plávania pre predškolské a mladšie deti školský vek... S-P., 2005.

2. Osokina T.N. a ďalšie.Výuka plávania v materskej škole: M., 2001.

3. Protchenko TA, Yu.A. Semenov Výučba plávania pre predškolákov a mladších študentov: Praktický sprievodca. - M., 2003

4. Bulgakova N.Zh. Plávanie / ABC of sport / M., 1999.

5. Bulgakova N.Zh. Wellness, liečebné a adaptačné plávanie. M., 2008

6. Bulgakova N.Zh .. Zoznámte sa - plávanie. M., 2002.

7. Metodická príručka vstupného vyučovania plávania. M., 2000.

8. Mrykhin R.P. Učím sa plávať. RnD., 2001.

9. Mukhortova E.Yu .. Učenie detí plávať M., 2008.

10. Plávanie. Osnovy pre deti od 2 do 7 rokov. M., 1999.

11. Bazény. Hygienické požiadavky k zariadeniu, prevádzke a kvalite vody. Kontrola kvality. Sanitárne a epidemiologické pravidlá a predpisy. San PiN 2.1.2.1188 - 03.


mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia okresnej materskej školy Kovdorsky č. 29 „Skazka“

Synopsa priamo - vzdelávacie aktivity v plávaní v prípravnej skupine „Námorné cvičenia“

Vyvinutý:
Shchepelina Vera Alexandrovna
inštruktor telesnej výchovy
MADOU №29 „Rozprávka“
1 kvalifikačná kategória


mesto Kovdor

Synopsa priamo - vzdelávacie aktivity v plávaní v prípravnej skupine „Námorné cvičenia“

Účel: Podpora potrieb a návykov zdravého životného štýlu

Úlohy: Vzdelávacia oblasť: Fyzický rozvoj:
1. Zdokonaliť naučené prvky plávania v neštandardnom prostredí.
2. Prispievať k prevencii plochých chodidiel, porúch držania tela, k rozvoju dýchacích svalov.
3. Podporovať rozvoj fyzických vlastností: vytrvalosť, koordinácia, obratnosť, rýchlosť.
Vývoj reči:
1. Formovať schopnosť logicky myslieť, odpovedať na vyhľadávacie otázky.
2. Obohatiť slovnú zásobu detí.
Sociálny a komunikačný rozvoj:
1. Formovať priateľské vzťahy v tíme, schopnosť poskytovať pomoc a podporu.

Prípravné práce: Čítanie kníh a rozprávanie o druhej svetovej vojne; aké typy vojsk existujú; Námorníctvo (ktoré je súčasťou námorníctva).
Počúvanie hudby.
Rozhovor s deťmi o zdravom životnom štýle, čo musíte urobiť, aby ste boli zdraví.

Inventár a vybavenie: stojan "Tréningové centrum";
plavecké dosky (lode) podľa počtu detí; obruč, potápačský oblúk, potápajúce sa objekty (míny), šifrovaná správa (podľa počtu detí), hudba.

Priebeh hodiny:

Deti prichádzajú do „školiaceho strediska na školenie námorná pechota»Pod vedením pedagóga.
Instr. Ahojte chlapi. Od hlavného veliteľstva námorníctva bol prijatý príkaz na nábor kadetov k námornej pechote. Potrebujem však odvážnych, silných, obratných, pozorných a zdravých bojovníkov.
Povedzte mi, prosím, ako sa staráte o svoje zdravie?
Odpovede detí (dodržiavame denný režim, cvičíme, správne jeme, temperujeme sa, robíme telesnú výchovu).
Inštruktor: Výborne! Potom vás pozývam na námorné cvičenia a ak prejdete všetkými testami, budete zapísaní do oddielu námornej pechoty.
Medzitým sa musíte rýchlo prezliecť do špeciálneho vybavenia a ísť na mólo.
(Deti sa umyjú v sprche, oblečú si plavky a zostúpia k bazénu, postavte sa nabok.)
Inštruktor: Chlapci, špeciálna skupina z veliteľstva bude pozorovať naše cvičenia na brehu.

Inštruktor: Tu je úloha, ktorú musíte splniť: vyjdite na loď na otvorené more, preskúmajte dno a nájdite potopenú loď. Zostali míny, treba ich nájsť a vyviesť na breh.
Pred odchodom skontrolujme lode, ak je tam nejaká diera, potom loď nebude schopná plaviť sa.
Deti vykonávajú cvičenie „hviezda“, „šíp“.
Inštruktor: Skvelé, všetky lode sú na hladine a môžu ísť na more.
Potrebujeme však naplniť nádrže palivom (deti vydychujú do vody - 20 -krát).
Teraz zahrejeme motory (deti vykonávajú pohyby nohami, plazia sa / hrudníkom - 2 krát)
"Lode sú pripravené vyraziť na more, zdvihnúť kotvu" (kapitán zdvihne kotvu a položí ju na bok).
„Úplne vpred“ (deti vykonávajú šmykľavku na prsiach s prácou nôh, držia sa plaveckej dosky - 2,5 kola, po každom kole 2 krát vydýchnu do vody).
Po dokončení úlohy sa postavia na hlbokú časť bazéna pozdĺž zábradlia a dosky položia na bok.
Inštruktor: Sme na šírom mori. Potrebujeme preskúmať dno a nájsť potopenú loď (deti sa potápajú, skúmajte dno. Veliteľ hlási „loď sa našla).
Inštruktor: Chlapci, potápame sa otvoreným poklopom, vyberáme mínu a berieme ju na breh (deti sa potápajú cez obruč, dostávajú mínu zo dna, plávajú, pracujú nohami oblúkom, vložia ich do nádoby. , vráťte sa na koniec stĺpca).
Inštruktor: Veliteľ, správa o dokončení misie.
Veliteľ hlási: „Loď bola vyčistená.“
Inštruktor: Výborne! Teraz je potrebné doručiť do centrály zašifrovanú správu, že cesta pre lode je voľná.
(Deti vykonávajú šmykľavku na hrudi s prácou nôh, pričom časť správy držia v rukách)
Inštruktor: Chlapci, prišiel rádiogram, niekde v mori sa objavila neidentifikovaná loď. Vezmite ďalekohľad a starostlivo preskúmajte všetko naokolo (deti zobrazujú ďalekohľady rukami a pozerajú sa zľava, doprava, priamo pred seba.
Pomenujte položky, ktoré sa našli (veľryba, korytnačka, chobotnica, loď).
Inštruktor: Je potrebné uvoľniť torpédo a zasiahnuť nepriateľskú loď.
(Deti vykonávajú kĺzanie s prácou nôh do strany - 2 krát).
Inštruktor: Výborne, všetky úlohy sú splnené.
Pred návratom domov si musíme oddýchnuť.
(Deti voľne stoja okolo bazéna a cvičia hviezdy na chrbte).
Inštruktor: Čas vrátiť sa na základňu. Ako byť?
Lode boli unesené veľmi ďaleko, ako sa dostaneme späť na základňu?
Deti odpovedajú: môžeme plávať.
Inštruktor: Potom sme plávali.
Deti plávajú metódou „plaziť sa na hrudi“ - 2 kruhy.
Inštruktor: No, vrátili sme sa na základňu.
Vďaka všetkým. Dobre! Všetky testy boli úspešné, ste zapísaní v oddelení námornej pechoty. Každý dostane žetón, ktorý naznačuje, že je členom námornej jednotky.
(Položil som si na ruku žetón).

Tým sa naše učenie končí. Čakáme na ďalšiu objednávku. A v skupine nájdete maškrtu od hlavného vojenského veliteľa flotily.
Deti vychádzajú z bazéna.

Knižnica
materiály

Lekcia 1-2.

Úlohy: pripomenúť deťom pravidlá správania sa v bazéne;

zoznámiť ich s rôzne cesty plávanie-plazenie sa na hrudi a na chrbte (ukáž obrázky);

nauč sa sebavedomo vstupovať do vody, potápať sa bezhlavo.

Na pozemku. Oru # 1.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, chyťte plávajúcu hračku, kráčajte a behajte s hračkou v rukách rôznymi smermi, podľa potreby sa ponorte.

2. Ponorte sa do hlavy s hlavou dokopy, stojte v kruhu a držte sa za ruky, 3-4 krát.

3. Hra „Seina“ (2-3 minúty).

4. Ukážte, kto a ako vie plávať.

Lekcia 3-4.

Úlohy: naučte deti sebavedomo sa ponoriť bezhlavo do vody;

cvičenie pri chôdzi dopredu a dozadu (hĺbka k hrudníku), prekonávanie odolnosti voči vode;

naučte sa konať organizovane, netlačte jeden na druhého.

Na pozemku. Naše číslo 2.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, kráčajte po boku bez toho, aby ste sa držali zábradlia.

2. Držte sa držadla, boku, podrepu, ponorte sa do vody hlavou, 4-5 krát.

3. Choďte zo strany na stranu tam a späť, pričom si pomáhate hladkými pohybmi rúk, 2-3 krát. 4. Skočte na miesto a rukami sa tlačte proti vode („Kto je vyšší?“), 7-8 krát.

5. Bežte vo vode, navzájom sa dobiehajte („Sme vtipní chalani“), 3-4 krát.

6. Držte sa za bok, držadlo rukami, ľahnite si na vodu, zaujmite vodorovnú polohu („ukážte svoje päty“), 2-3 krát. 7. Nezávislé hry s hračkami.

Lekcia 5-6.

Úlohy: naučiť deti, vstupujúce do vody, potápať sa samy s hlavou;

cvičenie v páre, držanie rúk;

pestovať odvahu.

Na pozemku. Oru # 3.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody a bezhlavo sa ponorte.

2. Kráčajte po boku, predkloňte sa, ruky založte ako čln, 1-2 minúty.

3. Utekajte, na signál pádu do vody, ruky natiahnuté dopredu.

4. Choďte a behajte vo dvojiciach po bazéne, držte sa za ruky, 2-3 minúty.

5. Stojacie ponorenie do vody až po bradu, k očiam, s hlavou („pumpa“), 6-8 min.

6. Striedavo vykonávajte hru „Nahnevaná ryba“, 3-4 krát, vo dvojiciach proti sebe a držiac sa za ruky.

Lekcia 7-8.

Úlohy: naďalej učte deti, aby sa nebáli ponoriť sa do vody, aby si po ponorení hlavy do vody neutierali tvár, cvičili svoju schopnosť výdychu do vody;

zlepšiť schopnosť ležať na hladine vody;

zintenzívniť pozornosť detí.

Na pozemku. Oru # 4.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, kráčajte po boku a pomáhajte si rukami, 1-2 min.

2. Bežte pomaly a rýchlo, pomáhajte si rukami, s bežiacim štartom padajte do vody, bezhlavo sa ponorte, snažte sa neutierať si vodu z tváre, 2-3 minúty.

3. Postavte sa vo dvojici, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, klesnite k nosu a prudko vydýchnite, aby bolo veľa bublín, 3-4 krát.

4. 2-3 krát urobte „Medúzu“.

5. Skoky vo dvojiciach, pohyb vpred, ktorých dvojica sa rýchlo presunie na opačnú stranu bazéna, 2-3 krát.

6. Postavte sa nabok, držte sa ho rukami, sadnite si a vyskočte čo najvyššie, aby sa vaše nohy zdvihli zo dna bazéna, 4-5 krát.

7. Hra „Nájdi si partnera“, bežiaca za sebou, 2-3 krát. 8. Posaďte sa, vydýchnite do vody, 5-6 krát.

Lekcia 9-10.

Úlohy: naďalej učte deti dýchať do vody; otvorte vo vode oči; rozvíjajte schopnosť vodorovnej polohy tela vo vode.

Na pozemku. Alebo # 5.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, ponorte sa hlavou k brade.

2. Behajte a zdvíhajte kolená vysoko („Kone“), 2-3 minúty.

3. Postavte sa nabok, držte sa ho rukami, ponorte sa do vody hlavou a rýchlo vyskočte 3-4 krát.

4. Postavte sa do kruhu, držte sa za ruky, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, klesnite k očiam, vydýchnite, aby sa objavili bubliny, 3-4 krát.

5. Postavte sa do kruhu, sklopte tvár do vody, 2-3 krát otvorte oči. (Zvážte predmety vo vode, počítajte prsty atď.).

6. Hra „Kolotoč“.

7. Ležať na vode, držať sa na boku, pohybovať rovnými nohami hore a dole 3-4 krát.

8. Hra „Uteč za loptou“ (voľná hra s loptou), 2-3 krát.

Lekcia 11-12.

Úlohy: pokračujte v formovaní schopnosti zhlboka sa nadýchnuť o dlhom plnom výdychu; pripravte sa na predvádzanie sklzu na hrudi; naučiť sa pohyby nôh.

Na pozemku. Oru # 6.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, v polodrepe kráčajte po bazéne, ruky položte na plávajúci predmet (doska, hračka), 1-2 min.

2. Urobte šplechot energickým potleskom dlaní vo vode.

3. V stoji sa mierne predkloňte, posuňte obe ruky doprava a doľava, ako pri pláchaní bielizne. 4. Zdvihnite ruky, nadýchnite sa, potom si sadnite, rukami zovrite kolená a vydýchnite do vody, 2-3 krát.

5. Choďte do obruče, spustite do vody, bezhlavo sa vrhajte, 2-3 minúty.

6. Držte sa na boku alebo zábradlí, narovnajte nohy dozadu tak, aby plávali (päty sú viditeľné), spustite tvár do vody, 2-3 krát.

7. Hra „Medveď Umka a ryby“.

8. Vydýchnite do vody, 4-6 krát.

Lekcia 13-14.

Úlohy: naučte sa pohybovať a navigovať pod vodou, ležať na vode, zvládnuť pohyb nôh plazením; vychovávať u detí iniciatívu a vynaliezavosť.

Na pozemku. Naše číslo 7.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, bežte po boku a pomôžte si veslárskymi pohybmi rúk, 1-2 min. Ponorte sa do hlavy.

2. V sede, výdych do vody, 5-6 krát.

3. Ľahnite si na vodu, držte sa zábradlia, cvičte nohami, 1-2 minúty.

4. Choďte okolo bazéna, sklopte tvár a vydýchnite do vody, 1-2 minúty.

5. Skáčte po dne zo strany na stranu, pričom si pomôžte rukami („Kto je rýchlejší?“), 2-3 krát.

6. Ponorte sa pod obruč plávajúcu na vode, 4-5 krát.

7. Hra „Spider-bug“ (2-3 r

Lekcia 15-16.

Úlohy: naučte deti ležať na hladine vody, pohybovať sa vo vode rovno, bokom;

zoznámiť sa s pohybmi nôh pri kĺzaní;

zistiť konzistentnosť akcií.

Na pozemku. Oru # 8.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, ponorte sa bezhlavo, s výdychom do vody, 4-6 krát.

2. Kráčajte jeden po druhom, hrabajte vodu rukami, 1-2 minúty.

3. Kráčajte doprava a doľava s bočnými krokmi, držte sa za ruky, 1-2 minúty. Spolu sa ponorte až po krk.

4. Postavte sa do kruhu, zdvihnite ruky, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, zoskupte sa, plávajte („ako plavák“), výdych postupne do vody, postavte sa, narovnajte sa, 3-4 krát.

5. Ležať na vode, držať sa, vykonávať pohyby nohami, ako pri plazení, 2-3 minúty.

6. Postavte sa do dvojíc tvárou k sebe, chyťte sa za ruky. Jeden narovnáva nohy dozadu a pohybuje sa, ako pri voľnom štýle, druhý ho ťahá, ako keby vo vleku, ustúpil (vykonávajte od stredu bazéna k boku). Zmeňte úlohy 3-4 krát. Hra „Kríže a šťuky“, 3-4 krát. 8. Skúste plávať sami.

Lekcia 17-18.

Úlohy: naučiť deti šmýkať sa, pokračovať v upevňovaní schopnosti ponoriť sa do vody hlavou, otvoriť oči, pohybovať sa vo vode rôznymi smermi, pričom si navzájom neprekážajú;

Naučiť učiteľa pozorne počúvať, konať rýchlo, organizovane na signál.

Na pozemku. Naše číslo 9.

Vo vode.

1 . s bežiacim štartom spadnúť do vody, strmhlav sa vrhnúť, 2-4 krát.

2. Postavte sa nabok, zdvihnite ruky hore, dlane položte jedna na druhú (hlava medzi ruky), mierne sa odtlačte od dna bazéna, kĺzajte sa po vode smerom k druhej strane a zadržte dych , 4-6 krát.

3. Stojte vo dvojici, držte sa za ruky, striedavo drepujte, ponorte sa do vody hlavou a s výdychom („Pumpa“), 3-4 krát.

4. Hra „V ťahu“ pohybmi nôh, 3-4 krát.

5. Posaďte sa, sklopte tvár a hlavu do vody, skúmajte predmety na dne bazéna, 2-3 krát, 2-3 krát.

6. Vydýchnite do vody, 5-6 krát.

7. Hra „Sme zábavní chlapci“ (beh, učiteľ jazdy), 3-4 krát.

Lekcia 19-20.

Úlohy: naďalej učte deti kĺzať sa po hrudníku; zoznámiť sa s kĺzaním po chrbte. Cvičenie pri výdychu do vody s horizontálnou polohou tela; vychovať organizáciu.

Na pozemku. Naše číslo 10.

Vo vode.

1. Kráčajte po bazéne s chrbtom dopredu, hrabajte sa rukami, 2-4 krát.

2. Pohybujte oboma rukami sprava doľava a naopak v blízkosti hladiny vody, dlaňami robte vlny, 6-8 krát.

3. Držte sa nabok, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, ponorení hlavou, výdych, 5-6 krát.

4. Posuňte sa a odtlačte jednu nohu od steny bazéna. Na dosiahnutie úplného narovnania od detí (poloha „šípky“) 4-5 krát.

5. Držte sa na boku, natiahnite nohy tak, aby plávali hore, striedavými pohybmi robte rovné nohy hore a dole. Opakujte 3-4 krát.

6. Posuňte sa na chrbát s podporou, 2-3 krát.

7. Hra „Round dance“, 3-4 krát.

8. Vydýchnite do vody, 4-6 krát.

Lekcia 21-22.

Úlohy: upevniť schopnosť voľne ležať na vode, vznášať sa; naučte sa vydychovať do vody pri kĺzaní po hrudníku; pestujte odvahu, vytrvalosť.

Na pozemku. Naše číslo 11.

Vo vode.

    Vstúpte do vody, ponorte sa bezhlavo, 1-2 minúty.

    Bežte rôznymi smermi, hrabajte vodu rukami, na signál, aby ste stáli bokom, otočte sa k nej chrbtom, 2-3 krát.

    V stoji zdvihnite ruky dopredu a hore, nadýchnite sa, zadržte dych, predkloňte sa, jemne si ľahnite na vodu, relaxujte, vyplávajte na hladinu vody, plávajte ako „medúza“, postavte sa, 2 krát.

    Z polohy „medúzy“ urobte „hviezdicu“, 2 krát.

    Opakujte „plávanie“ 2 krát.

    Odrazte nohami zospodu, kĺzajte dopredu, paže dopredu, s výdychom do vody („šípka“).

    Hra Vlak do tunela! »(Choďte jeden po druhom, potápajte sa do obruče), umiestnené zvisle, 2-3 krát.

    Voľné plávanie, nezávislé vodné hry.

    Vydýchnite do vody, 3-5 krát.

Lekcia 23-24.

Úlohy: naučte deti plávať a ležať na chrbte;

Pripravte sa na učenie pohybov rúk;

Vycvičte sa na navigáciu počas jazdy vo vode.

Na pozemku. Naše číslo 12.

Vo vode .

1. Vstúpte do vody. Postavte sa bokom s pravým bokom, držte sa ho pravá ruka, nadýchnite sa, ponorte tvár do vody, zadržte dych (počítajte do troch), narovnajte sa, vydýchnite. To isté urobte tak, že sa ľavou rukou pridržíte zábradlia, opakujte 2-3 krát.

2. Držte sa oboma rukami, nadýchnite sa, sadnite si a bezhlavo sa ponorte do vody, 3-4 krát vydýchnite.

3. Cvičenie zopakujte - v ľahu na hrudi, po 2 krát.

4. Stojíte vo vode až po pás, dáte ruky, nadýchnete sa, zadržíte dych, sadnete si, pomaly sa ohnete dozadu, ľahnete si na chrbát, vyplávate na hladinu vody, plávate a voľne dýchate, 3-4 krát.

5. Posuňte sa na hrudník cez bazén, 3-4 krát.

6. Hra „Wasp“.

7. Samostatné plávanie a hra s hračkami.

Lekcia 25-26.

Ciele: zoznámiť deti s kĺzaním po hrudníku s výdychom do vody;

Cvičte pohyby s rovnými nohami, ako pri metóde plazenia;

Formujte zručnosti v ľahu na chrbte;

Podporujte odvahu.

Na pozemku. Naše číslo 13.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody. Bežte vo dvojiciach, držte sa za ruky, zo strany na stranu.

2. Drepte vo dvojiciach, ktorí zostanú pod vodou dlhšie (počítajte) a urobte viac bublín, 3-4 krát.

3. Držte sa bokom rukami a vykonávajte pohyby s rovnými nohami, ako pri plazení, 2-3 minúty.

4. Staňte sa, ruky za hlavou, sadnite si a ľahnite si na chrbát, plávajte v tejto polohe, 2-3 krát.

5. Vydychujte do vody ústami, 5-6 krát. 6. Skĺznite na hrudník, vydýchnite do vody (pre 1-4 počty), 3-4 krát. 7. Hra „Vlak do tunela!“, 2-3 krát. 8. Nezávislé vodné hry.

Lekcia 27-28.

Úlohy: naučiť sa kĺzať po chrbte;

zoznámiť sa s pohybom nôh ležiacich na chrbte, držiacich stranu;

vlak, aby pôsobil na signál.

Na pozemku. Naše číslo 14.

Vo vode.

    Vstúpte do vody. Bežte rôznymi smermi. Pri signáli potápať sa bezhlavo; potom urobte „medúzu“; potom si ľahnite na chrbát; urobte „plavák“. Každý pohyb zopakujte 2 -krát.

    Kĺzanie na hrudi s výdychom do vody ústami (pomaly, na 1–4 počty), 6 krát.

    Ležať na chrbte, držať sa na boku, pracovať s rovnými nohami, ako u králika.

    Stojíte v kruhu, držíte sa za ruky, sadnite si, ponorte sa k nosu a pomaly vydýchajte, 2-3 krát.

    Hra „Potápači“ (získajte predmet zospodu), 2-3 krát.

    Hra „Sme zábavní chlapci“, 2-3 krát.

    Bežte na vode vo dvojiciach; tri naraz.

Lekcia 29-30.

Úlohy: cvičte deti v kĺzaní (tlačenie zo steny bazéna);

zoznámiť sa s kombináciou nádychu a výdychu do vody v horizontálnej polohe; formovať schopnosť kĺzať po chrbte; vychovávať k samostatnosti, odvahe.

Na pozemku. Alebo 15.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, ponorte sa.

2. Držte sa za ruky na boku, nadýchnite sa, ponorte hlavu do vody, s výdychom, 4-6 krát.

3. Behajte vo dvojiciach, držte sa za ruky, 2-3 minúty.

4. Po vytlačení zo steny bazéna sa posuňte na hrudník, 2-4 krát.

5. Držte sa držadla alebo boku, ležte vodorovne, päty sú na vode viditeľné, nadýchnite sa, zadržte dych, sklopte tvár, vydýchnite (pomaly na 1-4 počty), postavte sa. Opakujte 4 krát.

6. Posuňte sa na chrbát, ruky hore („šípka“).

7. Hra „Odvážni chlapci“.

8. Voľné plávanie.

Lekcia 31-32.

Úlohy: upevniť schopnosť otvárať oči vo vode;

ukážte deťom kĺzanie s doskou alebo hračkou v rukách;

trénujte, aby ste sa pri kĺzaní vydýchali do vody;

rozvíjať orientáciu vo vode a nezávislosť konania.

Na pozemku. Alebo # 16.

Vo vode.

1. Postavte sa do dvojíc, na signál, sadnite si, ponorte sa do vody s otvorenými očami, 2-3 krát sa na seba pozrite. To isté, ale s výdychom do vody, 3-4 krát.

2. Behajte po bazéne, dobiehajte svoj pár, 1-2 min.

3. Postavte sa nabok, vezmite dosku, posuňte sa na druhú stranu na signál, všetko súčasne, 3-4 krát. 4. Kĺzajte na hrudi, doskou, s výdychom do vody (zatlačte, tvárou do vody, vydýchnite 1-4 počty), 4-6 krát. Posuňte sa na chrbát, držte hračku pod hlavou, držte ju oboma rukami, 3-4 krát. 6. Posuňte sa na hrudník, v strede sa otočte na chrbát („skrutka“), 2-4 krát.

7. Hry „Potápač“, „Šťuka“.

Lekcia 33-34.

Úlohy: naučiť sa pohyby nôh pri kĺzaní po hrudníku s predmetom v rukách;

Naučte sa pohybovať po dne pomocou ťahov ruky;

naučiť pomáhať súdruhom.

Na pozemku. Naše číslo 17.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, bezhlavo sa ponorte, s výdychom do vody, 2-3 krát.

2. Na signál prebehnite cez bazén, vezmite si hračku, 1-2 minúty (hračky plávajú na vode).

3. Postavte sa nabok a fúkajte na hračku čo najsilnejšie a dlhšie (podľa počtu, kto bude plávať ďalej), 3-4 krát.

4. Vydýchnite do vody, 3-4 krát.

5. Držte hračku v rukách, odstrčte ju dvoma nohami a 2-3 krát sa posuňte.

6. To isté, ale so zadržaním dychu (plávame a nedýchame) (na signál), 1-2 min.

7. Drepnite a vyskočte z vody čo najvyššie, ponorte sa do vody hlavou a vo vode vydýchnite, 3-4 krát.

8. V stoji, pokrčte sa, ruky natiahnuté pod vodou, bradu vo vode, pomaly hladkajte jednou rukou, potom druhou, vykročte dopredu, 10 -krát.

9. Hry „Jazda v kruhoch“, „Odvážni chlapci“.

Lekcia 35-36.

Úlohy: naučiť sa koordinovanému pohybu nôh plaziť sa na hrudi s dýchaním s dôrazom na miesto;

naučte deti kĺzať sa po hrudníku pohybmi nôh;

zlepšiť schopnosť kĺzať po chrbte, koordinovať akcie.

Na pozemku. Naše číslo 18.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, ľubovoľne sa ponorte, pomaly vydýchnite 4-6 krát do vody cez ústa.

2. Hra „Fontána“.

3. Ležať vo vode, opierať sa o bok, položiť bradu na vodu, otočiť hlavu tak, aby bolo jedno ucho skryté pod vodou, nadýchnuť sa v tejto polohe, otočiť hlavu a ponoriť tvár do vody, výdych 2 -3 krát.

4. Kombinujte akcie vdýchnutie-výdych s pohybmi nôh plazením (počítajúc 1-4), 3-4 krát.

5. Posuňte sa po zatlačení na stenu bazéna na chrbte a natiahnite ruky nahor, 5-6 krát.

6. V stoji, predkloňte sa, robte údery rukou, 6-8 krát.

7. V rovnakej východiskovej polohe položte ruky na kolená, bradu vo vode, nádych, spustenie tváre do vody, výdych, 2-4 krát.

8. Na zlepšenie pohybu nôh pri kĺzaní po hrudníku 1-2 min.

9. Hra „More je znepokojené“.

10. Voľné plávanie.

Lekcia 37-38.

Úlohy: naučte deti plávať na hrudi s predmetom v rukách pomocou pohybov nôh;

precvičte si kĺzanie na chrbte; rozvíjajte obratnosť, odvahu a orientáciu vo vode.

Na pozemku. Naše číslo 19.

Vo vode.

1. Po vstupe do vody sa ponorte a „chyťte“ malú obruč alebo kruh plávajúci na hladine 2-3 krát na hlave.

2. Stojaci tvárou k boku, ruky dole, voľne ležať na vode, na chrbte, ruky držať v bok, odtláčať nohy, šmýkať sa, 5-6 krát.

3. V ľahu na hrudi sa rukami pridržiavajte zábradlia alebo boku, vykonávajte pohyby nôh, kombinujte ich s dýchaním, 1 min.

4. Skúste si sadnúť na dno bazéna.

5. Hra „Odvážni chlapci“.

6. Plávajte na hrudi pohybmi nôh s predmetom v rukách, 2 min.

7. Z hodiny 18 zopakujte cvičenia 5 a 6 (s otáčaním hlavy).

8. Hra Vlak do tunela! “. 9. Voľné plávanie.

Lekcia 39-40.

Úlohy: zoznámiť deti s cvičeniami pri kĺzaní na hrudi s pohybmi nôh v kombinácii s výdychom a vdýchnutím;

naučte kĺzanie hladkými pohybmi rúk;

Na pozemku. Alebo 20.

Vo vode.

1. Plávajte a ležte na vode podľa vlastného výberu.

2. Hra „Zrkadlo“ vo dvojici.

3. V stoji zdvihnite ruky hore, spojte dlane (zaujmite polohu „šípky“), odstrčte dvoma nohami, posuňte sa na hrudi na opačnú stranu bazéna, kĺzajte späť na chrbát, 3-4 krát.

4. Kĺzajte na hrudi pomocou pohybov nôh po odtlačení z boku, pričom výdych spojte do vody a vdýchnutia (otočte hlavu na stranu), 2-3 krát.

5. Herní „potápači“.

6. Plávajte na hrudi pohybmi nôh s doskou v rukách, 1-2 min.

7. Plávajte na chrbte pomocou pohybov nôh s doskou za hlavou, 1-2 min.

8. Kĺzajte na hrudi a na chrbte hladkými pohybmi rúk.

9. Vydýchnite do vody, 5-6 krát.

10. Voľné plávanie.

Nájdite materiál pre akúkoľvek lekciu,
uvedenie vášho predmetu (kategórie), triedy, učebnice a témy:

Všetky kategórie Algebra Angličtina Astronómia Biológia Všeobecné dejiny Geografia Geometria Riaditeľ, vedúci učiteľ Pridať. Vzdelávanie Predškolská výchova Prírodoveda Výtvarné umenie, MHC Cudzie jazyky Informatika Dejiny Ruska Triedny učiteľ Korekčné vzdelávanie Literatúra Literárne čítanie Logopédia Matematika Hudba Základné ročníky Nemecký OBZH Sociálne vedy Svet okolo prírody Náuka o náboženstve Ruský jazyk Sociálny učiteľ Technológia Ukrajinský jazyk Fyzika Fyzikálny kultúra chémia psychológia francúzsky jazyk škola iné

Všetky stupne Predškoláci Stupeň 1 stupeň 2 stupeň 3 stupeň 4 stupeň 4 stupeň 5 stupeň 6 stupeň 7 stupeň 8 stupeň 8 stupeň 9 stupeň 10 stupeň 11

Všetky návody

Všetky témy

tiež si môžete vybrať typ materiálu:

Stručný opis dokument:

Prehľad plaveckých lekcií v seniorských skupinách

Lekcia 1-2.

Úlohy: pripomenúť deťom pravidlá správania sa v bazéne;

zoznámiť ich s rôznymi spôsobmi plávania-plaziť sa na hrudi a na chrbte (ukázať obrázky);

nauč sa sebavedomo vstupovať do vody, potápať sa bezhlavo.

Na pozemku. Oru # 1.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, chyťte plávajúcu hračku, kráčajte a behajte s hračkou v rukách rôznymi smermi, podľa potreby sa ponorte.

2. 3-4 krát sa ponoriť do vody s hlavami dokopy, stáť v kruhu a držať sa za ruky.

3. Hra „Seina“ (2-3 minúty).

4. Ukážte, kto a ako vie plávať.

Lekcia 3-4.

Úlohy: naučte deti sebavedomo sa potápať bezhlavo do vody;

cvičenie pri chôdzi dopredu a dozadu (hĺbka k hrudníku), prekonávanie odolnosti voči vode;

naučte sa konať organizovane, netlačiť jeden na druhého.

Na pozemku. Naše číslo 2.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, kráčajte po boku bez toho, aby ste sa držali zábradlia.

2. Držte sa držadla, boku, podrepu, ponorte sa do vody hlavou, 4-5 krát.

3. Choďte zo strany na stranu tam a späť a pomôžte si veslovacími pohybmi rúk, 2-3 krát. 4. Skočte na miesto a rukami sa tlačte proti vode („Kto je vyšší?“), 7-8 krát.

5. Behajte vo vode, aby ste sa navzájom dobehli („Sme zábavní chlapci“), 3-4 krát.

6. Držte sa za bok, držadlo rukami, ľahnite si na vodu, zaujmite vodorovnú polohu („ukážte svoje päty“), 2-3 krát. 7. Nezávislé hry s hračkami.

Lekcia 5-6.

Úlohy: naučte deti, ktoré vstupujú do vody, potápať sa samy;

cvičenie v páre, držanie rúk;

pestovať odvahu.

Na pozemku. Oru # 3.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody a bezhlavo sa ponorte.

2. Kráčajte po boku, predkloňte sa a založte ruky ako čln, 1-2 minúty.

3. Utekajte, na signál pádu do vody, ruky natiahnuté dopredu.

4. Choďte a behajte vo dvojiciach po bazéne, držte sa za ruky, 2-3 minúty.

5. Stojacie ponorenie do vody až po bradu, k očiam, s hlavou („pumpa“), 6-8 min.

6. Striedavo vykonávajte hru „Nahnevaná ryba“, 3-4 krát, vo dvojiciach proti sebe a držiac sa za ruky.

Lekcia 7-8.

Úlohy: naďalej učte deti, aby sa nebáli ponoriť sa do vody, aby si po ponorení hlavy do vody neutierali tvár, cvičili svoju schopnosť výdychu do vody;

zlepšiť schopnosť ležať na hladine vody;

zintenzívniť pozornosť detí.

Na pozemku. Oru # 4.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, kráčajte po boku a pomáhajte si rukami, 1-2 min.

2. Bežte pomaly a rýchlo, pomáhajte si rukami, s bežiacim štartom padajte do vody, bezhlavo sa ponorte, snažte sa neutierať si vodu z tváre, 2-3 minúty.

3. Postavte sa vo dvojici, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, klesnite k nosu a prudko vydýchnite, aby bolo veľa bublín, 3-4 krát.

4. 2-3 krát urobte „Medúzu“.

5. Skoky vo dvojiciach, pohyb vpred, ktorých dvojica sa rýchlo presunie na opačnú stranu bazéna, 2-3 krát.

6. Postavte sa nabok, držte sa ho rukami, sadnite si a vyskočte čo najvyššie, aby sa vaše nohy zdvihli zo dna bazéna, 4-5 krát.

7. Hra „Nájdi si partnera“, bežiaca za sebou, 2-3 krát. 8. Posaďte sa, vydýchnite do vody, 5-6 krát.

Lekcia 9-10.

Úlohy: naďalej učte deti dýchať do vody; otvorte vo vode oči; rozvíjajte schopnosť vodorovnej polohy tela vo vode.

Na pozemku. Alebo # 5.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, ponorte sa hlavou k brade.

2. Behajte a zdvíhajte kolená vysoko („Kone“), 2-3 minúty.

3. Postavte sa nabok, držte sa ho rukami, ponorte sa do vody hlavou a rýchlo vyskočte 3-4 krát.

4. Postavte sa do kruhu, držte sa za ruky, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, klesnite k očiam, vydýchnite, aby sa objavili bubliny, 3-4 krát.

5. Postavte sa do kruhu, sklopte tvár do vody, 2-3 krát otvorte oči. (Zvážte predmety vo vode, počítajte prsty atď.).

6. Hra „Kolotoč“.

7. Ležať na vode, držať sa na boku, pohybovať rovnými nohami hore a dole 3-4 krát.

8. Hra „Uteč za loptou“ (voľná hra s loptou), 2-3 krát.

Lekcia 11-12.

Úlohy: pokračujte vo formovaní schopnosti zhlboka sa nadýchnuť o dlhom plnom výdychu; pripravte sa na predvádzanie sklzu na hrudi; naučiť sa pohyby nôh.

Na pozemku. Oru # 6.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, v polodrepe kráčajte po bazéne, ruky položte na plávajúci predmet (doska, hračka), 1-2 min.

2. Urobte šplechot energickým potleskom dlaní vo vode.

3. V stoji sa mierne predkloňte, posuňte obe ruky doprava a doľava, ako pri pláchaní bielizne. 4. Zdvihnite ruky, nadýchnite sa, potom si sadnite, rukami zovrite kolená a vydýchnite do vody, 2-3 krát.

5. Choďte do obruče, spustite do vody, bezhlavo sa vrhajte, 2-3 minúty.

6. Držte sa naboku alebo zábradlia, narovnajte nohy dozadu tak, aby plávali (päty sú viditeľné), spustite tvár do vody, 2-3 krát.

7. Hra „Medveď Umka a ryby“.

8. Vydýchnite do vody, 4-6 krát.

Lekcia 13-14.

Úlohy: naučte sa pohybovať a navigovať pod vodou, ležať na vode, ovládať pohyby plazivých nôh; vychovávať u detí iniciatívu a vynaliezavosť.

Na pozemku. Naše číslo 7.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, bežte po boku a pomôžte si veslárskymi pohybmi rúk, 1-2 min. Ponorte sa do hlavy.

2. V sede, výdych do vody, 5-6 krát.

3. Ľahnite si na vodu, držte sa zábradlia, precvičujte nohy, 1-2 minúty.

4. Choďte okolo bazéna, sklopte tvár a vydýchnite do vody, 1-2 minúty.

5. Skáčte po dne zo strany na stranu, pričom si pomôžte rukami („Kto je rýchlejší?“), 2-3 krát.

6. Ponorte sa pod obruč plávajúcu na vode, 4-5 krát.

7. Hra „Spider-bug“ (2-3 r

Lekcia 15-16.

Úlohy: naučte deti ležať na hladine vody, pohybovať sa vo vode rovno, bokom;

zoznámiť sa s pohybmi nôh pri kĺzaní;

zistiť konzistentnosť akcií.

Na pozemku. Oru # 8.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, ponorte sa bezhlavo, s výdychom do vody, 4-6 krát.

2. Kráčajte jeden po druhom, hrabajte vodu rukami, 1-2 minúty.

3. Kráčajte doprava a doľava s bočnými krokmi, držte sa za ruky, 1-2 minúty. Spolu sa ponorte až po krk.

4. Postavte sa do kruhu, zdvihnite ruky, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, zoskupte sa, plávajte („ako plavák“), výdych postupne do vody, postavte sa, narovnajte sa, 3-4 krát.

5. Ležať na vode, držať sa, vykonávať pohyby nohami, ako pri plazení, 2-3 minúty.

6. Postavte sa do dvojíc tvárou k sebe, chyťte sa za ruky. Jeden narovnáva nohy dozadu a pohybuje sa, ako pri voľnom štýle, druhý ho ťahá, ako keby vo vleku, ustúpil (vykonávajte od stredu bazéna k boku). Zmeňte úlohy 3-4 krát. Hra „Kríže a šťuky“, 3-4 krát. 8. Skúste plávať sami.

Lekcia 17-18.

Úlohy: naučiť deti šmýkať sa, pokračovať v upevňovaní schopnosti ponoriť sa do vody hlavou, otvoriť oči, pohybovať sa vo vode rôznymi smermi, pričom si navzájom neprekážajú;

Naučiť učiteľa pozorne počúvať, konať rýchlo, organizovane na signál.

Na pozemku. Naše číslo 9.

Vo vode.

1. s bežiacim štartom spadnúť do vody, strmhlav sa vrhnúť, 2-4 krát.

2. Postavte sa nabok, zdvihnite ruky, dlane položte jedna na druhú (hlava medzi ruky), mierne sa odtlačte od dna bazéna, kĺzajte sa po vode smerom k druhej strane a zadržte dych. , 4-6 krát.

3. Stojte vo dvojici, držte sa za ruky, striedavo drepujte, ponorte sa do vody hlavou a s výdychom („Pumpa“), 3-4 krát.

4. Hra „V ťahu“ pohybmi nôh, 3-4 krát.

5. Sadnite si, sklopte tvár a hlavu do vody, skúmajte predmety na dne bazéna, 2-3 krát, 2-3 krát.

6. Vydýchnite do vody, 5-6 krát.

7. Hra „Sme zábavní chlapci“ (beh, učiteľ jazdy), 3-4 krát.

Lekcia 19-20.

Úlohy: naďalej učte deti kĺzať sa po hrudníku; zoznámiť sa s kĺzaním po chrbte. Cvičenie pri výdychu do vody s horizontálnou polohou tela; vychovať organizáciu.

Na pozemku. Naše číslo 10.

Vo vode.

1. Kráčajte po bazéne s chrbtom dopredu, hrabajte sa rukami, 2-4 krát.

2. Pohybujte oboma rukami sprava doľava a naopak v blízkosti hladiny vody, dlaňami robte vlny, 6-8 krát.

3. Držte sa nabok, zhlboka sa nadýchnite, sadnite si, ponorení hlavou, výdych, 5-6 krát.

4. Posuňte sa a odtlačte jednu nohu od steny bazéna. Na dosiahnutie úplného narovnania od detí (poloha „šípky“) 4-5 krát.

5. Držte sa na boku, natiahnite nohy tak, aby plávali hore, striedavými pohybmi robte rovné nohy hore a dole. Opakujte 3-4 krát.

6. Posuňte sa na chrbát s podporou, 2-3 krát.

7. Hra „Round dance“, 3-4 krát.

8. Vydýchnite do vody, 4-6 krát.

Lekcia 21-22.

Úlohy: upevniť schopnosť voľne ležať na vode, vznášať sa; naučte sa vydychovať do vody pri kĺzaní po hrudníku; pestujte odvahu, vytrvalosť.

Na pozemku. Naše číslo 11.

Vo vode.

  • Vstúpte do vody, ponorte sa bezhlavo, 1-2 minúty.
  • Bežte rôznymi smermi, hrabajte vodu rukami, na signál, aby ste stáli bokom, otočte sa k nej chrbtom, 2-3 krát.
  • V stoji zdvihnite ruky dopredu a hore, nadýchnite sa, zadržte dych, predkloňte sa, jemne si ľahnite na vodu, relaxujte, vyplávajte na hladinu vody, plávajte ako „medúza“, postavte sa, 2 krát.
  • Z polohy „medúzy“ urobte „hviezdicu“, 2 krát.
  • Opakujte „plávanie“ 2 krát.
  • Odrazte nohami zospodu, kĺzajte dopredu, paže dopredu, s výdychom do vody („šípka“).
  • Hra Vlak do tunela! »(Choďte jeden po druhom, potápajte sa do obruče), umiestnené zvisle, 2-3 krát.
  • Voľné plávanie, nezávislé vodné hry.
  • Vydýchnite do vody, 3-5 krát.

Lekcia 23-24.

Úlohy: naučte deti plávať a ležať na chrbte;

Pripravte sa na učenie pohybov rúk;

Vycvičte sa na navigáciu počas jazdy vo vode.

Na pozemku. Naše číslo 12.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody. Postavte sa bokom s pravým bokom, držte sa ho pravou rukou, vdychujte, ponorte tvár do vody, zadržte dych (počítajte do troch), narovnajte sa, vydýchnite. To isté urobte tak, že sa ľavou rukou pridržíte zábradlia, opakujte 2-3 krát.

2. Držte sa oboma rukami, nadýchnite sa, sadnite si a bezhlavo sa ponorte do vody, 3-4 krát vydýchnite.

3. Cvičenie zopakujte - v ľahu na hrudi, po 2 krát.

4. Stojíte vo vode až po pás, dáte ruky, nadýchnete sa, zadržíte dych, sadnete si, pomaly sa ohnete dozadu, ľahnete si na chrbát, vyplávate na hladinu vody, plávate a voľne dýchate, 3-4 krát.

5. Posuňte sa na hrudník cez bazén, 3-4 krát.

6. Hra „Wasp“.

7. Samostatné plávanie a hra s hračkami.

Lekcia 25-26.

Ciele: zoznámiť deti s kĺzaním po hrudníku s výdychom do vody;

Cvičte pohyby s rovnými nohami, ako pri metóde plazenia;

Formujte zručnosti v ľahu na chrbte;

Podporujte odvahu.

Na pozemku. Naše číslo 13.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody. Bežte vo dvojiciach, držte sa za ruky, zo strany na stranu.

2. Drepte vo dvojiciach, ktorí zostanú pod vodou dlhšie (počítajte) a urobte viac bublín, 3-4 krát.

3. Držte sa bokom rukami a vykonávajte pohyby s rovnými nohami, ako pri plazení, 2-3 minúty.

4. Staňte sa, ruky za hlavou, sadnite si a ľahnite si na chrbát, plávajte v tejto polohe, 2-3 krát.

5. Vydychujte do vody ústami, 5-6 krát. 6. Skĺznite na hrudník, vydýchnite do vody (pre 1-4 počty), 3-4 krát. 7. Hra „Vlak do tunela!“, 2-3 krát. 8. Nezávislé vodné hry.

Lekcia 27-28.

Úlohy: naučiť sa kĺzať po chrbte;

zoznámiť sa s pohybom nôh ležiacich na chrbte, držiacich stranu;

vlak, aby pôsobil na signál.

Na pozemku. Naše číslo 14.

Vo vode.

  • Vstúpte do vody. Bežte rôznymi smermi. Ponorte sa bezhlavo na signál; potom urobte „medúzu“; potom si ľahnite na chrbát; urobte „plavák“. Každý pohyb zopakujte 2 -krát.
  • Kĺzanie na hrudi s výdychom do vody ústami (pomaly, na 1–4 počty), 6 krát.
  • Ležať na chrbte, držať sa na boku, pracovať s rovnými nohami, ako u králika.
  • Stojíte v kruhu, držíte sa za ruky, sadnite si, ponorte sa k nosu a pomaly vydýchajte, 2-3 krát.
  • Hra „Potápači“ (získajte predmet zospodu), 2-3 krát.
  • Hra „Sme zábavní chlapci“, 2-3 krát.
  • Bežte na vode vo dvojiciach; tri naraz.

Lekcia 29-30.

Úlohy: cvičte deti v kĺzaní (tlačenie zo steny bazéna);

zoznámiť sa s kombináciou nádychu a výdychu do vody v horizontálnej polohe; formovať schopnosť kĺzať po chrbte; vychovávať k samostatnosti, odvahe.

Na pozemku. Alebo 15.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody sami, ponorte sa.

2. Držte sa za ruky na boku, nadýchnite sa, ponorte hlavu do vody, s výdychom, 4-6 krát.

3. Behajte vo dvojiciach, držte sa za ruky, 2-3 minúty.

4. Po vytlačení zo steny bazéna sa posuňte na hrudník, 2-4 krát.

5. Držte sa držadla alebo boku, ležte vodorovne, päty sú na vode viditeľné, nadýchnite sa, zadržte dych, sklopte tvár, vydýchnite (pomaly na 1-4 počty), postavte sa. Opakujte 4 krát.

6. Posuňte sa na chrbát, ruky hore („šípka“).

7. Hra „Odvážni chlapci“.

8. Voľné plávanie.

Lekcia 31-32.

Úlohy: upevniť schopnosť otvárať oči vo vode;

ukážte deťom kĺzanie s doskou alebo hračkou v rukách;

trénujte, aby ste sa pri kĺzaní vydýchali do vody;

rozvíjať orientáciu vo vode a nezávislosť konania.

Na pozemku. Alebo # 16.

Vo vode.

1. Postavte sa do dvojíc, na signál, sadnite si, ponorte sa do vody s otvorenými očami, 2-3 krát sa na seba pozrite. To isté, ale s výdychom do vody, 3-4 krát.

2. Behajte po bazéne, dobiehajte svoj pár, 1-2 min.

3. Postavte sa nabok, vezmite dosku, posuňte sa na druhú stranu na signál, všetko súčasne, 3-4 krát. 4. Kĺzajte na hrudi, doskou, s výdychom do vody (zatlačte, tvárou do vody, vydýchnite 1-4 počty), 4-6 krát. Posuňte sa na chrbát, držte hračku pod hlavou, držte ju oboma rukami, 3-4 krát. 6. Posuňte sa na hrudník, v strede sa otočte na chrbát („skrutka“), 2-4 krát.

7. Hry „Potápač“, „Šťuka“.

Lekcia 33-34.

Úlohy: naučiť sa pohyby nôh pri kĺzaní po hrudníku s predmetom v rukách;

Naučte sa pohybovať po dne pomocou ťahov ruky;

naučiť pomáhať súdruhom.

Na pozemku. Naše číslo 17.

Vo vode.

1. Voylová voda, ponorte sa bezhlavo, vydýchnite do vody, 2-3 krát.

2. Na signál prebehnite cez bazén, vezmite si hračku, 1-2 minúty (hračky plávajú na vode).

3. Postavte sa nabok a fúkajte na hračku čo najsilnejšie a dlhšie (podľa počtu, kto bude plávať ďalej), 3-4 krát.

4. Vydýchnite do vody, 3-4 krát.

5. Držte hračku v rukách, odstrčte ju dvoma nohami a 2-3 krát sa posuňte.

6. To isté, ale so zadržaním dychu (plávame a nedýchame) (na signál), 1-2 min.

7. Drepnite a vyskočte z vody čo najvyššie, ponorte sa do vody hlavou a vo vode vydýchnite, 3-4 krát.

8. V stoji, pokrčte sa, ruky natiahnuté pod vodou, bradu vo vode, pomaly hladkajte jednou rukou, potom druhou, vykročte dopredu, 10 -krát.

9. Hry „Jazda v kruhoch“, „Odvážni chlapci“.

Lekcia 35-36.

Úlohy: naučiť sa koordinovanému pohybu nôh plaziť sa na hrudi s dýchaním s dôrazom na miesto;

naučte deti kĺzať sa po hrudníku pohybmi nôh;

zlepšiť schopnosť kĺzať po chrbte, koordinovať akcie.

Na pozemku. Naše číslo 18.

Vo vode.

1. Vstúpte do vody, ľubovoľne sa ponorte, pomaly vydýchnite 4-6 krát do vody cez ústa.

2. Hra „Fontána“.

3. Ležať vo vode, opierať sa o bok, položiť bradu na vodu, otočiť hlavu tak, aby bolo jedno ucho skryté pod vodou, nadýchnuť sa v tejto polohe, otočiť hlavu a ponoriť tvár do vody, výdych 2 -3 krát.

4. Kombinujte akcie vdýchnutie-výdych s pohybmi nôh plazením (počítajúc 1-4), 3-4 krát.

5. Posuňte sa po zatlačení na stenu bazéna na chrbte a natiahnite ruky nahor, 5-6 krát.

6. V stoji, predkloňte sa, robte údery rukou, 6-8 krát.

7. V rovnakej východiskovej polohe položte ruky na kolená, bradu vo vode, nádych, spustenie tváre do vody, výdych, 2-4 krát.

8. Na zlepšenie pohybu nôh pri kĺzaní po hrudníku 1-2 min.

9. Hra „More je znepokojené“.

10. Voľné plávanie.

Lekcia 37-38.

Úlohy: naučte deti plávať na hrudi s predmetom v rukách pomocou pohybov nôh;

precvičte si kĺzanie na chrbte; rozvíjajte obratnosť, odvahu a orientáciu vo vode.

Na pozemku. Naše číslo 19.

Vo vode.

1. Po vstupe do vody sa ponorte a „chyťte“ malú obruč alebo kruh plávajúci na hladine 2-3 krát na hlave.

2. Stojaci tvárou k boku, ruky dole, voľne ležať na vode, na chrbte, ruky držať v bok, odtláčať nohy, šmýkať sa, 5-6 krát.

3. V ľahu na hrudi sa rukami pridržiavajte zábradlia alebo boku, vykonávajte pohyby nôh, kombinujte ich s dýchaním, 1 min.

4. Skúste si sadnúť na dno bazéna.

5. Hra „Odvážni chlapci“.

6. Plávajte na hrudi pohybmi nôh s predmetom v rukách, 2 min.

7. Z hodiny 18 zopakujte cvičenia 5 a 6 (s otáčaním hlavy).

8. Hra Vlak do tunela! “. 9. Voľné plávanie.

Lekcia 39-40.

Úlohy: zoznámiť deti s cvičeniami pri kĺzaní na hrudi s pohybmi nôh v kombinácii s výdychom a vdýchnutím;

naučte kĺzanie hladkými pohybmi rúk;

Na pozemku. Alebo 20.

Vo vode.

1. Plávajte a ležte na vode podľa vlastného výberu.

2. Hra „Zrkadlo“ vo dvojici.

3. V stoji zdvihnite ruky hore, spojte dlane (zaujmite polohu „šípky“), odstrčte dvoma nohami, posuňte sa na hrudi na opačnú stranu bazéna, kĺzajte späť na chrbát, 3-4 krát.

4. Kĺzajte na hrudi pomocou pohybov nôh po odtlačení z boku, pričom výdych spojte do vody a vdýchnutia (otočte hlavu na stranu), 2-3 krát.

Zanechajte svoj komentár

Klásť otázky.