Zhrnutie lekcie o hudobných a rytmických pohyboch v mladšej skupine „Cesta do rozprávky. Synopsa otvorenej hodiny rytmu v mladšej skupine Otvorená hodina rytmu v mladšej skupine

Nargiza Mináková

Vzdelávacia oblasť: "Umelecký a estetický rozvoj"

Skupina: II junior

Forma priameho vzdelávania činnosti: cesta

Forma organizácie: podskupina.

Téma: „Úžasné paseka»

Cieľ triedy: rozvoj umenia, vnútorná sloboda, odhalenie

tvorivý potenciál dieťaťa prostredníctvom hudby rytmický a tanečné pohyby.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Posilnenie zručností presného vykonávania pohybov v súlade s textom.

Rozvíjanie:

Rozvoj kreativity, citov rytmus, potreba sebavyjadrenia v pohybe k hudbe.

Rozvíjajte logické myslenie.

Formovanie zručností točenia na mieste, rozvoj koordinácie, citu rytmus, presnosť a obratnosť pohybov, pamäť a pozornosť.

Vzdelávacie:

Výchova k sebauvedomeniu prostredníctvom úvodu do tanca, výchovy k hudobnej a motorickej kultúre. Podporovať bezpečné správanie v prírode.

Prípravné práce:

Rozprávanie o farbách, sledovanie prezentácií o farbách a motýle, učenie sa tanečných pohybov, počúvanie hudobnej skladby "Let motýle» .

Materiály a vybavenie: Počítač, multimediálne vybavenie, krídla motýle, veniec pre vílu, kvet paseka.

Integrácia vzdelávacích oblastí

"Umelecký a estetický rozvoj"(hudba, beletria, "Sociálny a komunikačný rozvoj"(hra, bezpečné správanie v prírode, "poznanie" (ekológia)

Psychologický postoj

Priebeh vzdelávacích aktivít.

(Učiteľ vychováva deti k hudbe v skupina v polkruhu).

Vychovávateľ: Deti, pozri, prišli k nám hostia! Čo robiť, keď vidíme hostí?

Vychovávateľ: Presne tak, pozdravíme našich hostí. Ale neurobíme to ako obvykle, ale pozdravíme sa v jazyku tanca (Chlapci sa klaňajú a dievčatá pérujú).

Motivačný a motivačný moment

Vychovávateľ: milí chlapci a dievčatá, a teraz vám navrhujem, aby ste šli so mnou na zábavu zúčtovanie... Pamätajte však, ako by sme sa mali správať zúčtovanie... (treba dávať pozor, pozerať sa pod nohy, aby ste nepošliapali kvety, chrobáky)

Aktualizácia znalostí

Vychovávateľ:

Nie je dobré, aby sme boli leniví

Pamätajte si chlapci

Dokonca aj vtáky, dokonca aj zvieratá. Cvičiť. (deti idú na hudbu pochodu do paseka kde je veľa kvetov a pokračuj v pochode).

Vychovávateľ: Ale ponožky vstali

To by nebolo unavené. (Idú v kruhu, ruky na opasku a na nohách)

A teraz v pätách (Idú v kruhu, ruky za hlavou na pätách)


Videli sme motýle

A bežali v kruhu (beh v kruhu, ruky na opasku).

A vrabec sa zobudil (skoky)

A potichu sa zobudil (krok v kruhu pri nádychu a výdychu).


Vnímanie a asimilácia nových vecí

Vychovávateľ: ste skvelí a teraz vám chcem položiť hádanku.

V záhrade sú kučeravé vlasy - biela košeľa,

Srdce zo zlata. Čo to je? (harmanček).

Na hrboľach pokrytých snehom,

Pod bielou snehovou čiapkou,

Našli sme malý kvietok

Napoly zmrazené, mierne živé. (snežienka).

Padáky nad lúkou

Hojdajú sa ako prútiky. (púpavy)


Vychovávateľ: Ach, aký si dobrý chlap, uhádol si všetky hádanky. Povedz mi, prosím, snežienka, púpava, harmanček - čo je to? Ako to nazvať jedným slovom? (kvety)... Správny. A teraz sa zmením na vílu kvetov. (učiteľ mu položí veniec na hlavu).

Vypočujte si ďalšiu hádanku.

Lieta nad kvetom, tancuje,

Vzorovaný vejár sa vlní. (Motýľ)

Presne tak chalani a teraz bude ešte jedna premena.

Všetci sa stretávajú v kruhu a vnútri motýle otočíte! (deti nosia krídla).

A teraz vám chcem povedať príbeh o motýľ a jej rodina... Často spolu lietali ďalej zúčtovanie... A potom jedného dňa, aby bolo lietanie zábavnejšie, prišli na to motýle sú zaneprázdnené: začali tlieskať, ale ako? Áno, presne tak.

"jeden dva tri štyri", (ôsme trvanie)

A potom ich mama počula a zrazu povedala a toto sa mi páči

"jeden a", "dva a", "tri a", "štyri a" (štvrťročné trvanie)

No, babka, aby som nezaostávala,

"jeden a dva a", "tri a štyri a" (polčas trvania)

Je tu ticho prababička povedal:

A môžem aj tu Takže:

Ach, ako pomaly tlieskala!

"jeden a dva a tri a štyri a" (celé trvanie)

(Všetky doby trvania sú zabuchnuté)


A išli sme domov oddychovať.

Je teda čas rozprávku ukončiť.

Praktická práca

Ale nech to bolo čokoľvek, zrazu počuli krásnu hudbu. Zavreli oči a začali počúvať.

(Počúvanie úryvku krásnej plynúcej melódie)... Môj drahý motýle, čo je to za melódiu. (Krásne, hladké, magické)... A čo chceš robiť s touto hudbou? (lietať, trepotať sa atď.).No ty motýle, navrhujem, aby ste si vzali každý zo svojich kvetov. (Deti vstávajú na kvete) A rozhodli sa tancovať, ale ako? Áno, to je ono!

Náš prvý krok. Pozrite sa na mňa zblízka (učiteľská show)... Východisková poloha ruky po stranách, chrbát rovný, nohy pri sebe. Na "Čas a" pravú ruku posúvame plynulo do strany so zapnutou pružinou "Dva a" ruku vrátime do pôvodnej polohy. Na "Tri a" ľavá ruka plynulo prejdite na stranu "Štyri a" ruku vrátime do pôvodnej polohy. Všetko opakujeme 4x. .


A potom to chceli urobiť takto. Východisková poloha ruky po stranách, chrbát rovný, nohy pri sebe. Na "Jeden a dva a" plynule presuňte pravú ruku do strany a nohu na palec s otočením tela, zap "Tri a štyri" vrátime sa do východiskovej polohy. Rovnako je to s ľavou rukou a nohou. Opakujeme 4x. (deti vykonávajú pohyb na úkor).


A potom chceli dať ruky hore a takto sa točiť. Pedagogická šou. Ruky sú zdvihnuté tak, aby hladko krúžili. (deti vykonávajú pohyb na úkor).

A teraz to všetko urobíme s našou krásnou, plynúcou melódiou.

Všetky tieto pohyby sa vykonávajú s hudbou.


A teraz motýle bavte sa lietať okolo paseky.


Relaxácia.

A teraz motýle sedia okolo paseky, aby si oddýchli.

Reflexia.

A spomeňme si, kde sme s vami boli? (na paseky) .

čo sme urobili?

Akú melódiu sme počúvali?


Vychovávateľ: Dnes ste všetci aktívni, dobre ste cvičili, tancovali. Výborne chlapci. Vďaka všetkým. Rozlúčime sa s hosťami.


(Ukloniť sa, odchádzam zo sály).

Naučiť základné motorické zručnosti, dosiahnuť jednoduchosť, prirodzenosť a výraznosť prednesu hudobných diel;

Rozvíjať emocionálnu citlivosť, zmyslové schopnosti, sluch pre hudbu, zmysel pre rytmus;

Formovať expresívnosť pohybov, rozvíjať zručnosti v oblasti hudobno-rytmického pohybu, tvorivú činnosť, samostatnosť a iniciatívu v hudobno-rytmickom pohybe, obohacovať hudobné dojmy detí;

Podporujte lásku a záujem o hudbu.

Zobraziť obsah dokumentu
"Lekcia rytmiky v druhej juniorskej skupine"

Hodina rytmu v druhom mladšia skupina

Naučiť základné motorické zručnosti, dosiahnuť jednoduchosť, prirodzenosť a výraznosť prednesu hudobných diel;

Rozvíjať emocionálnu citlivosť, zmyslové schopnosti, sluch pre hudbu, zmysel pre rytmus;

Formovať expresívnosť pohybov, rozvíjať zručnosti v oblasti hudobno-rytmického pohybu, tvorivú činnosť, samostatnosť a iniciatívu v hudobno-rytmickom pohybe, obohacovať hudobné dojmy detí;

Podporujte lásku a záujem o hudbu.

Materiály a vybavenie.

Hudobné centrum, audiokazeta s hudobným sprievodom ("Marec", "Popcorn", "Kind Beetle", r.n.p. "Shine Month", "Quadrille").

Úvodná časť. Chôdza s vysokými kolenami, na špičkách, ruky do strán, na pätách, ruky za chrbtom, skákanie na dvoch nohách s pohybom vpred, rovný cval, ľahký jogging, rýchla chôdza, pokojná chôdza.

Hlavná časť.

Hlava sa nakláňa doprava, doľava, dopredu, dozadu. I. p. hlavný stojan, ruky na opasku. 1- vykonáme "pruženie" a predkloníme hlavu, 2-ip.,

3 - vykonáme „pružinu“ a nakloníme hlavu dozadu, 4 - Ip, 5 - vykonáme „pružinu“ a nakloníme hlavu doprava, 6 - Ip, 7 - vykonáme „pružinu“ a nakloníme hlavu doľava, 8 - i.p.

Skloňte hlavu

Dopredu, dozadu a do strán

Pokrčíme kolená

Vykonávame jar.

2.I.p. nohy spolu, ruky dole. Najprv vykonávame krížové pohyby rukami súčasne s pružinou. Pri opakovaní dvakrát rýchlejšie.

Jedna pružina, dve pružiny

Nožnice, nožnice.

3.I.p. chodidlá na šírku ramien, ruky v ramenách. Rotácia rúk dopredu, dozadu.

4.I.p. tiež. Naklonenie doprava, doľava.

Drepnite a predkloňte sa

Urobte rytmus.

5.I.p. základný postoj, paže ohnuté v lakťoch. Choďte vpred, tlieskajte, vráťte sa, tlieskajte.

Jeden krok vpred a dva kroky vpred

A dáme facku môjmu priateľovi.

Jeden krok späť a dva späť

Sme veľmi radi, že vás vidíme.

5.I.p. základný stojan, ruky na opasku. Skákanie striedajúce sa s chôdzou.

Záverečná časť.

Chôdza, dýchacie cvičenia.

Cherezová Tatiana Vitalievna,

vychovávateľka

MŠ MDOU №99

Komsomoľsk na Amure

Rytmická gymnastika"hodiny"

Hudobný sprievod z karikatúry "Fixies" - Hodiny.

(pre staršie deti v predškolskom veku)

I. p. - stojace nohy na šírku ramien, ruky dole.

Úvod:

Na "čase" drepové ruky za chrbtom. Znížte hlavu.

Na "dvoch" - a. atď opakujte 4 krát

1. verš

1 fráza: Tiki - skok na pravú nohu, lakeť pravej ruky na ľavú nohu

Tiki - Odraz na ľavú nohu, lakeť pravej ruky na ľavú nohu.

2 frázy: Pre každý účet. Tri skoky na dvoch nohách, ruky pozdĺž tela.

4-5 fráza - opakujte 1-2. Na posledný "tak" skok, nohy od seba

Fráza 6: Nakloňte sa dopredu, vezmite ruky dozadu. (pre každý účet - 3 krát)

Opakujte dvakrát.

"Tiki-tak" - tri skoky doprava, ruky pozdĺž tela.

"Tiki-tak" - tri skoky doľava, ruky pozdĺž tela.

Fráza 8: Vyhoďte rovno pravú, ľavú, pravú nohu.

"V žiadnom prípade" - skočte nohy dohromady.

2. verš:

1 fráza: aj.p. Urobte jeden krok doprava, vezmite ruku do strany, nakloňte hlavu k pravému ramenu.

Pre dva i.p

2. fráza – aj v opačnom smere.

3-4 frázy - opakujte 1-2.

5 fráza: na "jeden" Krok napravo od ruky nakreslím kruh zdola.

Na "a" - sadnite si, ruky dole.

6 fráza: -opakujte v opačnom smere.

7-8 fráza - zopakujte 5-6 fráz.

Refrén.

"Tiki-tiki" - krok vpred pravou nohou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; vykročte ľavou nahou, pravou rukou ohnutou v lakti dopredu.

"Tiki-tiki" - krok späť pravou nohou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; krok vzad ľavou nohou, pravá ruka je pokrčená v lakti dopredu.

"Tak-tak-tak" - tri skoky na rovných nohách, ruky pozdĺž tela.

9 fráz:

"Hodiny bežia" - tri skoky doprava, ruky pozdĺž tela.

"Hodiny bežia" - tri skoky doľava, ruky pozdĺž tela.

Fráza 10: Vyhoďte rovno pravú, ľavú, pravú nohu.

"V žiadnom prípade" - skočte nohy dohromady.

Refrén.

"Tiki-tak-" čupli dievčatá, chlapci stoja.

„Tiki-tock“ – chlapci si čupli do drepu, dievčatá sa postavili.

"Sme bez ..." - dievčatá si drepli, chlapci vstali.

"Nie ..." - chlapci sa posadili. dievčatá sa postavili. - posledné "ako" - vstali chlapci.

Prehra:

I.p - nohy v šiestej polohe, ruky na poličke pred hrudníkom, prsty v päsť.

Ktorým smerom sa pohybujeme, tá ruka je tiež navrchu.

V "čase" - sadnite si na stranu pravou nohou, otvorte "okno" rukami.

Na "a" - pridajte ľavá noha, Zavrieť okno".

Vymeňte ruky na 4 počty (teraz je ľavá navrchu).

Na "dve" - ​​to isté v opačnom smere.

Na „tri, štyri“ – opakujte obrázok 1 – 2. Vykonajte celkom 4-krát v jednom smere a štyrikrát v druhom smere.

Refrén.

"Tiki" - otáčanie skákaním okolo seba, ruky na opasku.

"Takže" - skok, fixujte pohyby nôh na šírku ramien, ruky dole.

Opakujte dvakrát.

"Sme bez .." - Vyhoďte nohy dopredu doprava, doľava, doprava.

"V žiadnom prípade" - skok nôh k sebe, ruky dole pozdĺž tela.

Refrén.

"Tiki-tiki" - krok vpred pravou nohou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; vykročte ľavou nohou vpred, pravá ruka je pokrčená v lakti dopredu.

"Tak-tak-tak" - tri skoky na rovných nohách, ruky pozdĺž tela.

"Tiki-tiki" - krok späť pravou rukou, ľavá ruka je ohnutá v lakti dopredu; krok vzad ľavou nohou, pravá ruka je pokrčená v lakti dopredu.

"Tak-tak-tak" - tri skoky na rovných nohách, ruky pozdĺž tela.

"Hodiny bežia" - I. p. nohy v šiestej polohe, ruky dole, ruka je odložená.

Na "jeden" - pružina, pravá ruka dopredu, ľavá dozadu.

Na "dvojke" - I. p.

Na "troch" - vľavo dopredu vpravo dozadu, pružina.

Na "štyri" -i.p.

Opakujte 16-krát na poslednom akorde: Rozkročte nohy od seba, predkloňte sa, ruky vzad.

komplex OSU v kruhu,

s hudobným sprievodom: skladateľ - Vasily Bogatyrev „Korčule“ z karikatúry „Masha a medveď“

(pre deti z druhej mladšej skupiny)

"Roztiahnite naše krídla"

I.P - OS Zdvihnite ruky po stranách, postavte sa na prsty; Znižujeme - I.P.

"Čistíme krídla"

I.P. - nohy k sebe, ruky k ramenám. Otočí sa doprava a ľavá strana, mávanie "krídlami".

"Tancujeme"

P. - ruky dole, nohy na šírku ramien. Otáča sa doprava a doľava.

"Hľadám zrná"

I. p. ruky dole, chodidlá na šírku ramien. Naklonený dopredu.

"Zbieranie zŕn"

I.P. - ruky dole, nohy na šírku ramien. Sadnite si, ruky cez boky, zaklopte na podlahu a povedzte "Klu - Klyu"

"Učiť sa lietať"

P. - OS, ruky na plecia. Kruhy sú na mieste s mávaním paží na 4 počty, striedavo s chôdzou. Obnovte dýchanie.

Rytmická gymnastika s gymnastické palice, na akúkoľvek rytmickú hudbu.

(pre deti zo staršej skupiny)

1. I. p. - nohy na šírku ramien, držať v dvoch rukách dole.

1-8 -Načas- palica hore, dva - za hlavou, tri - hore, štyri - východisková poloha.

2. I. p. - chodidlá na šírku ramien, palica vpredu

1-2 - V jednom - otočte sa palicou doprava, o dva - doľava.

3-4 - otočte, s palicou opúšťajúcou opačnú nohu.

Opakujte 3-krát

3. 1-2 - sadnite si, otočte palicu.

3-4 - sadnite si, otočte palicu opačným smerom.

5-8 - opakujte.

4. 1-3 - predklon, palica dopredu.

4 - narovnať, vystrčiť.

5 - prilepte sa na hrudník.

Opakujte 3-krát.

4. I. p. - kolmo prilepiť na pravú nohu, v pravá ruka, vľavo za hlavou.

1-8 - obchádzame palicu na špičkách.

1-8- na druhú stranu.

6.I.p. chodidlá na šírku ramien palicu dole.

1- skok na pravú nohu, ľavá noha je položená nabok.

2- Skok na ľavú nohu, pravá noha položená nabok

3-8 - opakujte skoky

7.I. p.- to isté.

1-8 - skákacie "nožnice".

1-8 - skákacie "nožnice", zdvihnite palicu hore a pomaly ju spustite.

8. 1-4 - kroky v mieste palice v spodnej časti.

Hudobná hodina pre deti 2. juniorskej skupiny

Budeme tancovať s bábikou Káťou. Synopsa hudobnej hodiny v 2. juniorskej skupine.

Miklyaeva Reseda Sirenevna, hudobná riaditeľka
Miesto výkonu práce:Škola č.1231, predškolské oddelenie sv. Pogodinskaya 20/3, budova 1
Ciele:
- Rozvíjať hudobné a rytmické schopnosti, schopnosť reagovať na začiatok a koniec hudby
- Naučte sa pohybovať v súlade s kontrastným charakterom hudby (pokoj - tanec), rytmicky chodiť na hudbu a behať
Úlohy:
Vzbudiť u detí záujem o hudobné aktivity, túžbu počúvať hudbu a vykonávať najjednoduchšie tanečné pohyby.

Priebeh lekcie
Deti v kŕdli idú za učiteľom do haly a zastavia sa.
Hudobný režisér
Deti prišli ku mne!
Ako vyrástli cez leto!
Stali ste sa veľkým -
Tu sú so-ki-mi!
Ukážte perami, ako veľké ste vyrástli!
(Deti jemne zdvihnú ruky nahor).
Hudobný režisér
Ukážte, aké máte nohy
Naučil sa chodiť po ceste!
Uskutočňuje sa hudobno-rytmické cvičenie: „March“ od E. Parlova, „Kto chce behať?“ Usporiadal L. Vishkarev.



Deti chodia a bežia na hudbu
Hudobný režisér
Naše nohy sú unavené
Kráčali sme po ceste.
Hladkajme si chodidlá
A poďme si trochu oddýchnuť.
Vykonáva sa cvičenie „Naše nohy sú unavené“ (hudba T. Lomová, text E. Sokovnina).



Hudobný riaditeľ upriamuje pozornosť detí na bábiku sediacu na stole pri klavíri.
Hudobný režisér.
Prišla k nám bábika Katya,
Zavolala k sebe deti.
Deti počúvajú prednesenú pieseň hudobný režisér: "Kaťa bábika", hudba M. Krassev, text L. Mironová



Hudobný režisér. Chlapci, naša bábika nie je jednoduchá - je živá. A naozaj ťa chce naučiť krásne tancovať. Chlapci, radi tancujete? (odpovede detí)... Teraz vás bábika Katya pozýva ísť s ňou do tanečnej krajiny. Sme na Hudobnej stanici. Poďme si vypočuť veľmi krásnu hudbu.
Vypočutie: D. Rossini - O. Respighi "Tarantella"
Hudobný režisér
Páčilo sa ti to? Ako radi by sme tancovali na takú krásnu hudbu. Nie je to tak chlapci?
Ukážme našu bábiku
Ako veselo tancujeme!
Deti predvádzajú jednoduché tanečné pohyby za sprievodu veselej hudby a ako ukazuje učiteľ: rytmické tlieskanie, klopkanie striedavo jednou nohou a dvomi, točenie sa na špičkách, s „baterkami“.
Hudobný režisér
Chlapci, teraz opäť sedíme vo vlaku, sadneme si a ideme ďalej!
Vykonáva sa cvičenie „Za riekami“..
Deti kráčajú dupavým krokom.
Minulé rieky a polia
Vlak sa ponáhľa rýchlejšie a rýchlejšie.
Nevadí, že cesta je ďaleko
Prídeme presne načas.
Hudobný režisér.
Prišli sme na stanicu Igrovaya.
Chlapci, poďme do kruhu a hrajme!
Uskutočňuje sa hra "Vorotiki".


Deti stoja v kruhu, ruky držia zdvihnuté („obojky“) a potom ich spustia. Dieťa zostávajúce v kruhu sa pýta: "Čo mám robiť?" Deti odpovedajú: "Tancuj." Deti tlieskajú rukami pri hudbe „Tanec“ a sólista tancuje. Potom si vyberie jedno z detí a hra pokračuje.
Hudobný režisér
Výborne, chlapci, ukázalo sa, že viete tancovať!
Teraz poďme všetci spolu tancovať.
Hrá sa tanec „Made friends“ od T. Vilkoreyskaya


Hudobný režisér
Ďakujem, Kate! Naučil nás tancovať! Príďte k nám znova! Synopsa komplexnej lekcie o kognitívnom rozvoji v 2. juniorskej skupine „Cestovanie do dediny